Problem wolności i konieczności w filozofii Nietzschego

Autor omawia problem wolności i konieczności w filozofii Nietzschego oraz wpływ, jaki w zakresie tej tematyki wywarła na Nietzschego niemiecka mistyka panteistyczna, głównie za pośrednictwem idealizmu niemieckiego. Z centralnym dla niemieckiej mistyki panteistycznej problemem wolności i konieczności związane są takie zagadnienia, jak: uznanie woli za osnowę rzeczywistości, idea stawania się, koncepcja wybitnej i kształtującej świat twórczej jednostki, motyw przezwyciężania samego siebie, ujęcie świata jako areny nieustannej walki i sporu czy postulat bezwzględnej afirmacji życia. Przedstawiona w książce analiza filozofii autora Tako rzecze Zaratustra w kontekście jej związków z niemiecką mistyką panteistyczną wskazuje, że chcąc pojednać człowieka z całością istnienia, Nietzsche podejmuje oraz rozwija w swojej twórczości wytworzone przez niemiecką mistykę panteistyczną motywy i idee, stając się niekwestionowanym dziedzicem niemiecko-panteistycznej tradycji metafizyki woli, którą zainicjował Mistrz Eckhart.

Książka napisana jest z dużym rozmachem, dowodzącym erudycji autora – z pewnością wymagała lat pracy i wytężonych lektur. Jej twórca niejednokrotnie wręcz oczarowuje feeriami syntez ideowych, a takie zadziwia zdolnością dostrzegania wpływów oraz zależności między różnymi myślicielami.

Z recenzji dr. hab. Michała Kruszelnickiego, prof. DSW

Informacje dodatkowe o Problem wolności i konieczności w filozofii Nietzschego:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Socjologia, filozofia

Kup książkę Problem wolności i konieczności w filozofii Nietzschego

Problem wolności i konieczności w filozofii Nietzschego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2023-07-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023, POSIADAM,
,,Problem wolności i konieczności w filozofii Nietzschego" to bardzo rzetelna i ciekawa publikacja autorstwa Marcina Dżugaja. Opracowana została na postawie bogatej literatury zarówno dzieł samego Fryderyka Nietzschego, innych filozofów, którzy mogli mieć na niego wpływ na jego poglądy jak i twórczość, oraz wielu różnych znawców danego tematu.

Autor porusza szeroko pojętą tematykę wolności i konieczności analizując szczegółowo, poglądy różnych filozofów, którzy mogli mieć wpływ na postawę Nietzschego. Główną wagę przywiązuje do tradycji niemieckiej mistyki panteistycznej, próbując udowodnić, że miała ona duże znaczenie dla myśli omawianego filozofa.

Od tego właśnie autor zaczyna, ukazując w rozbudowanym rozdziale, czym właściwie jest mistyka panteistyczna, przedstawia różne jej ujęcia i sprzeczności. Zatrzymuje się przy poglądach filozoficznych, które bogato lub w niewielkim stopniu z niej czerpały. Szczególnie uwzględnia właśnie problem wolności i konieczności.

Mimo iż wydawać by się mogło, że Nietzsche ma zupełnie inne poglądy niż przedstawiciele tego nurtu, według którego Bóg odzwierciedla się we wszystkim. Autor ,,Tako rzecze Zaratustra" znany jest raczej z ateistycznych rozważań. Szybko jednak przyznamy autorowi rację, widząc, jak poglądy innych filozofów mogły na niego mniej lub bardziej bezpośrednio wpłynąć. Okazuje się bowiem, że wizje świata przedstawicieli mistyki panteistycznej i Nietzschego są w wielu aspektach do siebie podobne.

Książkę mogę polecić zarówno studentom filozofii jak i zainteresowanym tematem. Odnajdą się w niej także osoby, które nie miały zbyt dużej styczności z filozofią Nietzschego. Autor prowadzi nas przez różne nurty filozoficzne, prosto i dokładnie wyjaśniając różne zagadnienia.

Publikacja pozwala nam zastanowić się nad tematem wolności tak różnie rozumianej przez filozofów, oraz próbą jej pogodzenia z koniecznością. Poruszane są także problemy natury teologicznej i rozwoju nauki. Znajdą się w niej rozważania na temat tego czy wiara lub nauka czynią jednostkę wolną, czy wręcz przeciwnie.

Jedne co można zarzucić książce to duża ilość powtórzeń. Czasem ma się wrażenie, że autor kilka razy pisze o tym samym, ciągle podsumowując przytaczane już treści.