Powroty nad rozlewiskiem

Tom 2 cyklu Rozlewisko

Ponownie gościmy w przepełnionym ciepłem i magią domu nad rozlewiskiem. W domu, który pokochało dziesiątki tysięcy czytelników. Tym razem opowieść snuje matka głównej bohaterki Domu nad rozlewiskiem - Basia. Ukazana historia sięga początków XX wieku, przedstawia losy polskiej rodziny szlacheckiej na Mazurach. Splątane korzenie bohaterów książki - polsko-niemieckie i katolicko-ewangelickie - stanowią tło dla pełnych dramatyzmu historii miłosnych oraz codziennych zdarzeń. Basia opowiada o swoim dzieciństwie, okresie studiów, o marzeniach, dramatycznych rozstaniach, poszukiwaniu miłości, dla której warto żyć. W domu zatopionym pośród mazurskich pejzaży dokonują się przedziwne powroty - do siebie, do tradycji, do bliskich. Powroty, które nieraz wymagają uczciwego pożegnania - z iluzją, z egoizmem, z zazdrością. Basia odnajduje się. Osadza. Zakorzenia. Powraca. Książka przynosi cudowny klimat znany czytelnikowi z Domu nad rozlewiskiem, a jednocześnie przywołuje szalony świat lat 60. i 70. - lat beztroski. Pamiętacie piosenkę To były piękne dni albo Gdzie się podziały tamte prywatki, pamiętacie te ubiory, fryzury? To one będą wam towarzyszyć podczas lektury tej książki. W zgrzebności, szarości i ubóstwie PRL-u Kalicińska potrafi wydobyć bogactwo barw, smaków i uczuć, do których byśmy chętni wrócili. Bardzo chcę dotrzeć kiedyś nad to Rozlewisko i jak bohaterki książek Małgorzaty Kalicińskiej odnaleźć w sobie Wiedźmę (czyli tę, która wie - kim jest, czego chce i na co ją stać, umie mądrze czekać, wybaczać, wracać - również do siebie...). Usiąść z Basią przy kulebiaku i raz jeszcze posłuchać jej wspomnień - o Wigiliach, sylwestrach, kozaczkach z dermy, czwartkowej "Kobrze", pierwszym trabancie, wymarzonych wczasach w Bułgarii czy spektaklu Wysockiego, a tak naprawdę - o wszystkim, co najważniejsze. Nad kieliszkiem smorodinówki zatęsknić wraz z nią za Małgosią, która w końcu pojawi się w Domu nad rozlewiskiem... ale to już inna, późniejsza (choć opowiedziana wcześniej) historia. Myślę, że swojej drogi nad Rozlewisko (i do samej siebie) szuka wiele wrażliwych czytelniczek - w wieku Basi, Małgosi, a nawet Marysi. Dzięki Małgorzacie Kalicińskiej jesteśmy o wiele stron bliżej... Dorota Koman, autorka m.in. tomików Freud by się uśmiał, Gdzie jest czas teraźniejszy?, poleca książki w "Pytaniu na śniadanie" (TVP 2). Gdy się ma ...dzieści lat, zaczynają się powroty i wspominki. Całe moje pokolenie wychowało się w PRL-u, w większości wypadków jednak dzieciństwo i młodość mieliśmy wspaniałą mimo pewnej przaśności. Pierwsze pocałunki, pierwsze rozstania, pierwsze łzy. I mnóstwo nowości! Adapter Bambino, big-beat, telewizja, inna niż dotąd muzyka, prywatki... To wszystko jest w tej książce. Ale też w Powrotach nad rozlewiskiem czuje się zapachy i smaki oswojone przez każdego dzieciaka. Dosłownie (przepisy kulinarne a jakże, na bieda potrawy) a też w przenośni - zapach domu, tradycje rodzinne, zwyczaje. Każdy dziś do nich sięga. Sięgnijmy z bohaterką Basią. To jej życie, ale w nim jak w lustrze, odbijają się losy naszego pokolenia. Nina Terentiew Małgorzata Kalicińska jest jak pascalowska trzcina myśląca: zdeptana podnosi się, wstaje i zaczyna życie od początku (to odnośnie do jej życia i doświadczeń). Takie pisarki na kamieniu się rodzą, wskazują drogę innym słabym, niepewnym. Są nadzieją, że może udać się to, co wydaje się nie do pokonania. Jej powieści to lektury dające siłę. W tej części Rozlewiska poznajemy Basię - jej słabość i siłę, jej wybory i jej wygraną. Towarzyszą nam wspomnienia, bo zegar cofnął wskazówki i spoglądamy na Basi i naszą przecież przeszłość. Krystyna Kofta, autorka m.in. Gdyby zamilkły kobiety

Informacje dodatkowe o Powroty nad rozlewiskiem:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2007 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-75-06119-2

Kup książkę Powroty nad rozlewiskiem

Powroty nad rozlewiskiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2015-04-08, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, pożyczone ;),
Kolejna wizyta nad rozlewiskiem, w której poznajemy losy Basi i jej najbliższych. Dowiadujemy się w niej jak to było z tym Basi młodzieńczym życiem, jak rodzice bohaterki stracili szlachecki majątek oraz jak to było w młodości z tym Tomaszem. Książka była dla mnie nieco nudnawa i przydługawa. Plusem dla autorki było przemycenie w książkę homoseksualnego bohatera co nie często się zdarza.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2007-02-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór, Mam,
Tym razem autorka malując przed nami nowe obrazy z przeszłości i teraźniejszości mieszkańców domu nad rozlewiskiem, postacią pierwszoplanową czyni Barbarę. Kobietę tajemniczą a jednocześnie prostolinijną, mającą ciekawą filozofię życiową. Dodatkowym walorem tej części trylogii sąciekawe przepisy kulinarne.
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2011-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 2011, Mam,
Druga część trylogii mazurskiej, kontynuuje klimat "Domu nad rozlewiskiem". Tym razem jednak skupiamy się na wspomnieniach Basi poczynając od jej dzieciństwa, poprzez wczesną młodość, aż do dojrzałości i chwili obecnej. Opowieść ta wciąga i przyjemnie się ją czyta, ciekawostką są przepisy kulinarne zamieszczone na końcu książki.
Avatar użytkownika - wusia
wusia
Przeczytane:2013-03-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Będę powracała.... :)
Avatar użytkownika - kropka27
kropka27
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cóz mozna powiedziec o ostatniej czesci Rozlewiska.. Ciesze sie,ze przeczytałam do ostatniej czesci i nie zaluje,choc wole ksiazki bardziej emocjonalne i trzymajace w napieciu:)
Avatar użytkownika - MamaMuchomorka
MamaMuchomorka
Przeczytane:2010-12-20,
Ja jestem fanką. Czyta się bardzo lekko. Nie ma zawiłych romansideł jest za to życie i problemy z jakimi borykają się wszyscy.
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-03-27, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Nie podobała mi się... Bohaterki, język...i straszna schematyczność...
Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Ocena: 6, Czytam,
Kolejna książka serii. Dzieciństwo, miłość i inne codzienne zdarzenia opowiedziane przez przedstawicielkę starszego pokolenia. Powroty nie tylko do siebie samego, ale do tego wszystkiego, z czym się walczyło i czego się kiedyś szukało.
Avatar użytkownika - aleksandramiczek
Przeczytane:2016-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem,
Dom nad rozlewiskiem
Małgorzata Kalicińska0
Okładka ksiązki - Dom nad rozlewiskiem

Czy są takie babcie i takie domy jak w tej powieści?Są. Każdy może taki dom zbudować i nadać mu taką aurę. Naturalnie to rola nas, kobiet: babć, mam, córek...

Widok z mojego okna. Szersza perspektywa. Przepisy nie tylko na życie
Małgorzata Kalicińska0
Okładka ksiązki - Widok z mojego okna. Szersza perspektywa. Przepisy nie tylko na życie

Widoki z mojego okna wzięły się z prób krótkopisania Małgorzaty Kalicińskiej. Pisarka twierdziła, że nie radzi sobie z małymi formami, ale...