Przeciw bolszewikom. Amerykańscy lotnicy w obronie Polski przed sowietami

Przybyli z dalekiego kraju jako ochotnicy bez wsparcia swego rządu. Wierzyli, że niepodległa od niedawna Polska ma prawo do wolności na własnych zasadach. Chcieli powstrzymać bolszewicką zarazę, która niczym rak mogła pochłonąć całą Europę. Wbrew wielu przeciwnościom stworzyli eskadrę mającą być jednocześnie hołdem wdzięczności za wkład Polaków w walkę o niepodległość USA.

Przetaczające się fronty I wojny światowej zniszczyły tereny i infrastrukturę odradzającej się Rzeczpospolitej. Pomimo zakończenia walk jej granice wciąż pozostawały zagrożone. W Rosji kipiała krwawa rewolucja komunistyczna, w Niemczech wrzało od upokorzenia, za jakie uznano postanowienia Traktatu Wersalskiego. W tym czasie Wojsko Polskie miało już co prawda scentralizowane dowództwo, ale w rzeczywistości stanowiło wciąż zlepek różnych armii pozaborczych.

Kim byli amerykańscy piloci? Jaka drogę przeszli? Dlaczego poczuli potrzebę walki o Polskę? Jaką mieli wiedzę na temat tego, za czym i przeciw czemu się opowiadają? Z kim i o co będą walczyć?

Oto niezwykła epopeja wyjątkowych ludzi, którzy służbę w polskiej eskadrze uznali za spłatę długu zaciągniętego wobec jednego z ważniejszych przywódców wojny o wyzwolenie Stanów Zjednoczonych. Dlatego swoją eskadrę nazwali imieniem bohatera Polaków i Amerykanów - Tadeusza Kościuszki.

Informacje dodatkowe o Przeciw bolszewikom. Amerykańscy lotnicy w obronie Polski przed sowietami:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2023-10-03
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: Kosciuszko, We Are Here!: American Pilots of the Kosciuszko Squadron in Defense of Poland, 1919-1921

Tagi: Historia

Kup książkę Przeciw bolszewikom. Amerykańscy lotnicy w obronie Polski przed sowietami

Józef Piłsudski
Janusz Cisek0
Okładka ksiązki - Józef Piłsudski

Album i wyczerpująca biografia Józefa Piłsudskiego.Szerokie tło historyczne; różne opinie i poglądy na życie i dzieło marszałka.Imponujący, pełen unikatów...