Pozytywka. Sekret Cypriana. Tom 2

Ośmioletnia Nola niedawno wróciła z niezwykłej krainy, do której można dotrzeć tylko jedną drogą - poprzez mechanizm starej pozytywki. Dziewczynka dowiedziała się, że po zmarłej mamie odziedziczyła nie tylko tę magiczną zabawkę, ale i zadanie strzeżenia Pandorii przed wszelkimi zagrożeniami. Chce lepiej poznać świat rządzony przez króla Hektoriana, dlatego gdy tata wychodzi do pracy, znów się tam przenosi. Razem z wiernymi przyjaciółmi stawi czoło licznym niebezpieczeństwom i ponownie uświadomi sobie, że Pandoria tylko z pozoru jest kolorową krainą jak z baśni... Nawet tam czyhają złe stwory planujące straszne rzeczy! Scenarzystką serii jest Francuzka o pseudonimie Carbone (właśc. Bénédicte Carboneil), która po wielu latach pracy jako nauczycielka postanowiła pisać dla dzieci. Tak powstały liczne książki dla najmłodszych oraz scenariusze do komiksów ,,Le Pass'Temps", ,,Pozytywka", ,,Dans les yeux de Lya" czy ,,Complots a Versailles". Rysunki są dziełem urodzonego w Demokratycznej Republice Konga grafika Gijé (Jérôme Gillet), który wcześniej pracował w przemyśle reklamowym i przy produkcji filmów animowanych (m.in. ,,Barababor"). Historia o Noli jest jego pierwszym dużym projektem komiksowym.

Informacje dodatkowe o Pozytywka. Sekret Cypriana. Tom 2:

Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2021-08-11
Kategoria: Komiksy
Tytuł oryginału: La Boite Musique - Le secret de Cyprien

Kup książkę Pozytywka. Sekret Cypriana. Tom 2

Pozytywka. Sekret Cypriana. Tom 2 - opinie o książce

Druga część komiksowej serii ,,Pozytywka" po raz kolejny zanurza czytelnika w niezwykłym świecie Pandorii. Nieco przybliża panujące tam zasady i zwyczaje, jednak wciąż nie odkrywa przed odbiorcą tych najistotniejszych kart. Jak dokładnie wyglądają relacje między Pandorią a Światonią? Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Nolę w tej niesamowitej krainie? Jakie mechanizmy rządzą tym miejscem? Jaką rolę odegrała tu niegdyś Anna, matka dziewczynki? Wierzę, że głód wiedzy w tym zakresie zaspokoi kolejny tom ,,Pozytywki". Dzięki temu czytelnik już nie będzie czuł się taki zagubiony, a komiksowa rzeczywistość wciągnie go jeszcze bardziej. W końcu nikt nie lubi wiedzieć mniej niż inni, nikt nie lubi czuć się obco i nieswojo. Z jednej strony taki zabieg pozwala spojrzeć na sytuację oczami Noli. Z drugiej jednak utrudnia ,,zadomowienie się" w Pandorii.

Spośród licznych tajemnic jedna zostaje w drugim tomie rozwikłana. Nola, która po raz kolejny przybywa do Pandorii, dość szybko zostaje wciągnięta w kolejną przygodę. Wraz z Igorem i Andreą pomagają Antonowi, hodowcy magicznych roślin, odnaleźć złodzieja, który co wieczór wykrada kolejne okazy z jego plantacji. Staruszek jest przekonany, że mogą one zostać użyte w złym celu. Na szczęście udaje się rozwiązać tę sprawę, choć oczywiście nie bez komplikacji. W końcu nietrudno wpaść w tarapaty, gdy nie zna się zbyt dobrze otoczenia. Na szczęście Nola ma wsparcie przyjaciół oraz Antona.

Świat stworzony przez Carbone różni się od naszej rzeczywistości, ale ma też z nią dużo wspólnego. Mieszkańcy Pandorii są w pewnym sensie odzwierciedleniem naszego społeczeństwa, różnorodnego, pełnego ludzi o odmiennych poglądach, kierujących się różnymi wartościami. Autorka za pomocą wykreowanych postaci oraz wydarzeń, których są uczestnikami, kształtuje w małym czytelniku stosunek do takich wartości jak prawda, dobro, empatia. Koncentrując się na fabule, dziecko uczy się analizować, zadawać pytania, stawiać hipotezy, oceniać zachowania i postawy bohaterów, a więc rozwija umiejętność myślenia krytycznego. Ponadto uczy się rozumieć siebie i innych, nazywać i wyrażać emocje, a także poznaje sposoby radzenia sobie w trudnych sytuacjach. To wszystko stanowi punkt wyjścia do głębszego pojmowania relacji międzyludzkich.

Jeśli chodzi o warstwę wizualną komiksu, nie mam tu nic do zarzucenia. Ilustracje są obłędne! Dynamiczne, barwne, wyraziste, pełne emocji. Ilustrator zadbał w nich o każdy szczegół. Uwagę przyciąga między innymi mimika bohaterów, która jest niezwykle czytelna, jednoznaczna, idealnie odzwierciedlająca odczucia danej postaci. Jednak i inne elementy są po prostu niesamowite, wręcz hipnotyzujące, dlatego ciężko od tych obrazów oderwać wzrok. Zwłaszcza kolorystyka zastosowana przez Gije przypadła mi do gustu, bo uważam, że idealnie oddaje klimat Pandorii. Wisienką na torcie jest przepiękna okładka, która została wzbogacona o fluorescencyjne elementy świecące w ciemności.

Podsumowując, "Sekret Cypriana" to ciekawy, pięknie ilustrowany komis, który zabiera czytelnika w niezwykłą podróż po pełnym tajemnic świecie. Dobrze by było, gdyby te sekrety zaczął przed odbiorcą odkrywać odrobinę sprawniej. Żeby jeszcze bardziej go zaciekawić, zaangażować, a przede wszystkim wzniecić apetyt na więcej. Choć ten apetyt ze względu na cudowną oprawę graficzną i tak jest spory.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2021-08-30, Ocena: 4, Przeczytałem,

POWRÓT DO MAGICZNEJ KRAINY

Drugi tom ,,Pozytywki" to rozrywka utrzymana na poziomie, jaki pokazał nam tom pierwszy. A przy okazji całość niezmiennie utrzymana jest także w doskonale znanej nam estetyce i schemacie niezliczonych opowieści dla dzieci pamiętanych najmocniej z choćby ,,Alicji w krainie czarów" czy ,,Gregora". Nadal to jednak sympatyczna propozycja dla najmłodszych, a właściwie całej rodziny, jeśli lubi fantastyczne opowieści familijne.

Nola ma osiem lat, ale już przeżyła więcej, niż niejeden dorosły człowiek. Po staracie mamy została jej bowiem magiczna pozytywka, która zabrała ją do magicznego świata, który - jak się okazało - dziewczynka ma za zadanie chronić. Teraz Nola wróciła do domu, jednak wciąż chce lepiej poznawać niezwykłą krainę. Dlatego, kiedy tylko nadarza się okazja, znów przenosi się do niej i rzuca w wir przygód. Ale nawet w tym wspaniałym świecie czyha na nią wiele niebezpieczeństw i zagrożeń. Jak poradzi sobie z nimi?

Maja i Minizaury. I kto to gada? Tom 4
Okładka ksiązki - Maja i Minizaury. I kto to gada? Tom 4

Szeregowy Velo został porwany i umieszczony w tajnym laboratorium. Maja i jej mali przyjaciele ruszają mu na ratunek. Jednak akcja odbicia Minizaura mocno...

BBPO - Piekło na Ziemi, tom 1
Okładka ksiązki - BBPO - Piekło na Ziemi, tom 1

Pierwszy tom nowego cyklu Piekło na Ziemi. Agenci Biura Badań Paranormalnych i Obrony nie mogą liczyć na chwilę wytchnienia. Ledwie udało im się uporać...