Powrót do Domu

Powrót do Domu to kontynuacja opowieści o akuszerce z Sensburga, przedwojennego Mrągowa. Główne bohaterki tej sagi: Stasia, Marianna, Nadzia i Basia podejmują wyzwania ponurej rzeczywistości stanu wojennego. Postanawiają zamieszkać razem w domu Stasi w Mrągowie, by w ten sposób być wzajemnie dla siebie podporą. Marianna wciąż jednak liczy na to, że wróci do Domu na Wygonie w Zełwągach i zacznie wreszcie realizować swoje marzenia. Po raz kolejny pojawia się miłość, która wnosi w jej życie jasność. Mimo to coraz częściej w jej myślach pojawia się jej pierwsza miłość - leśniczy Janek. Kim jest dziś, jak ułożyło się jego życie, czy ją jeszcze pamięta? Czy uda się tym dwojgu wreszcie spotkać się i przeżyć jeszcze raz tamtą Miłość?

Marianna angażuje się również w działalność ,,Solidarności". W tym też czasie los trzykrotnie boleśnie ją dotyka - trzy pożegnania, po których jej życie już nie wraca na dawne tory. Wszystko to jednak sprawia, że nareszcie może wrócić do swojego Domu na Wygonie. A po latach, w 2020 roku, na progu tego domu, w setne urodziny Marianny staje również jej wnuczka Basia. Czy ta stara chata na końcu wsi, na granicy z Puszczą Piską, stanie się również jej miejscem na ziemi?

Autorka snuje opowieść na tle pamiętnych i ważnych dla Polski wydarzeń - stan wojenny, Okrągły Stół i pierwsze demokratyczne wybory. Losy Marianny i Janka są również inspirowane usłyszaną od nich opowieścią. Mazurska przyroda, smaki, zioła i miłość do tej ziemi - nimi także przesycona jest ta powieść. Jak zresztą wszystkie pozostałe tej pochodzącej z Mrągowa autorki.

Informacje dodatkowe o Powrót do Domu:

Powrót do Domu - opinie o książce

Avatar użytkownika - dzagulka
dzagulka
Przeczytane:2023-07-04, Ocena: 6, Przeczytałam,

Katarzyna Enerlich - pisarka, zielarka, nauczycielka jogi, miłośniczka naturalnych kosmetyków, pasjonatka i propagatorka życia w zgodzie z naturą... Piszę o tym nie bez przyczyny. Na każdej bowiem stronie powieści ,,Powrót do domu" daje się odczuć, pasje i zamiłowanie autorki do ziołolecznictwa i życia w zgodzie z naturą.
W czwartym tomie serii ,,Akuszerka z Sensburga" autorka przedstawia czytelnikom dalsze losy
Stasi, Marianny, Nadzi i Basi. Bohaterki wystawione zostają na kolejne próby losu. Tym razem, próbują sprostać wyzwaniom jakie narzuca społeczeństwu stan wojenny. Te silne, doświadczone przez los, zdeterminowane kobiety, łączą swoje siły i stają się dla siebie podporą. Każda z nich wnosi w ich wzajemną codzienność coś innego. Każda ma również własne marzenia i ukryte na dnie serca tęsknoty.
Los nie szczędzi im wyzwań. Każdy dzień wypełniony jest obowiązkami. Czy się to komuś podoba czy nie, trzeba przyzwyczajać się do zmian, które mają miejsce pod wpływem zachodzących wydarzeń. Przychodzą chwile kiedy przyjdzie się z kimś pożegnać na zawsze. Kogoś innego natomiast zaprosić do swojego życia ponownie. Wyjawić skrywane tajemnice. Codzienność, która generuje zmęczenie, coraz częściej skłania ku powrotom do tego, co było kiedyś. W sercu i myślach pojawiają się wspomnienia pierwszej, wielkiej, niezapomnianej miłości i marzenia o spokojnym życiu w Domu na Wygonie w Zełwągach. Czy powroty staną się rzeczywistością? Czy można odzyskać to, co się kiedyś utraciło?
Katarzyna Enerlich na podstawie losów swoich bohaterów, znakomicie ukazuje jak cechy charakteru takie jak dobro, życzliwość, szczerość intencji, bezinteresowność, pracowitość, czy choćby intuicja pomagały ludziom znosić trudy niełatwych czasów. Wszyscy jesteśmy ogniwami jednego łańcucha, i mamy wpływ na nasze działania. Możemy sobie pomagać wzajemnie, lub występować przeciwko sobie. Wybór zawsze należy do nas.
,,Powrót do domu" urzekł mnie od pierwszych stron! Wyjątkową, wielowątkową, lekką fabułą, gawędziarskim, obrazowym stylem, zapachami mazurskich smaków, ziół i niezwykłymi portretami bohaterów. Wisienką na torcie są pamiętne dla Polski wydarzenia historyczne takie jak - stan wojenny, Okrągły Stół, pierwsze demokratyczne wybory. W pewnym momencie książka wciągnęła mnie tak mocno, że nie chciało mi się wracać do rzeczywistości. Ocknęłam się jednak. W stan ,,gotowości" postawił mnie rok 2020, gdy na progu Domu na Wygonie, w setne urodziny swojej babki Marianny, stanęła Basia...
W tym momencie autorka przerywa wciągającą historię.
Jak przyjdzie żyć z pytaniem, czy będzie dalszy ciąg?!
Pomyślę o tym później!
A książkę gorąco polecam!!!

Avatar użytkownika - martucha180
martucha180
Przeczytane:2023-08-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Moje 2023,
Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2023-07-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 36 książek 2023, przeczytane,
Prowincja pełna gwiazd
Katarzyna Enerlich0
Okładka ksiązki - Prowincja pełna gwiazd

Refleksyjna opowieść o prowincjonalnej codzienności, której wielkie i małe historie rozgrywają się wśród mazurskich krajobrazów. Zaskakująca historia kobiety...

Prowincja pełna słońca
Katarzyna Enerlich0
Okładka ksiązki - Prowincja pełna słońca

Czy coś - oprócz pierwszej litery - łączy Mazury z Marokiem?    Ludmiła, bohaterka kolejnej części ,,prowincjonalnego" tryptyku, po raz kolejny stawia...