PRL Żony i kochanki władzy

Kim naprawdę były partnerki Gomułki, Gierka czy Rakowskiego?

Może czasy PRL wydawały się bezbarwne i wyblakłe. Ale przy bliższym przyjrzeniu się okazuje się, że nawet ówczesna szarość miała kolory i odcienie. A wiele wydarzeń, spraw i ludzi wymyka się jednoznacznej ocenie.

Autor najpopularniejszych w Polsce książek o historii tym razem zajmuje się kobietami władzy tamtej epoki. Kreśli portrety tak barwnych postaci jak Zofia Gomułkowa czy Nina Andrycz. Nie zabraknie flirtujących z polityką wielkich twórców literatury, a więc i ich kobiet - Zofii Nałkowskiej, Marii Dąbrowskiej czy Anny Iwaszkiewicz. Nie zabraknie oczywiście Stanisławy Gierek. Czy żona I sekretarza PZPR naprawdę latała do Paryża, żeby układać sobie włosy?

Sławomir Koper nie zostawi nas bez odpowiedzi.

Informacje dodatkowe o PRL Żony i kochanki władzy:

Wydawnictwo: Harde
Data wydania: 2022-04-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę PRL Żony i kochanki władzy

PRL Żony i kochanki władzy - opinie o książce

Kobiety, które pragnęły władzy. Kobiety, które otrzymały od władzy ,,ofertę nie do odrzucenia'' Kobiety, które pragnęły stać przy mężczyźnie reprezentującym władzę. Kobiety, które zostały przedstawione w książce miały rożne wizje swojej przyszłości. Miały różne ambicje. Łączyło je jedno. Profity, które czerpały, były dla zwykłego zjadacza niedostępne. Tym razem autor pochylił się nad życiorysem m.in. Wandy Wasilewskiej, Zofii Nałkowskiej, Marii Dąbrowskiej, Anny Iwaszkiewicz, kobiet w życiu Bolesława Bieruta ( np. Janiny Górzyńskiej i Małgorzaty Fornalskiej), Julii Brystiger ,,Krwawej Luny'', Zofii Gomułkowej, Niny Andrycz, Stanisławy Gierek, kobiet bliskich sercu Mieczysława F. Rakowskiego ( np. Wandzie Wiłkomirskiej).
Władza kusi. Władza omamia. W wielu przypadkach sprawia, że człowiek czuje się bezkarny, zaczyna żyć w odrealnionym świecie. Tak było wcześniej. Tak jest obecnie. Tak (niestety) będzie w przyszłości.
Przekonały się o tym bohaterki niniejszej książki. Jedne z nich same dążyły by mieć w swoich rękach jakąś ułamek władzy i mieć wpływ na innych ludzi. Inne z bliska obserwowały co daje władza i jakie profity można uzyskać dzięki jej posiadaniu.
PRL kojarzy się nam nie tylko z brakiem wolności, ale także m.in. brakami w zaopatrzeniu, długimi kolejkami, trudnością z otrzymaniem własnego mieszkania. Takich problemów na dłuższą metę nie miała żadna bohaterek PRL. Żony i kochanki władzy. Ich problemy w porównaniu z zwykłymi Polkami były prozaiczne. Można powiedzieć, że one żyły niczym w bańce.
Tak. Z pewnością wielu ludzi nie zdawało sobie sprawy jak wyglądało życie ,,elit'' PRL-u. W końcu nie było na polskich rynku prasowym plotkarskich gazet ani paparazii, którzy śledziliby każdy krok ,,znanych''. Tymczasem okazuje się, że ci potrafili korzystać z uroków życia a płeć ,,słabsza'' wcale nie była w tym gorsza.
PRL. Żony i kochanki władzy była dla mnie dużym zaskoczeniem. Jedne bohaterki były mi znane w większym bądź mniejszym stopniu. Inne ,,spotkałam'' po raz pierwszy. Zapoznając się z ich życiorysami nie mogłam wyjść ze zdumienia w jakich warunkach żyli prominentni politycy i ludzie ze świata sztuki i kultury. Mam oczywiście na myśli tych, którzy ,,uwierzyli'' w nowy ustrój. W szczególności zbulwersowało mnie zachowanie żony Edwarda Gierka. Dziwiło mnie, że nie odpowiedziała za to co wyprawiała.
PRL. Żony i kochanki władzy to książka ukazująca brutalną prawdę na temat życia władz i ich bliskich a także osób, którzy byli znani przez rzesze Polaków. Z jej środka wyłania się obraz zepsucia moralnego i braku jakiejkolwiek przyzwoitości. Na przykładzie biografii przedstawionych kobiet autor odmalował obraz peerelowskiego establishmentu, który pomimo biedy w społeczeństwie czerpał z życia pełnymi garściami.
Myślę, że warto się z nią zapoznać. Książka zawiera w sobie wiele ciekawostek i mało znanych faktów z życia osób mających wpływ na życie naszych dziadków i rodziców. Pozwala zrozumieć jakimi mechanizmami posługiwała się władza oraz przyjrzeć się bliżej życiu prywatnemu wpływowych ludzi. Książka odpowiada na pytanie dlaczego tak chętnie ci ludzie wyrażali się w superlatywach o ustroju w jakim przyszło im żyć i jak bardzo nie dostrzegali problemów coraz bardziej ubożejącego społeczeństwa.

Skrzydlata ferajna. Ci cholerni Polacy prywatnie
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Skrzydlata ferajna. Ci cholerni Polacy prywatnie

Ci cholerni Polacy, jak nazywał ich Churchill, to ludzie o niezwykłej odwadze i ogromnej fantazji. Żyli szybko, umierali młodo, a o ich wyczynach krążyły...

Mój Lwów
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Mój Lwów

Lwów nie jest miastem, które można poznać w dzień lub dwa. Gród nad Pełtwią należy poznawać powoli, bez pośpiechu i nerwowego przepychania...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;