Ostrożnie, pożądanie

Trzy kobiety grają w madżonga, tradycyjną chińską grę hazardową. Na dłoniach dwóch z nich lśnią kosztowne diamenty. Trzecia, młodziutka dziewczyna, wstydliwie chowa jadeitowy pierścionek. Już niedługo ona także założy drogocenną ozdobę, musi tylko subtelnie przypomnieć kochankowi o jego obietnicy? Szanghaj, lata 40. XX wieku. Chiny znajdują się pod japońską okupacją. Pan Yi, członek marionetkowego rządu współpracującego z okupantem, nawiązuje romans z Jiazhi. Nie wie, że ta urocza studentka jest zaangażowana w działalność konspiracyjną i ma go uwieść, by ułatwić jego likwidację. Wszystko komplikuje się, gdy w ich erotyczne spotkania wkrada się uczucie? Opowiadania Eileen Chang to wykwintna, a zarazem oszczędna proza. Autorka z olbrzymią subtelnością wydobywa odwieczny konflikt między pokusą a lojalnością, miłością a nienawiścią. Królowa krótkiej formy? W surowym i tajemniczym świecie Chang ludzie szukają miłości, często jednak brakuje im sił, by oprzeć się presji ze strony rodziny, tradycji, konwenansu.?The New Yorker? Na podstawie tego opowiadania powstał film w reżyserii laureata Oscara - Anga Lee, który zdobył nagrodę Złotego Lwa 2007 na festiwalu w Wenecji.

Informacje dodatkowe o Ostrożnie, pożądanie:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2008 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Lust, Caution
Tłumaczenie: Katarzyna Kulpa

Kup książkę Ostrożnie, pożądanie

Ostrożnie, pożądanie - opinie o książce

Króciutka historia Yi oraz Jiazhi na podstawie której powstał film wyreżyserowany przez Anga Lee.Niestety do mnie ona nie przemówiła. Nie dosć, że ma niecałe 100 stron z czego trzeba zaznaczyć aż 20 ze zdjeciami z filmu, to na dodatek ona nawet nie ma zwyczajowego formatu minimum A-5. Wydanie raczej kopertowe sprawia, że czyta się trochę jak przerywnik pomiędzy innymi książkami.

Dla mnie w tej książeczce nie ma nic co zwróciłoby moją uwagę i może autorka miała ambicje stworzyć przepiękną historię romantyczną ze złym zakończeniem i ja to doceniam , jednak po prostu jej nie wyszło. Nie znalazłam tu nic co wzbudziłoby jakiekolwiek większe emocje pomijając fotografie, które oglądało się z przyjemnością. Historia sucha , kanciasta bez polotu i weny.

Dodatkowo odechciewa się już czytać na samym początku gdy autorka zasypuje czytelnika kilkudziesięcioma nazwiskami i imionami japońskimi do momentu aż w głowie tworzy się jakaś mamałyga, czyta się z nadzieją, że po którejś stronie to się skończy i zacznie się opowieść.

Nie ma co ukrywać, to jedna z najsłąbszych książek jakie przeczytałam w moim życiu.

Avatar użytkownika - brightwitch
brightwitch
Przeczytane:2011-05-26, Przeczytałam,
Miłość jak pole bitwy
Eileen Chang0
Okładka ksiązki - Miłość jak pole bitwy

Szanghaj lat 40. i 50. dwudziestego wieku, to świat pełen paradoksów i wewnętrznych napięć - egzotyczny, zaklęty w pradawnym rytuale, a jednocześnie skażony...

Czerwona róża, biała róża
Eileen Chang0
Okładka ksiązki - Czerwona róża, biała róża

W swoich opowiadaniach Chang portretuje przede wszystkim kobiety, wobec których jest bezlitosna i czuła zarazem. Przyłapuje je w chwilach słabości...