Przyjaciel wilków

Opowieść o magii, która kryje się w codzienności. Słodko-gorzka historia pełna przygód, humoru, walki o miłość i akceptację.

Weylyn Grey - osierocony, wychowany przez wilki, dumny właściciel świnki o imieniu Merlin - wiedział, że nie jest taki jak inni ludzie. Ale kiedy własnoręcznie powstrzymał tornado w burzliwy świąteczny dzień, zdał sobie sprawę, jak bardzo jest inny.

Trąba powietrzna to tylko jedno z wielu dziwnych zdarzeń, które towarzyszą mężczyźnie w drodze z miasta do miasta. Tajemnicze burze, drzewa, które wydają się rosnąć w ciągu jednej nocy... Weylyn posiada moc, której w pełni nie kontroluje, a jego zdumiewające zdolności objawiają się w nieodpowiednich momentach i miejscach. W najlepszym wypadku stają się ciekawostką, a w najgorszym - zagrożeniem dla niego samego i osób, które kocha.

Mary wie, że związek z Weylynem nie jest pozbawiony ryzyka, ale - jak powie ci każdy, kto go spotkał - kiedy już mężczyzna wkroczy w twoje życie, nie chcesz, by odszedł.

Przyjaciel wilków opowiada historię życia bohatera z perspektywy ludzi, którzy go znali, kochali, a nawet kilku, którzy uważali go za zwykłego dziwaka. Choć nie zagościł w życiu żadnego z nich na długo, pozostawił każdego z historią do opowiedzenia. O chłopcu, który dorastał z wilkami, o wielkich burzach, które rozpływały się w powietrzu, o świetlikach i ich fosforyzującym miodzie, o domu wypełnionym pajęczynami i o dziwnym człowieku, który w nim mieszka...

----------------------------------------------------------------

Wyjątkowo oryginalne i znakomicie wykonane dzieło sztuki. Przyjaciel wilków to majstersztyk wyobraźni - inteligentny, dowcipny i odważny. Ruth Emmie Lang proponuje nam podnoszącą na duchu i niezapomnianą historię o miłości, magii, przyjaźni i przeznaczeniu. Niezwykłe dzieło literatury pięknej autorstwa naprawdę utalentowanej autorki. - Lori Nelson Spielman, autorka bestsellerów z list "New Yor Timesa", m.in. Listy marzeń

Ruth Emmie Lang olśniewa swoim pomysłowym i magicznym debiutem. Opowiedziany z rozmysłem i sercem Przyjaciel wilków wprowadza bohatera, który jest zarówno mityczny, jak i realny. Weylyn Grey robi wrażenie na wszystkich, których spotyka, także na czytelnikach. - Michelle Gable, autorkaautorka bestsellerów z list "New Yor Timesa", m.in. Apartamentu w Paryżu

Przyjaciel wilków to brylantowy guzik na płaszczu amerykańskiego realizmu magicznego. Pomyślcie o Pajęczynie Charlotty dla dorosłych. Dorosłych, którzy - jak Weylyn Grey - mają własne historie o tym, że byli inni, bali się, mieli odwagę i kochali. - Mo Daviau, autorka Every Anxious Wave

Informacje dodatkowe o Przyjaciel wilków:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2023-04-26
Tytuł oryginału: Beasts of Extraordinary Circumstance

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Przyjaciel wilków

Przyjaciel wilków - opinie o książce

„Przyjaciel wilków” - Ruth Emmie Lang Niezwykła historia osieroconego chłopca o imieniu Weylyn, który po śmierci rodziców ucieka w głąb środowiska, w którym zdecydowanie czuje się najlepiej. To właśnie las jest jego odskocznią, oazą spokoju, a wilki stają się jego nową rodziną. Obdarzony jest niezwykłą mocą, w dniu jego narodzin podczas lata zaczął padać śnieg, rozpętała się istna nawałnica, która trwała zaledwie chwilę. W jego życiu towarzyszy mu świnka Merlin, uważa, że to jej sprawa wszelkie dziwne zjawiska atmosferyczne. Tylko czy aby na pewno? „Jego tęczówki przypominały roztopiony metal, który jeszcze nie zdążył się zestalić.” Weylyn zaprzyjaźnia się z Mary. I choć wie, że życie u boku chłopaka będzie czyś nietuzinkowym, to nie chce go wyrzucać ze swojego życia. Poznała go i akceptuje jego inność. Został wychowany przez wilki, postrzegany jako dziwak czy jako wrażliwa osobowość? Potrafi bardzo zbliżyć do siebie ludzi, którzy postrzegają go za kogoś wyjątkowego. Kogoś kto potrafi wlać nadzieje, tam gdzie wszystko inne zawiodło. „Weylyn nie był przecież chłopakiem, lecz wilkiem, i płakał tak, jak robią to wilki.” Przy każdej napotkanej osobie działo się coś niesamowite. Zjawiska nadprzyrodzone, które budziły respekt, a z drugiej strony zachwycały swą niezwykłości, chociażby drzewa, które podczas nocy potrafiły zbudować cały las. Główną role odgrywa tu czas, który na przestrzeni lat pokazuje jak z małego „zdziczałego” chłopca staje się mężczyzną. Bardzo przypomina mi Tarzana. I tu przychodzi czas refleksji, i zastanawiamy się dlaczego sami sobie komplikujemy życie. Rozwiązanie jest często tak banale ale my robimy wszystko aby utrudnić sobie życie. Weylyn uczy nas właśnie tej prostoty. Po co siedzieć na niewygodnym krześle, skoro możemy usiąść wygodnie na podłodze bez zbędnych ceregieli. Magia jest tu niesamowita. Bardzo piękna opowieść o niezwykłym chłopcu. Całość historii przedstawiona jest z perspektywy wielu osób, co pozwala nam zauważyć postrzeganie innych wobec chłopaka. Opowiedziana pięknym językiem, który sprawia, że książka staje się jeszcze bardziej wyjątkowa. I choć wiadomo, że jest odrealniona, to sprawia, że zastanawiamy się nad swoim życiem. Nad jego sensem. Przedstawiona jest walka o zrozumienie, akceptację i miłość.

Avatar użytkownika - zaczytana_optymi
zaczytana_optymi
Przeczytane:2023-05-28,

Tytuł: "Przyjaciel wilków"
Autor: Ruth Emmie Lang
Data premiery: 26.04.2023r.
Wydawnictwo: Muza

Legendę o Romulusie i Remusie kojarzycie prawda?😁
Właśnie z tą legendą skojarzyła mi się książka pt. "Przyjaciel wilków".
Weylyn Grey - to chłopiec, który mieszkał z wilkami. Kiedy jego rodzice zginęli mówił "mamuśka" do...wilczycy. Weylyn od małego wiedział, że jest INNY. A tak całkowicie zdał sobie z tego sprawę, kiedy powstrzymał tornado w święta...🙈
Tak.
Przeczytałam tę książkę, która nie jest zwykłym romansem. Owszem jest o miłości do ludzi i zwierząt. O przyjaźni, dobroci, wdzięczności, zaufaniu. To naprawdę dobra pozycja. Jeszcze takiej nigdy nie czytałam. Była inna i myślę, że ma szansę by było o niej głośno.
Weylyn to świetnie wykreowana postać. To człowiek o wielkim sercu, który cieszy się z małych gestów. Jedni go pokochali i zaufali, a drudzy nie mieli do niego zaufania. Chłopak spotyka w swym życiu różnych ludzi. Niektórzy towarzyszą mu ciągle, a inni odeszli w niepamięć... W tej powieści znajdziemy również miłość do zwierząt-Weylyn potrafił z nikim rozmawiać, rozumiał je... znajdziemy moce nadprzyrodzone... Ale wszystko to było napisane ze smakiem. Nic nie było przerysowane.
Czytało się dobrze...
Było po prostu MAGICZNIE 💚
Podobał mi się także wpleciony wątek z chłopcem o imieniu Roarke. Przez "głupi" zakład trafił do chatki w lesie, a tam...spotkał Weylyna. Podobała mi się przemiana tego małego chłopaka... aż serce się radowało ❤️
Cóż Wam mogę więcej napisać.
Jestem oczarowana.
Czytajcie!

„czarodziej musi pracować nad opanowaniem mocy.

Jeśli tego nie zrobi, ktoś może ucierpieć.”

Od dawna wiadomo, ze strach ma wielkie oczy, co pokazują nam nie raz sytuacje, które budzą w nas lęki i obawy, a gdy przyjrzymy się im bliżej, okazuje się, że były one bezpodstawne. Ludzie sami czasami tworzą niesłychane historie, które żyją własnym życiem w społeczeństwie. Wszelkie odstępstwa od uznanych zachowań czy zasad panujących w postrzeganiu rzeczywistości są trudne do przyjęcia i zrozumienia. To, co dla jednych jest normą, dla innych może być powodem do zdziwienia i zaskoczenia. Taka sytuacja zaistniała wobec jednego z bohaterów książki pt.: „Przyjaciel wilków”, którego osobowość, sposób bycia i doświadczenia wybiegają poza racjonalne, znane nam schematy.

Weylyn Grey przyszedł na świat 29 czerwca 1968 roku w miejscowości Holbrook w stanie Michigan. Już wówczas stało się coś niezwykłego, gdyż w momencie, gdy nowonarodzony chłopiec zaczerpnął pierwszy haust powietrza, nagle za oknem zaczął sypać śnieg. I to nie drobny i delikatny, ale intensywny niczym śnieżyca. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie był to środek lata.

Po tym zdarzeniu przenosimy się do roku 2017, gdzie poznajemy grupę nastolatków, wśród których jest Roarke. Opowiada nam on o swojej przygodzie po tym, gdy z chłopakami zaczął grać w PRAWDE CZY WYZWANIE. Roarke wybiera wyzwanie, więc zostało mu wyznaczone zadanie dotknięcia ścian starego domu, o którym krążą wśród miejscowych niesamowite legendy. Z duszą na ramieniu chłopak zbliża się do chaty i widzi na dachu wróble, które w dziwny sposób nie mogą oderwać się od dachu, jakby coś je trzymało. Wdrapuje się tam, by uratować ptaki, ale nagle z impetem wpada do wnętrza chaty, więc jest przekonany, że już za chwilę zginie z rąk Starucha Pajęczarza, jak nazywany jest przez miejscowych, dziwny mieszkaniec chaty. Roarke przekonuje się w tym momencie, jaka jest prawda, gdy poznaje osobiście Pajęczarza, czyli Weylyna Greya, który ma w tym momencie 49 lat. Co działo się w jego życiu, co się stało, że wychowany został przez wilki i co doprowadziło go do tego miejsca, dowiadujemy się w kolejnych częściach cofając się do chwili, gdy Grey miał 11 lat.

„Przyjaciel wilków” to debiutancka powieść pani Lang, wypełniona delikatnym humorem, eterycznością, subtelnym urokiem, w który wnika się niepostrzeżenie niemal od początku. Autorka stworzyła wciągającą, niemal magiczną opowieść z niezwykłymi postaciami i fabułą. Napisała ją pięknym, ujmującym stylem, używając sugestywnych, barwnych określeń docierając w ten sposób do głębi czytelniczego serca. Rozlewa dzięki temu ciepło, tkliwość, otula miłością i przyjaźnią. Jest w niej sporo tekstów opisowych, ale nie są one nużące, gdyż w nich każde słowo jest ważne. Przez kolejne epizody płynie się z lekkością i zainteresowaniem. Najbardziej poruszyła mnie oczywiście postać Weylyna Greya, którego poznajemy w różnych etapach jego życia.

Przede wszystkim wzruszyła mnie więź Weylyna z przyrodą, wilkami, jego miłość do natury, wewnętrzny spokój i mądrość. Doskonale zdaje sobie sprawę ze swojej odmienności, ale potrafi swoim zachowaniem zjednywać ludzi, którzy wspominają go w różny sposób. W większości są to pozytywne opinie, gdyż Weylyna nie da się nie lubić. Poza nim autorka stworzyła galerię postaci, które opowiadają nam o nim ze swojego punktu widzenia, ale też mówią o własnych spostrzeżeniach i emocjach. Każda z tych osób została dopuszczona do głosu w narracji pierwszoosobowej. Wszystkie postacie snują swoje wspomnienia z perspektywy czasu, wracając do osobistych doświadczeń, których wspólnym motywem jest Weylyn. W ten sposób w jednej powieści pojawiają się obrazki z życia kilku osób, które składają się na spójną całość.

To zdecydowanie wyróżnia tę powieść spośród innych, gdyż jej historia jest niebanalna i odbiegająca od znanych schematów. Poprowadzona tak, że mamy wrażenie, jakbyśmy przeprowadzali śledztwo dotyczące głównego bohatera, chcąc poznać go lepiej i zrozumieć.
Pani Ruth Emmie Lang napisała oryginalną opowieść pokazując, że czasami ludzie interpretują sprawy po swojemu i nie zawsze to, co wydaje się czymś niezwykłym, takim jest. Uświadamia, że ludzie zawsze widzą to, co chcą widzieć, a magia może być obecna w codzienności. Podkreśla to, co jest w życiu ważne, mówi o wartościach, które naznaczają ludzkie zachowania, ale przede wszystkim opowiada o akceptacji odmienności, o uznaniu, że każdy z nas jest inny. Podkreśla wagę przyjaźni i piękno miłości, która nie patrzy na pochodzenie, ale na to, jakim ktoś jest człowiekiem.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Muza

Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-05-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Klimatyczna, dotykająca duszy, hipnotyzująca! Właśnie taka jest powieść Ruth Emmie Lang, która funduje czytelnikom niezapomnianą, niebywale refleksyjną, przesyconą odurzającymi emocjami podróż w czasie i przestrzeni, po której niełatwo się otrząsnąć. To nie tylko dopełniona wspaniałym magicznym realizmem, angażująca lektura o niezwykłym chłopcu wychowanym przez wilki, który swoimi emocjami wpływa na warunki atmosferyczne, ale przede wszystkim poruszająca opowieść o prawdziwej miłości, jaka niestety niesie za sobą potężne zagrożenie. Nieszkodliwy dziwak, szlachetny bohater czy nieokiełzane niebezpieczeństwo? Kim tak naprawdę jest Weylyn Grey? Książka opowiada historię życia bohatera z perspektywy ludzi, którzy go znali, kochali lub po prostu pojawił się w ich życiu na chwilę. Jedno jest pewne, nikt nie pozostał wobec niego obojętny.

Odurzający, magiczny klimat tej niespiesznej opowieści rozkochał mnie w sobie już od pierwszych zdań. Krocząc z wypiekami na twarzy po jej stronnicach, doświadczyłam absolutnego zachwytu, jak i refleksji na temat odmienności, wyjątkowości czy walki o akceptację. Pióro Ruth Emmie Lang wyróżnia się poetyckim, nadzwyczaj sugestywnym stylem, dlatego wszelkie opisy rozpalają zmysły, trafiają wprost do serca. Tak, to jedna z tych sensualnych opowieści, jakie chłonie się całym sobą!

Na ogromne brawa zasługuje oczywiście kreacja głównego bohatera. Ten niezwykły, zagubiony chłopiec, odczuwający niezwykłą więź z naturą, wyróżnia się niesłychanym magnetyzmem, ale z drugiej strony nie do końca pasuje do świata ludzi. Jego wyjątkowość potrafią dostrzec tylko nieliczni, on sam zaś pozostaje niebywale skromny i ostrożny, gdyż ma świadomość, że dar, jaki go spotkał, ma zbyt wielką moc, której czasem nie da się okiełznać.

Urzekająca, mistyczna, pełna wzruszeń, łez i uśmiechu, to lektura, którą odbiera się całym sobą. "Przyjaciel wilków" jest piękną, zmysłową historią, ukazującą wyjątkowe relacje człowieka z naturą, niezwykłość ludzkiego życia, ale także jego ulotność. To oniryczna, nietuzinkowa opowieść o magii, obecnej w pozornie zwyczajnym życiu, lecz także o prawdziwej miłości, bez której życie nie jest spełnione. Polecam całym sercem!

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-05-07, Ocena: 5, Przeczytałem,

,,Przyjaciel wilków" to debiutancka powieść Ruth Emmie Lang, która przenosi nas w świat pełen magii i ukrytych znaczeń. Łączy w sobie elementy humorystyczne, ale i gorzkie, czy zmuszające do refleksji. Czytając tę książkę autorka zadbała o to, aby w czytelniku kotłowało się wiele myśli i emocji, które eksplodując niejednokrotnie wywołują łzy zarówno te wzruszenia, śmiechu, ale i rozpaczy oraz bezsilności.

Cała powieść bazuje na ciekawej fabule i wartkiej akcji. Historię tytułowego przyjaciela wilków poznajemy z perspektywy kilku osób, które go podziwiały, ale i uważały za dziwaka. Bo czy chłopiec, który stracił rodziców i został wychowany przez wilki może być normalny? Losy chłopca bardzo mnie poruszyły. Przyglądanie się jak próbuje zaakceptować siebie i odnaleźć swoje miejsce na ziemi momentami sprawiały mi ogromny ból. Jednak cała powieść dosłownie mnie oczarowała, bo nic nie jest tutaj przekoloryzowane i autorka tak jak w prawdziwym świecie stworzyła historię o słodko-gorzkiej nucie.

Na sam koniec chciałam jeszcze pochwalić autorkę za język jakim napisana jest książka. Strona za stroną coraz głębiej wchodziłam w świat pełen magii i odkrywałam jego tajemnice. Było to naprawdę piękne doświadczenie i uczucie.

,,Przyjaciel wilków" to debiut, których nasz rynek wydawniczy naprawdę potrzebuje. Na długo po zakończeniu lektury jeszcze myślałam o tym co autorka chciała nam przekazać w tak piękny i magiczny sposób. Zdecydowanie polecam!

Od czasu do czasu sięgam po literaturę piękną. Tym razem postanowiłam przeczytać debiutancką powieść Ruth Emmie Lang "Przyjaciel wilków".
Ciekawa historia, która przeniesie was w świat pełen magii i niezwykłych zdarzeń. Znajdziecie tutaj mnóstwo humoru. Niektóre sytuacje rozbawiły mnie do łez. Nie zabrakło również gorzkich sytuacji, które również wywołały u mnie łzy. Były to łzy rozpaczy i bezsilności. Podobają mi się książki, które mają w sobie ukryte skrajne emocje. Po takiej historii zawsze coś zostaje w głowie czytelnika.
Czytając "Przyjaciela wilków" zapomniałam, że jest to debiut. Kończąc czytać tę książkę, przypomniałam sobie o tym i powiem wam szczerze, że takich debiutów nam potrzeba.
Znalazłam tutaj ciekawą fabułę, bardzo dobrą akcję i kilkoro bohaterów. Każdy z nich jest inny. Koniecznie musicie ich poznać.
Czy wierzycie, że można rozumieć mowę zwierząt? Jeżeli nie wierzycie, to koniecznie musicie poznać Weylyna Greya. Dlaczego? Weylyn stracił swoich ludzkich rodziców i został wychowany przez wilki. Czy dziecko wychowane przez wilki odnajdzie się wśród ludzi? Jak chłopca z lasu odbiorą jego rówieśnicy? Od razu dodam, że chłopiec jest niezwykłym człowiekiem. Uwielbiają go zwierzęta. Ma swojego zwierzęcego przyjaciela. Kim on jest?
Zachwycona jestem prologiem. Po jego przeczytaniu wiedziałam, że ta historia będzie wyjątkowa. I wiecie co? Miałam rację. Warto przeczytać, powieść Ruth Emmie Lang "Przyjaciel wilków".
Poznacie takich bohaterów jak:
Weylyn Grey -- chłopiec z lasu. Nasz główny bohater. Sam o sobie mówi, że jest krótkowidzem, ma płaskostopie i uczulenie na ambrozję. Wyjątkowa osoba.
Mary Penlore -- poznała Weylyna i jego wilczą mamę. Uciekła z domu. Ogólnie jest bardzo ciekawą bohaterką.
Nelson Penlore -- jest tatą Mary. Jedyny rzeźnik w mieście.
Lydia Kramer -- jest córką wielebnego Thomasa. Jej rodzina adoptowała Weylyna.
Pani Meg Lowry -- ta bohaterka jest nauczycielką.
Nie mogę pominąć takich postaci jak: Roarke, Bobby Quinn Jr, Duane Fordham i Micah Barnes. O tym kim oni są, musicie przeczytać sami.
Powieść "Przyjaciel wilków" składa się z prologu, sześciu ksiąg, 61 rozdziałów, epilogu i podziękowań.
Na uwagę zasługuje również okładka. Jest bardzo tajemnicza. Przyciąga wzrok. Patrzę na nią i przypomina mi się cała historia, która znajduje się w środku.
Jeżeli chcecie poznać magiczną historię chłopca z lasu, który wychowywał się z wilkami, to koniecznie sięgnijcie po tę lekturę.
Ta powieść jest godna polecenia.

Avatar użytkownika - Zabkowa
Zabkowa