Pchła

Demony przeszłości powracają

Wigilia Bożego Narodzenia. Ulice Warszawy pustoszeją, mieszkańcy zaszywają się w zaciszu swych domów, by zasiąść przy świątecznych stołach. Jednak nie wszyscy. Adam Lorenz, komisarz Wydziału Zabójstw, dostaje wezwanie. W jednym z mieszkań zostaje zastrzelony młody mężczyzna. Miejsce zbrodni nie przypomina niczego, z czym Lorenz spotkał się podczas wieloletniej pracy w policji. Morderstwo wydaje się bardzo szczegółowo zaplanowane. Nie ma żadnych śladów. Nie ma podejrzanych. Nie ma motywu. Jedynym punktem zaczepienia jest stara fotografia pozostawiona przez zabójcę.

Do pomocy w śledztwie zostaje przydzielona profilerka Iza Rawska. Wspólnie z Lorenzem usiłuje odgadnąć, jaka historia kryje się za popełnioną zbrodnią. Nie mogą przypuszczać, że to dopiero jej początek...

Informacje dodatkowe o Pchła:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2019-07-09

Kup książkę Pchła

Pchła - opinie o książce

Książka, która mnie pochłonęła w swojej historii. Rozwiązywałam zagadkę zabójstw razem ze śledczymi. Akcja, która doprowadziła do zakończenia, które czytałam z zapartym tchem. Nie umiałam się oderwać dopóki nie poznałam mordercy. Dwa zabójstwa, które teoretycznie nie mają nic wspólnego oprócz starego zdjęcia, a jednak opowiadają one pewną historię, która zdarzyła się wiele lat wcześniej.
polecam przeczytać z całego serca.

Avatar użytkownika - zaczytany_bebene
zaczytany_bebene
Przeczytane:2019-07-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Przeczytane w 2019, Mam,

Recenzja
Przedstawiam moją recenzję książki "Pchła" napisanej przez Anna Potyra. Warto zaznaczyć, że autorka do tej pory pisała książki dla dzieci a "Pchła" to jej kryminalny debiut.
Pchła to kryminał łączący ze sobą historię rzezi na Woli 5 sierpnia 1944 i od tego krótkiego zarysu zaczyna się cała historia. Następnie przenosimy się Warszawy w grudniu 2016 roku, gdzie zostaje zamordowany młody chłopak, który w Boże Narodzenie ma brać ślub. Zabójstwo jest o tyle ciekawe dla policjantów prowadzących śledztwo, że my ciele znajdują starą, przedwojenną fotografię, która jest jedynym punktem zaczepienia. Cała sprawę prowadzi dość specyficzny komisarz Wydziału Zabójstw Adam Lorenz, którego historię poznajemy w trakcie rozwoju akcji. Do śledztwa dołącza psycholog Iza Rawska, której zadaniem jest pomoc w odkryciu profilu sprawcy. Niestety dochodzi do kolejnych zabójstw, a policja nie jest nawet o krok bliżej odrycia sprawcy.
Co łączy historię przedwojennej Warszawy z zabójstwami dokonanymi aktualnie?
Podoba mi się wykreowanie postaci - Adama i Izy. Ona nieoczywista, mało o niej wiemy, jedynie to co tu i teraz - nie ukrywam, że chciałabym aby dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Może w kolejnej książce? Adam ma za sobą smutną historię, o której dowiadujemy się w trakcie całej historii.

Książka trzyma w napięciu, czyta się rewelacyjnie, napisana jest dobrym językiem. Jak na debiut kryminalny jestem bardzo zadowolona i czekam na więcej. Myślę, że warto zapamiętać to nazwisko. Historie mogą wydawać się odrębne, ale w trakcie łączą się w bardzo spójną całość. Pojawiają się nowi bohaterowie, którzy tylko początkowo mogą wydawać się nie powiązani ze sprawą, całkiem przypadkowi. Jednak nie ma tu przypadku, każdy odgrywa ważną rolę w budowaniu akcji całej historii. Autorka w świetny sposób buduje napięcie, co niezwykle mi się podoba. Ostatnie 100 stron, gdzie akcja naprawdę się rozkręca, wciąga do tego stopnia, że ciężko oderwać się choćby na chwilę. Nawet jeśli czytelnik domyśla się kto stoi za wstrząsającymi doniesieniami ze stołecznych ulic, nie sposób odgadnąć, kto jest zabójcą. Myślę, że fani gatunku będą bardzo zadowoleni. Polecam! Rewelacyjna lektura!

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2019-07-02, Ocena: 5, Przeczytałam,

Historia "Pchły" rozgrywa się na dwóch planach czasowych – współcześnie, kiedy to w Wigilię Bożego Narodzenia zostaje zamordowany Łukasz Kos – jego ciało zostaje starannie ułożone, z białą różą na środku i starym zdjęciem w kieszeni, a mms ze zdjęciem ciała dostaje jego narzeczona Marta. Śledztwo w sprawie morderstw przypada komisarzowi Adamowi Lorenzowi, któremu pomaga profilerka Iza Rawska i policjanci Marcin Brylski i Mateusz Corsetti. Drugi plan czasowy sięga II Wojny Światowej i snuje swoją historię do 1982 roku.
Ogólnie książka wciąga od pierwszej strony. Intryguje i ciekawi, ale do samego końca nie wiadomo o co tak naprawdę chodzi. Narrator kręci i gmatwa, podaje mylne tropy, naprawdę myślę, że nie sposób wymyślić faktycznego zakończenia historii. Bohaterowie powieści są świetnie przedstawieni, każdy z nich jest osobą z krwi i kości, mają wiele realnych ludzkich cech. Historia z II wojny światowej nadaje powieści głębi, porusza i daje dużo do myślenia. Nie boję się powiedzieć, że kilka razu uroniłam łzy nad powieścią. Koniecznie muszę też wspomnieć, że autorka stosuje bardzo nieszablonowe rozwiązania, za co chylę przed nią czoła! Książka, jak na debiut kryminalny, naprawdę zachwyca! Mam nadzieję, że historia komisarza Lorenza doczeka się kontynuacji, bo ja już staję za nią w kolejce!

Kolejna osoba na polskiej liście autorów, których książki planuję przeczytać. Ostatnio modne jest nawiązywanie do czasów II Wojny Światowej i autorka z tego manewru skorzystała. Postać komisarza Adama Lorenza dosyć wyraźna ale też i trochę standardowa. Komisarz  stracił bliskich tj. żonę i córkę, jest nadal w żałobie. Tymczasem autorka na barki kładzie następny, bardzo ciężki balast. Czy Adam sobie z tym poradzi? Czy nie można go odrobinę oszczędzić? Przeszłość często upomina się o jej ujawnienie, czasami o jej pomszczenie. Tak jest i tym razem, ale czy motyw mordercy jest wówczas łatwiej zaakceptować? Mam kolejną część, niedługo po  nią sięgnę.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

Wciągająca historia, szczególnie że to kryminalny debiut autorki. Podoba mi się pomysł na motyw dokonywanych zbrodni. Jest niekonwencjonalny a na dodatek zachęcający do refleksji nad "narzekactwem".

Avatar użytkownika - Ogrod-ksiazek
Ogrod-ksiazek
Przeczytane:2022-01-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Bardzo lubię książki autorki, polecam

Avatar użytkownika - Tatiaszaaleksiej
Tatiaszaaleksiej
Przeczytane:2021-02-11, Ocena: 4, Przeczytałem,

„…los był złośliwym skurczybykiem, który rozdawał ludziom karty wedle własnej fantazji, często pozbawionej jakiegokolwiek sensu”.

Wigilia Bożego Narodzenia, ruch uliczny zamiera, każdy chce spędzić ten czas z rodziną. Marta myślami jest przy przygotowaniach do ślubu, niespodziewanie dostaje zdjęcie, które zmienia wszystko. Ma przed sobą widok zamordowanego narzeczonego. Adam Lorenz jest komisarzem Wydziału Zabójstw, właśnie dostał wezwanie do morderstwa, którego nie może zbagatelizować. Został zastrzelony młody mężczyzna. Lorenz widział dużo, bardzo dużo w swojej wieloletniej służbie, jednak to co widzi teraz całkowicie go zaskakuje. Nic tutaj nie jest przypadkowe, a morderstwo zostało z premedytacją i w każdym szczególe zaplanowane. Nie ma najmniejszego śladu, brak podejrzanych, sprawca pozostawił tylko starą fotografię. Do śledztwa dołącza profilerka Iza Rawska. Razem przyjdzie im szukać odpowiedzi na mnożące się pytania. Nikt nie wie, że to dopiero początek…

Dzieje się, oj dzieje! Z  precyzją, w każdym szczególe w zaplanowane morderstwa, które przerażają opisami, przypominają egzekucje, brak jakichkolwiek śladów, jedynie stare fotografie, które trudno z czymkolwiek połączyć. Tajemnice, intrygi, mrok, niepokój. Morderca ogarnięty manią, jego poczynania stają się coraz śmielsze. Śledztwo systematycznie posuwa się do przodu, poszlaki, powiązania, fakty. Początkowo trudno jest znaleźć jakąkolwiek zależność, wspólny punk między zbrodniami. Motyw z II wojny światowej robi ogromne wrażenie.

„Gdyby ludzie choćby przez jeden dzień zaznali tamtego piekła, zrozumieliby, że mają wszystko.”

Bardzo dobry, niebanalny kryminał, który całkowicie mną zawładnął. Daje do myślenia, zmusza to refleksji. Kawał dobrej roboty, autorka umiejętnie wodzi czytelnika za nos. Bardzo polecam.

W Warszawie dochodzi do morderstwa w Wigilię Bożego Narodzenia. Zamordowanym jest młody mężczyzna, który tego samego dnia miał się żenić. Na miejsce zbrodni przyjeżdża śledczy Adam Lorenz i nowa profilerka Iza Rawska. Przy ciele sprawca pozostawił zdjęcie młodej kobiety z czasów II Wojny Światowej. Jaki był motyw tego morderstwa? Czy będą kolejne zbrodnie?

„Pchła” to w skrócie bardzo dobry pomysł na fabułę. Może momentami trochę oklepany, ale motyw zbrodni jest niespotykany. Autorka wodzi czytelnika za nos a przez to książkę czyta się szybko i przyjemnie. Widać tutaj lekkość a także pomysł na książkę, bo co chwilę poznajemy jakies nowe fakty, które przybliżają nas do rozwiązania. Trzeba przyznać że jest to dobry debiut, choć nie ustrzegł się od kilku mankamentów. Jednym z nich jest na przykład niedokończony wątek Izy i Adama, czy dosyć oklepany motyw przeszłości Adama. Miałam wrażenie że te fragmenty niczego nie wnoszą, szczególnie że ostatecznie tak też było i można to jedynie uznać za wstęp do kolejnych części książek z tymi bohaterami. Nie do końca jestem również usatysfakcjonowana zakończeniem - jak dla mnie było za mało wyjaśnienia jak doszło do tego że policja nie znalazła wcześniej żadnych śladów sprawcy, ale to już kwestia indywidualna. Najogólniej jest to całkiem przyjemna lektura, może niewymagająca i nie przyprawiającą o dreszcze, ale pomimo wszystko wciągająca.

Marzenie Zuzi
Anna Potyra0
Okładka ksiązki - Marzenie Zuzi

Sądzicie, że dobre wróżki nie istnieją? Poznajcie serię książek o przygodach Zuzi! Z pewnością zmienicie zdanie!„Chcę być dorosła jak mamusia”...

Niezwykłe wakacje Klary
Anna Potyra0
Okładka ksiązki - Niezwykłe wakacje Klary

A gdyby tak zamiast przetartych trampek i luźnej koszulki przywdziać zwiewną sukienkę i założyć pantofelki na małym obcasiku... ...nie omijając przy tym...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;