Przyjaciele

Jest ich troje... Słonik, Żyrafa i Świnka. Słonik nie jest odważny, Żyrafa nie jest mądra, a Świnka nie jest grzeczna. Ale w ich przyjaźni siła!

Oto opowieść o trójce przyjaciół, którzy rzucą wyzwanie scenarzyście i rysownikowi własnej historii. A nawet samej książce. Historia, która uczy czytać... między stronami, i przywraca wiarę, że dzięki przyjaźni i wyobraźni można zmieniać świat.

70 stron pełnych zwrotów akcji i niepewności, co się zaraz może zdarzyć. Jak przedostać się na ratunek przyjacielowi... po drugiej stronie kartki? Co zrobić, gdy scenarzysta zmienia naszą historię, a rysownik zmienia nasz wygląd? Oto komiks, który odpowiada na pytanie: Co się stanie, gdy „Człowiek z Wysokiego Zamku” spotka „Kubusia Puchatka”...

Dla małych... i dużych, wszystkich tych, którzy kochają zaskakujące historie. Bo każdy wyczyta w "Przyjaciołach" swoją własną opowieść

Informacje dodatkowe o Przyjaciele:

Przyjaciele - opinie o książce

Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2020-09-06,

Jeden z najbardziej utalentowanych, intrygujących i wyrazistych twórców polskiego komiksu - Janek Koza, powraca oto z zupełnie nową opowieścią! Powraca w duecie z twórcą kryjącym się pod pseudonimem "Mykupyku", który odpowiada za scenariusz niniejszej opowieści. Opowieści dla dzieci, aczkolwiek raczej w wieku 10+, jak i też dorosłych, którzy wciąż są spragnieni szalonych, fantastycznych i przezabawnych historii z dowcipem, szczyptą absurdu, ale też i pięknym morałem, w tle. Komiks ten nosi tytuł "Przyjaciele" i ukazał się nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu!

Oto oni, tytułowi przyjaciele w osobach Słonika, Świnki i Żyrafy - wiernych kumpli, którzy nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Ich spokojną, poukładaną i szczęśliwą codzienność burzy pewne niezwykłe wydarzenie, a dokładniej rzecz biorąc jedna decyzja autora komiksu z nimi w roli głównej. To właśnie za jej sprawą znika ich kolorowy, bajkowy świat, przybierając kolor białej kartki papieru. Co więcej, Świnka i Żyrafa pozostają po jednej stronie kartki, a Słonik po drugiej... Oczywiście ci pierwszy zrobią wszystko, by uratować swojego przyjaciela...

Niniejsze dzieło Janka Kozy i "Mykupyku", stanowi sobą niezwykle interesującą, zaskakującą i odważną propozycję dla dziecięcego, ale też i dorosłego czytelnika. A bierze się to z faktu, iż opowieść ta opiera się na rzadko spotykanym koncepcie kontaktu bohaterów komiksowej historii ze realnym światem jego twórcy - w tym także i nas wszystkich. I przyznam szczerze, że sięgając pamięcią nie przypominam sobie takiej pozycji na polu polskiego, dziecięcego komiksu, co już samo w sobie czyni ten tytuł wartym uwagi. Oczywiście, o jego jakości świadczy również barwna fabuła, zabawne dialogi i efektowna szata ilustracyjna.

Na scenariusz tej opowieści składa dwutorowa relacja, która z jednej strony ukazuje losy Świnki i Żyrafy, zaś z drugiej perypetia Słonika, który utknął po drugiej stronie kartki. Pierwsza para czyni wszystko, by poznać ten świat, wydostać się z niego, jak i przede wszystkim dotrzeć do smutnego i przestraszonego Słonika, sięgając przy tym po wiele zabawnych środków - na czele z bolesnymi uszczypnięciami, które mają wybudzić ich z ów koszmaru.... I tak też kolejne sceny prowadzą nas do spektakularnego, zaskakującego i pięknego finału... To ciekawa, podana w inteligentny, zabawny, ale też i przystępny dla dziecięcego czytelnika, sposób - komiksowa opowieść z wielkimi emocjami w roli głównej.

Wspaniali są bohaterowie tej opowieści - zwierzęta o ludzkich cechach charakteru. Każdy z tej trójki jest inny, gdy oto Słonika cechuje wielka strachliwość i skłonność do popadania z rezygnację, Żyrafę niezbyt wysoka lotność umysłu i naiwność, zaś Świnkę skłonność do brojenia, rozrabiania i popadania w kłopoty. Jednakże łączy ich prawdziwa przyjaźń i gotowość do największych poświęceń dla dobra jednego z ich paczki. To ciekawi, realistyczni w swej bajkowej postaci i mający wiele do zaoferowania, bohaterowie, których polubią i pokochają wszyscy dziecięcy, ale też i dorośli, czytelnicy.

Nie mniej efektownie przedstawia się także szata ilustracyjna tej opowieści, na którą to składają się charakterystyczne rysunki Janka Kozy. Rysunki, które cechuje lekka kreska, duża karykaturalność i wielka swoboda na polu kadrowania, co zresztą wynika ze specyfiki tej konkretnej pozycji. To także bardzo ładne dla oka i doskonale dobrane kolory, które z pewnością oczarują każdego dziecięcego odbiorcę. Przede wszystkim jednak ilustracje te tworzą niepowtarzalny, ciepły, ale też i odrobinę metafizyczny, klimat tej komiksowej opowieści, któremu nie można się nie poddać...

Lektura tej opowieści zapewnia nam wspaniałą zabawę, niejednokrotnie wielce rozśmieszy - m.in. licznymi aluzjami i ironicznymi nawiązaniami do spraw z życia dorosłych, jak i też poruszy tą niezwykłą relacją o sile, wartości i pięknie przyjaźni. Oczywiście, tytuł ten należy do grona tych bardziej lekkich i stricte rozrywkowych pozycji, ale znajdziemy tu naprawdę silne emocje i wielką, życiową mądrość, która z kolei może przełożyć się na cenną lekcję wychowawczą dla naszych dzieci. I tu warto zaapelować do rodziców, by zechcieli podarować swym pociechom ten świetny tytuł.

Słowem podsumowania - komiks duetu Jan Koza i "Mykupyku" pt. "Przyjaciele", to znakomita, oparta na ciekawym pomyśle i wielowymiarowa opowieść dla dzieci i dorosłych. Opowieść o przyjaźni, którą wypełnia wielka przygoda, znakomity humor i piękne emocje. Dlatego też oceniam tę pozycję bardzo wysoko, jak i również gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten komiks, który z pewnością was zaskoczy, bardzo pozytywnie zaskoczy. Polecam - naprawdę warto!

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2020-09-01, Ocena: 4, Przeczytałem,

Metaforyczna metafikcja

Janek Koza powraca z nowym komiksem. Tym razem jednak jego rola ograniczyła się jedynie do zilustrowania całości. Za scenariusz odpowiada zaś kryjący się pod nom de plume Mykupyku artysta, który postanowił uderzyć w metafikcyjne klimaty i wykorzystać komiks nie jako formę sztuki, a miejsce akcji. Co z tego wyszło? I jak wygląda efekt końcowy współpracy obu autorów? Całkiem przyjemnie. Nie jest co prawda idealnie, niemniej Przyjaciele to intrygująca ciekawostka, której na rodzimym rynku opowieści obrazkowych dla dzieci chyba jeszcze nie mieliśmy.

Była sobie trójka przyjaciół: Świnka, Żyrafa i Słonik. Świnka była mądra i odważna, Żyrafa niemądra i nierozważna, a Słonik być może i był mądry, jednak ze względu na jego tchórzliwość trudno było to stwierdzić. Pewnego razu cała trójka położyła się spać. Czekali na kolejny dzień, bo wciąż było jeszcze przed nimi tyle zabawy. Niestety, gdy się obudzili, zastała ich zupełnie nowa rzeczywistość, jakiej żadne z nich się nie spodziewało. Świat, który znali, zniknął. Została tylko pustka. Przepadł także Słonik, który został uwięziony gdzieś z drugiej strony kartki komiksu. Jak można go stamtąd uwolnić? To próbują wymyślić Świnka i Żyrafa, ale czy im się uda? A jeśli tak, czy to koniec ich kłopotów? Wciąż przecież pozostają pytania, co tu właściwie się stało i dlaczego. A gdzieś na horyzoncie czają się jeszcze autorzy tego komiksu…