Projektowanie i analiza algorytmów

Badanie algorytmów leży w samym sercu nauk komputerowych. W ostatnich latach dokonano znaczących postępów w tej dziedzinie. Opracowano m.in. wiele efektywniejszych algorytmów (szybkie przekształcenie Fouriera), odkryto także istnienie pewnych naturalnych zadań, dla których wszystkie algorytmy są nieefektywne. Wyniki te powodują wzrost zainteresowania badaniami algorytmów, co przyczynia się do intensywnego rozwoju tej dziedziny wiedzy.

Książka jest podręcznikiem wstępnego kursu projektowania i analizy algorytmów. Autorzy położyli nacisk raczej na prezentacji najważniejszych idei i przystępności wykładu, niż na szczegółach realizacji i sztuczkach programistycznych. Autorzy przedstawiają na ogół nieformalne, intuicyjne objaśnienia zamiast długich i pracochłonnych dowodów. Książka nie wymaga żadnego szczególnego przygotowania z zakresu matematyki, czy języków programowania. Pożądana jest jednak pewna dojrzałość w stosowaniu pojęć matematycznych, ogólne obycie w językach programowania wysokiego poziomu, takich jak FORTRAN lub ALGOL, a także podstawowa znajomość algebry liniowej.

W książce omówiono m.in.: Podstawowe pojęcia i modele (w tym maszynę Turniga) Najważniejsze struktury danych, rekurencję, programowanie dynamiczne Algorytmy sortowania, operacje na zbiorach, drzewach i grafach Szybkie przekształcenie Fouriera z zastosowaniami Algorytmy arytmetyczne, operacje na wielomianach Algorytmy dopasowania wzorców Problemy NP-zupełne Dolne ograniczenia złożoności obliczeniowej Ważnym uzupełnieniem treści książki są ćwiczenia o zróżnicowanych poziomach trudności. "Projektowanie i analiza algorytmów" to doskonały podręcznik dla studentów informatyki i kierunków pokrewnych, a także wspaniała pomoc dla osób prowadzących wykłady i ćwiczenia na tych kierunkach.

Informacje dodatkowe o Projektowanie i analiza algorytmów:

Wydawnictwo: Helion
Data wydania: 2003-02-26
Kategoria: Poradniki
ISBN: 8371977700

Kup książkę Projektowanie i analiza algorytmów

Projektowanie i analiza algorytmów - opinie o książce

Algorytmy i struktury danych
Alfred V. Aho, John E. Hopcroft, Jeffrey D. Ullman0
Okładka ksiązki - Algorytmy i struktury danych

W niniejszej książce przedstawiono struktury danych i algorytmy stanowiące podstawę współczesnego programowania komputerów. Algorytmy są niczym przepis...