Przygodne rozważania. Felietony

Na Przygodne rozważania składa się 51 esejów poświęconych osobistym doświadczeniom autorki, poetyce, różnym przemyśleniom i autobiograficznym wspomnieniom. Tytuły tych krótkich tekstów tworzą mapę pozostającą w ciągłym ruchu, kreśloną przez oko czytelnika. To polifonia tematów, splot luźnych myśli, laboratorium słowa i poetyki, które inspiracje czerpie z pozoru zwyczajnego wymiaru życia.

Razi mnie butna małostkowość ludzi, którzy uważają się za istoty wybrane, a antropocentryzm - czy to religijny, czy nie - przepełnia niepokojem. (...) Centralna rola, którą sobie przypisaliśmy, zostanie przypuszczalnie podważona właśnie przez pośpiech, z jakim zbroimy się w technologię, by udawać wszechmocnych, wszechobecnych, a nawet nieśmiertelnych. Zwierzę zwane człowiekiem musi poddać się samokrytyce i poszukać nowej równowagi. fragment książki

Informacje dodatkowe o Przygodne rozważania. Felietony:

Przygodne rozważania. Felietony - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2022-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam,

Recenzja premierowa - książka ukazała się wczoraj (8 czerwca) nakładem Wydawnictwo Sonia Draga

"Przygodne rozważania" to zbiór 51 felietonów Eleny Ferrante, jednej z moich ulubionych pisarek (a może pisarzy - bo wciąż nie wiadomo, kto ukrywa się pod tym pseudonimem).

Proza tej autorki towarzyszy mi od kilku lat, odkąd w Polsce ukazała się tetralogia ,,Genialna przyjaciółka".
Tym razem to nie literatura piękna, lecz publicystyka, ale równie pasjonująca i dająca wiele do myślenia.

Felieton, wbrew pozorom, nie jest łatwym gatunkiem. Wymaga od autora lekkiego, ale wprawnego pióra, zmysłu obserwatorskiego, erudycji, umiejętności łączenia różnych tematów i okraszania ich dygresjami.
Wszystko to odnajdujemy w ,,Przygodnych rozważaniach", czyli tekstach, które były drukowane na łamach ,,Guardian" .

O czym pisze Elena Ferrante?
Trudno w kilku czy nawet kilkunastu zdaniach streścić tę książkę.
Odnajdujemy tu teksty poświęcone malarstwu, literaturze, filmom (przy okazji ciekawostka - jest ,,polski motyw", czyli nawiązania do twórczości Stanisława Lema).
Autorka dzieli się swoimi wrażeniami z lektur, wizyt w muzeach i galeriach sztuki, porównuje literackie pierwowzory z filmowymi i teatralnymi adaptacjami.

Są też felietony bardzo osobiste, w których Elena Ferrante pisze o macierzyństwie, skomplikowanych rodzinnych relacjach, związkach z mężczyznami, seksie; o przyjaźni, dzieciństwie, lękach, nadziejach, marzeniach, rozstaniach...

Fascynujące jest dla mnie to, że autorka umie interesująco snuć refleksje na każdy temat. Czasem jakiś pozorny drobiazg staje się okazją do poważnych rozważań, które ostatecznie prowadzą do zaskakującej puenty (to np. bezsenność, zły nastrój, kłamstwo).

Bardzo zainteresowały teksty o charakterze autotematycznym oraz felietony dotyczące roli kobiet w literaturze i codziennym życiu.

Całość napisana jest lekko, ale erudycyjnie, poważnie i dowcipnie, ze swadą.
Publicystyczny styl łączy się tu z literackim zacięciem - dopracowany, bogaty język, mistrzowska składnia...

Teksty uzupełniają i ubarwiają symboliczne, wieloznaczne ilustracje, których autorem jest Andrea Ucini.

,,Przygodne rozważania" to książka, do której chce się wracać, ponadczasowa, bardzo osobista, skłaniająca do refleksji. Poza tym pięknie wydana, w wyjątkowo eleganckiej szacie edytorskiej.
Polecam z czystym sumieniem - nie tylko miłośnikom gatunku i twórczości autorki.

BEATA IGIELSKA

Historia ucieczki
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Historia ucieczki

Elena i Lila, przyjaciółki znane czytelnikom z Genialnej przyjaciółki i Historii nowego nazwiska, to młode kobiety. Bardzo szybko musiały...

Genialna przyjaciółka
Elena Ferrante0
Okładka ksiązki - Genialna przyjaciółka

,,Spośród wielu sposobów, do których uciekają się pisarze, by opowiedzieć świat, preferuję posługiwanie się narracją precyzyjną, jasną...