Pochwała porażki. Cztery lekcje pokory

TERAPIA OPARTA NA PORAŻCE

We współczesnym świecie, owładniętym potrzebą osiągania sukcesów, porażka nie cieszy się dobrą reputacją. Wywołuje w nas dyskomfort, pozbawia złudzeń i rozczarowuje. Za wszelką cenę nie chcemy ponieść porażki, a kiedy już nam się przytrafi, robimy wszystko, żeby jak najszybciej o niej zapomnieć lub... przekuć ją w sukces. W pogoni za doskonałością i poczuciem spełnienia zapominamy jednak o czymś bardzo ważnym - mianowicie, że porażka uczy nas pokory, a to właśnie pokora pozwala lepiej radzić sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami życie.

W Pochwale porażki uznany filozof, Costica Bradatan, opisuje perypetie czterech postaci historycznych, które wiodły niezwykle znaczące życie, a jednocześnie wytrwale uprawiały sztukę porażki. Tym samym udowadnia, że stawienie czoła własnym ograniczeniom to nie tylko droga do uzdrowienia, lecz także wewnętrznej przemiany.

Podróż w poszukiwaniu nas samych to podróż najtrudniejsza i najdłuższa ze wszystkich możliwych. Nie martw się jednak: z porażką za przewodnika mamy duże szanse, że nam się powiedzie. W końcu lekarze od wieków głoszą tę prawdę: jad węża to również lekarstwo. Gorzki lek najlepiej leczy.

[fragment książki]

Costica Bradatan pisze z niezwykłą elegancją i humorem. Każda jego refleksja płynnie przechodzi w kolejną. Książka ta całkowicie mnie pochłonęła, mimo - a może właśnie dlatego - że wnioski z niej płynące były czasem... niewygodne. - Jennifer Szalai, ,,New York Times"

Costica Bradatan - profesor filozofii. Prowadził wykłady na licznych uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych, Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji. Autor książek przetłumaczonych na ponad dwadzieścia języków, w tym holenderski, włoski, chiński, wietnamski, arabski i perski. Pisze między innymi dla ,,New York Timesa", ,,Washington Post" i ,,Times Literary Supplement".

Informacje dodatkowe o Pochwała porażki. Cztery lekcje pokory:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2024-04-16
Kategoria: Socjologia, filozofia
Tytuł oryginału: In Praise of Failure: Four Lessons in Humility

Kup książkę Pochwała porażki. Cztery lekcje pokory

Umrzeć za ideę. Niebezpieczne żywoty filozofów
Costica Bradatan0
Okładka ksiązki - Umrzeć za ideę. Niebezpieczne żywoty filozofów

"Sokrates nigdy nie napisał ani wersu, jednak jego śmierć była arcydziełem i uczyniła jego imię nieśmiertelnym. Jan Palach – czeski student, który...