Perska żona

historia o dziewczynie z Iranu, która szuka męża i obywatelstwa w Ameryce, ale nie tylko tego...

Informacje dodatkowe o Perska żona:

Wydawnictwo: Remi
Data wydania: 2012-10-05
ISBN: 978-83-63142-84-1

Kup książkę Perska żona

Perska żona - opinie o książce

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2016-02-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 ksiazki 2016,
Poruszajaca ksiazka o dziewczynie z Iraku imieniem Tami, ktora pragnie zostac w ameryce. Walczy o staly pobyt ale takze o swoje malzenstwo, ktore bynajmniej nie jest fikcyjne. "Jesli kogos kochasz, pusc go wolno. Jesli do ciebie wroci, nalezy do ciebie. Jesli nie, widac tak mialo byc." Ladne, tylko smutne. Tami ZAWALCZY o swoje szczescie.
Ponownie chciałbym podziękować Wydawnictwu REMI za recenzję książki, która obecnie jest nowością na polskim rynku księgarskim... Tamila Soroush powraca... Po wygraniu bitwy (czyli zdobyciu męża) nadal prowadzi "wojnę" o wolność, o samodzielność, o męża a także o siebie... Jak sam tytuł zdradza Tamila ma męża (więcej nie powiem, by nie zdradzać wydarzeń z pierwszej części tejże dylogii)... Jednakże nie oznacza to końca jej kłopotów, a wręcz przeciwnie dopiero ich prawdziwy początek... Jak wiadomo wraz z mężem pojawia się teściowa... Tamila zostaje bardzo niechętnie przyjęta przez teściów... Tym samym musi przeciwstawić im czoła... Jednak ta irytująca, szara myszka, bez pewności siebie, najczęściej chowa głowę w piasek i stara się uciec od problemu... Jej mąż nie może znieść takiego stanu rzeczy i za każdym razem ją napomina by w każdej sekundzie ich związku walczyła o nich, ale także siebie... Jednakże teściowa to nie jedyne zmartwienie młodej małżonki... Jej głównym "przeciwnikiem" jest Urząd Imigracyjny, w którym ma się stawić na przesłuchanie w sprawie jej dalszego pobytu w Stanach Zjednoczonych... Tamila nieco się zmieniła, jednakże nie na tyle by uwierzyć w siebie... Ciągle jest to samą irytującą dziewczyną, którą była w pierwszej części... Niby walczy, ale tak nie do końca... Jednakże dzięki pomocy przyjaciół, męża a także szwagra ciągle się zmienia... Jeśli chcecie poznać losy Tamili Soroush (chociaż już chyba nie) przeczytajcie tę książkę... Jest ona o wiele lepsza od pierwszej części... U mnie wywołała łzy wzruszenia... Dlatego uważam, że warto... Polecam... Ocena: 8/10 Recenzja opublikowana na moim blogu: http://danwaybooks.blogspot.com/2012/11/stawic-czoa-otoczeniu.html
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2013-12-21,

Kiedy wzięłam do ręki tę książkę nie byłam szczególnie zachwycona, ponieważ myślałam, że to będzie "tani romans", a ja za takimi lekturami nie przepadam. Z drugiej jednak strony wielokrotnie już miałam nauczkę, by nie oceniać książki po tytule, czy po okładce. I na szczęście dla mnie samej zaczęłam czytać "Perską żonę", która zaskoczyła mnie niejednokrotnie, w dodatku jak najbardziej pozytywnie. Jest to kontynuacja losów Tami z "Perskiej narzeczonej", ale ja niestety z tamtą książką nie miałam jeszcze przyjemności się zapoznać. Teraz na sto procent i za nią się rozejrzę, ponieważ bardzo podoba mi się styl pisarki, ciepło, które wychyla się z każdego zdania.

Tami przyjechała do Ameryki tylko na moment zaledwie, na 3 miesiące, do siostry, lecz także, by znaleźć męża i zdobyć obywatelstwo. Wolność jest tym, o czym marzy dziewczyna, a przy okazji otrzymuje tu też miłość, przyjaźń, wszystko to, czego potrzebuje człowiek, by być naprawdę szczęśliwym, tęskni jedynie za rodzicami, którzy pozostali w kraju swych przodków. Słowa, którymi żegna ją ukochana matka, gdy opuszcza Iran brzmią: "Jedź obudzić swoje szczęście", więc Tamila wykorzystuje jej radę w każdym, wydawałoby się, calu. Nie jest niestety tak idealnie, jak mogłoby być. Siostra Tami uświadamia dziewczynie, że rodzice mogliby być razem z nimi w tym wolnym miejscu, ale problem tkwi w ich matce, która boi się wystąpić o wizę, ponieważ przeszła piekło w teherańskim więzieniu. "Perska żona" na pozór lekka, łatwa i przyjemna, porusza istotne tematy, jak brak poczucia własnej wartości, ogromna potrzeba bycia wolnym i niezależnym,  niechęć do samodzielnych i poważnych decyzji, nieumiejętność mówienia "nie", wtedy, gdy to słowo jest konieczne. Dziewczyna z Persji i jej mąż Ike muszą się borykać z nieprzychylnością, wrogością nawet, jego rodziców. W szczególności matka mężczyzny nie potrafi zaakceptować ich związku, nie wierzy w dobre intencje Tami i w jej szczere uczucie względem jej ukochanego syna. Ach, te teściowe! Polecam "Perską żonę" i uważam, że naprawdę warto poświęcić tej książce kilka chwil, by przypomnieć sobie, jak to dobrze jest żyć w kraju, gdzie można swobodnie mówić, co się myśli i robić to, na co ma się ochotę, oczywiście we wszystkim zachowując umiar i rozsądek.

"Jeśli czegokolwiek się w życiu nauczyłam, to tego, że każda radość ma swoją cenę.  Tylko nie zawsze wiadomo jaką."

"Jeśli nie doświadczyłeś takiego reżimu jak ja, Ike, nie możesz mnie osądzać. Nie możesz zrozumieć, co może zrobić z tobą życie w takim kraju jak Iran. Nawet ja nie mogłam tego zrozumieć, dopóki nie wyjechałam, a i później bywało różnie. Robisz się malutki. Wszystkie twoje myśli, nadzieje, twój umysł,  twoje serce, nawet twoje marzenia. Kurczą się, by dopasować się do tego, co wolno, a  wolno niewiele. Tak przynajmniej było ze mną. Najgorszy dzień w Ameryce i tak okazał się lepszy niż najlepszy dzień w Iranie, bo tutaj przynajmniej jestem wolna, bez względu na wszystko."

Recenzja pochodzi z mojego bloga asymaka.blog.interia.pl

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2017-04-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 2017, Literatura piękna,
Perska narzeczona
Laura Fitzgerald0
Okładka ksiązki - Perska narzeczona

Nazywam się Tamila Soroush. I chcę mieć wszystko. Irańskiej dziewczynie nie wolno marzyć - to zbyt niebezpieczne. Jednak Tami postanowiła, że jej podróż...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;