Perski Podmuch

Rok 2018. W Nowym Jorku gina iranscy studenci.

W Teheranie dochodzi do ataku odwetowego, ktorego celem staje sie placowka dyplomatyczna. Amerykanska krew znaczy perski bruk...

Stany Zjednoczone reaguja z cała moca. Zatoka Perska i irackie bazy ponownie wypełniaja sie amerykanskimi wojskami.

Jednoczesnie w sercu Europy rosnie ryzyko zamachu z wykorzystaniem broni jadrowej.

Czy stworzona przez Polakow jednostka specjalna okaze sie bardziej skuteczna w działaniu niz agenci zachodnich panstw? Czy uda sie zapobiec tragedii w Europie?

Jakub Jastrzebski i Andriej Bołkonski ponownie wchodza do gry.

Gdy Iran chyli sie ku upadkowi, łeb podnosi Czerwony Smok.

Rozpoczyna sie wyscig ku Teheranowi.

Informacje dodatkowe o Perski Podmuch:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-12-10

Kup książkę Perski Podmuch

Perski Podmuch - opinie o książce

Avatar użytkownika - radeksc-wp
radeksc-wp
Przeczytane:2015-10-11, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek - 2015,
Zmian warty: USA już nie są takie mocna jak kiedyś. Kto ich może zastąpić?
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,

Wydawnictwo Warbook co kilka miesięcy serwuje Nam powieść wojenną z gatunku political fiction, która ukazuje czytelnikom świat niedalekiej przyszłości w mało kolorowych i optymistycznych barwach. Wielkie mocarstwa zmierzające do nieuchronnej konfrontacji, walka o wpływy, złoża, władzę.. i w samych środku tej wielkiej wojennej machiny znajduje się Polska i Nasi najlepsi z najlepszych żołnierze:)  To świat oparty na współczesnych wydarzeniach i sytuacji geopolitycznej, które to rysują naprawdę czarny ale i jednocześnie niezwykle intrygujący scenariusz na najbliższe dziesięciolecia, którym My - czytelnicy,  nie tylko się pasjonujemy, ale także w niego wierzymy..  Po znakomitych powieściach Vladimira Wolffa i równie interesującym debiucie Jakuba Pawełka pt. "Wschodni grom", przyszedł czas na kolejną książkę tego drugiego z autorów, która tym razem nosi tytuł "Perski podmuch".

Powieść Jakuba Pawełka jest swobodną kontynuacją losów świata i głównych bohaterów z poprzedniej książki autora - "Wschodniego gromu". Mamy rok 2018 i oto świat ponownie staje w obliczy globalnego zagrożenia. Wszystko rozpoczyna się od niewinnie wyglądającego incydentu z udziałem pijanych nastolatków, w wyniku którego traci życie kilkoro irańskich studentów przebywających w Stanach Zjednoczonych. W odwecie w wyniki zamieszek, a następnie ataku terrorystycznego na amerykańską placówkę dyplomatyczna w Teheranie, śmierć ponosi kilku amerykanów.  Efektem owych wydarzeń jest niezwykły wzrost napięcie pomiędzy Iranem i Stanami Zjednoczonymi, którego punktem kulminacyjnym staje się inwazja wojsk amerykańskich na dawne państwo perskie..Raz jeszcze do głosu dochodzą Chiny, które są żywo zainteresowane owym konfliktem i irańską ropą..Tymczasem w Europie Zachodniej pojawia się widmo zagrożenia atakiem terrorystycznym z udziałem irańskiej broni nuklearnej. W tle wojny  na Bliskim Wschodzie rozpoczyna się walka z czasem o uratowanie życia tysięcy Europejczyków, w której główną role odegrają raz jeszcze polski porucznik Jakub Jastrzębksi i rosyjski major Andriej Bołkoński..

"Perski podmuch" to niezwykle widowiskowa, emocjonująca i sprawnie skonstruowana powieść wojenna, w której odnajdziemy wszystko to, co w takiej książce znaleźć się powinno. Mam tu na myśli przede wszystkim bardzo spektakularne opisy walki, w których realizm i znajomość technologii wojskowej robi naprawdę wielkie wrażenie. Na równie wysokim poziomie stoi gra wywiadowcza uczestników owych działań wojennych, bez której to współczesna wojna nie istnieje. Znajdziemy tu także politykę na najwyższych szczeblach władzy, prawdziwe nazwiska największych i najważniejszych osób na świecie, odwołania do autentycznych wydarzeń politycznych z najnowszej historii. Nie zabrakło tu także tego, za co najbardziej kochamy tego typu opowieści, czyli głównego bohatera - Naszego rodaka, który odegra w tej historii kluczową rolę..Wojna na kartach powieści Jakuba Pawełka, to wojna jak najbardziej realistyczna, prawdziwa i przerażająca..

Autor książki korzysta  w doskonały sposób ze sprawdzonych już w poprzedniej powieści środków i pomysłów na toczenie narracji. Ponownie wkraczamy w globalną układankę najrozmaitszych miejsc i postaci na całym świecie, które odwiedzamy wraz z krótkimi pod rozdziałami, by za chwilę je porzucić i przenieść się w zupełnie inne miejsce na Ziemi i do innych bohaterów. Wydarzenia następują tutaj po sobie z zawrotną prędkością, zaś każdy, choćby najmniejszy szczegół, ma tu swoje wielkie i kluczowe znaczenie. I nawet jeśli najpierw nie do końca wiemy po co i dlaczego akurat towarzyszymy tej postaci w tym danym miejscu, to za chwilę cała tajemnica się wyjaśnia i już wiemy, że to było nie tylko ważne, ale bardzo ważne dla całości fabuły. Ciekawe jest także to, iż Jakub Pawełek potrafi, jak mało który autor, budować swego rodzaju osobne wątki i historie, które najpierw żyją swoim własnym życiem.., by po niedługim czasie połączyć się w jeden nurt opowieści, który w swoim kulminacyjnym punkcie staje się niezywkle złożoną i barwną mieszanką literackiej przygody i sensacji.

W zasadzie to książka ta stanowi chyba jedno z najbardziej współczesnych i prawdziwych ujęć wojny XXI stulecia, w którym sama bitwa z udziałem myśliwców, bombowców, czołgów, wozów opancerzonych, artylerii czy też piechoty, stanowi jedynie awers "wojennej monety". Rewers tworzą bowiem działania stricte szpiegowskie oraz zagrożenie terrorystyczne, które dziś jest chyba najtrafniejszym synonimem słowa "wojna". Jakub Pawełek poprowadził te oba wątki w iście mistrzowski sposób, nie wyróżniając na pierwszy plan żadnego z nich, co wcale nie było takie proste w obliczu współczesnych możliwości militarnych, a tym samym powodując ciekawość i zaangażowanie czytelnika zarówno w przypadku rozdziałów opisujących działania wojenne, jak i tych o wywiadowczo - terrorystycznym zakresie. Przyznam szczerze, że do tej pory nie spotkałam się z tak umiejętnym połączeniem tychże wątków, a tym samym ukazaniem współczesnej wojny w tak wiarygodny sposób.

Wojna w "Perskim podmuchu" charakteryzuje się jeszcze jedną, ważną i dość rzadko spotykaną cechą. Otóż tak naprawdę trudno odnaleźć tutaj tzw "dobrych chłopców", którzy mają moralne, co najmniej,  prawo do prowadzenia swoich działań militarnych. Mam tu na myśli głównie Stany Zjednoczone, które swoim zbrojnym  wkroczeniem do Iranu postawili się w pozycji agresora, który nie budzi sympatii czytelnika. Ba, w Moim przypadku, choć to nieco dziwne, kibicowałam bardziej żołnierzom armii Irańskiej, która wobec przygniatającej przewagi technologicznej i liczbowej najeźdźcy, dzielnie stawiała im opór. Co innego jeśli chodzi o kwestie zamachu terrorystycznego, który to uważam za najokropniejszy i najpodlejszy przejaw współczesnych czasów. Jednak jeśli chodzi o samą tzw. "starą wojnę", to została ona ukazana tutaj w sposób obdarty ze wszelkich zakłamań i szat ideologicznych,  dzięki czemu  Amerykanie wraz z sojusznikami są najzwyklejszymi agresorami, zaś motywem ich działań nie jest chęć niesienia sprawiedliwości i wolności, lecz dostęp do złóż ropy naftowej..Podobnie zostali ukazani tu także Chińczycy i inne mocarstwa, co także zasługuje na słowa uznania, głównie za szczerość i odwagę, pod adresem autora.

Muszę zwrócić tu także uwagę na pewien drobniutki niuans, który nie daje Mi spokoju..Otóż, mimo naprawdę szczerych chęci, jakoś nie mogłam uwierzyć i zaakceptować roli i pozycji Polski na arenie międzynarodowej w tym literackim świecie roku 2018:) No dobrze.., nawet mogłabym uwierzyć w to, że Polska stała się kluczowym graczem na arenie międzynarodowej, chociażby europejskiej, który rozdaje najważniejsze karty i o zdanie którego pytają najwięksi z największych:)  Jednak w to, iż współdziałamy ramię w ramię z Rosją jako Naszym największym sojusznikiem i przyjacielem..,hmm - no po prostu nie potrafię;) Oczywiście, to miła wizja i całkiem interesująca.., ale chyba jednak jestem człowiekiem - czytelnikiem, zbyt małej wiary;)

Z kolei bardzo podobało Mi się w tej książce to, iż nie ustępuje ona niczym wielkim powieściom i filmom rodem z zachodniej Europy czy Stanów Zjednoczonych. To opowieść odważna, widowiskowa i skupiająca się głównie na akcji i inteligentnej grze autora z czytelnikami, nie koniecznie zaś na przekombinowanych analizach psychologiczno - osobowościowych bohaterów opowiadanej historii, do czego polscy twórcy mają szczególny talent:) To książka, która porywa, buduje w wyobraźni obrazy i wizje najprawdziwszej wojny XXI stulecia, które są tak barwne i rzeczywiste, iż nie sposób w nie nie uwierzyć i nie żyć nimi przez cały czas czytania "Perskiego podmuchu". Tutaj muszę jeszcze przyznać, iż postęp w warsztacie pisarskim Jakuba Pawełka, względem jego poprzedniej książki, jest wyraźnie widoczny. Pisarz ten dojrzewa, staje się coraz lepszy i bardziej nie przewidywalny, co dla autora powinno być chyba największym komplementem:)

"Perski podmuch" to doskonała literacka wizja wojny i zagrożenia terrorystycznego dnia jutrzejszego, która nie tylko zachwyci Nas swoją  autentycznością, ale także przerazi wprost niewiarygodnym realizmem. Myślę, że każdy kto miał do czynienia z twórczością Jakuba Pawełka lub chociażby Vladimira Wolffa.., będzie tą książką w pełni usatysfakcjonowany. Zatem nie pozostaje Mi nic innego.., jak zaprosić wszystkich czytelników do wyprawy do pustynne stepy Iranu i do miast zachodniej Europy.., w której to będą czekać na Was wojna, walka z użyciem najnowocześniejszego sprzętu, gra z czasem dyktowanym przez terrorystów o raz mnóstwo, mnóstwo akcji i przygody w najlepszym wydaniu..!

Avatar użytkownika - zuzankawes
zuzankawes
Przeczytane:2014-11-30, Chcę przeczytać,
Przymierze (#4). Pierścień ognia
Jakub Pawełek0
Okładka ksiązki - Przymierze (#4). Pierścień ognia

Tajwan jako pierwszy opracowuje futurystyczną technologię zimnej fuzji. Pekin dostrzega swoją szansę. Największa armia świata szykuje się do inwazji....

Cena milczenia
Jakub Pawełek0
Okładka ksiązki - Cena milczenia

Kanion to przerażające miejsce. Pełna skalistych, ostrych jak brzytwa zębów, duszna od morowego powietrza rozpadlina. Śmierć, to pewna śmierć - tak wam...