Przyjaciele

Jeden z najbardziej utalentowanych, intrygujących i wyrazistych twórców polskiego komiksu - Janek Koza, powraca oto z zupełnie nową opowieścią! Powraca w duecie z twórcą kryjącym się pod pseudonimem "Mykupyku", który odpowiada za scenariusz niniejszej opowieści. Opowieści dla dzieci, aczkolwiek raczej w wieku 10+, jak i też dorosłych, którzy wciąż są spragnieni szalonych, fantastycznych i przezabawnych historii z dowcipem, szczyptą absurdu, ale też i pięknym morałem, w tle. Komiks ten nosi tytuł "Przyjaciele" i ukazał się nakładem Wydawnictwa Kultura Gniewu!

Oto oni, tytułowi przyjaciele w osobach Słonika, Świnki i Żyrafy - wiernych kumpli, którzy nie wyobrażają sobie życia bez siebie. Ich spokojną, poukładaną i szczęśliwą codzienność burzy pewne niezwykłe wydarzenie, a dokładniej rzecz biorąc jedna decyzja autora komiksu z nimi w roli głównej. To właśnie za jej sprawą znika ich kolorowy, bajkowy świat, przybierając kolor białej kartki papieru. Co więcej, Świnka i Żyrafa pozostają po jednej stronie kartki, a Słonik po drugiej... Oczywiście ci pierwszy zrobią wszystko, by uratować swojego przyjaciela...

Niniejsze dzieło Janka Kozy i "Mykupyku", stanowi sobą niezwykle interesującą, zaskakującą i odważną propozycję dla dziecięcego, ale też i dorosłego czytelnika. A bierze się to z faktu, iż opowieść ta opiera się na rzadko spotykanym koncepcie kontaktu bohaterów komiksowej historii ze realnym światem jego twórcy - w tym także i nas wszystkich. I przyznam szczerze, że sięgając pamięcią nie przypominam sobie takiej pozycji na polu polskiego, dziecięcego komiksu, co już samo w sobie czyni ten tytuł wartym uwagi. Oczywiście, o jego jakości świadczy również barwna fabuła, zabawne dialogi i efektowna szata ilustracyjna.

Na scenariusz tej opowieści składa dwutorowa relacja, która z jednej strony ukazuje losy Świnki i Żyrafy, zaś z drugiej perypetia Słonika, który utknął po drugiej stronie kartki. Pierwsza para czyni wszystko, by poznać ten świat, wydostać się z niego, jak i przede wszystkim dotrzeć do smutnego i przestraszonego Słonika, sięgając przy tym po wiele zabawnych środków - na czele z bolesnymi uszczypnięciami, które mają wybudzić ich z ów koszmaru.... I tak też kolejne sceny prowadzą nas do spektakularnego, zaskakującego i pięknego finału... To ciekawa, podana w inteligentny, zabawny, ale też i przystępny dla dziecięcego czytelnika, sposób - komiksowa opowieść z wielkimi emocjami w roli głównej.

Wspaniali są bohaterowie tej opowieści - zwierzęta o ludzkich cechach charakteru. Każdy z tej trójki jest inny, gdy oto Słonika cechuje wielka strachliwość i skłonność do popadania z rezygnację, Żyrafę niezbyt wysoka lotność umysłu i naiwność, zaś Świnkę skłonność do brojenia, rozrabiania i popadania w kłopoty. Jednakże łączy ich prawdziwa przyjaźń i gotowość do największych poświęceń dla dobra jednego z ich paczki. To ciekawi, realistyczni w swej bajkowej postaci i mający wiele do zaoferowania, bohaterowie, których polubią i pokochają wszyscy dziecięcy, ale też i dorośli, czytelnicy.

Nie mniej efektownie przedstawia się także szata ilustracyjna tej opowieści, na którą to składają się charakterystyczne rysunki Janka Kozy. Rysunki, które cechuje lekka kreska, duża karykaturalność i wielka swoboda na polu kadrowania, co zresztą wynika ze specyfiki tej konkretnej pozycji. To także bardzo ładne dla oka i doskonale dobrane kolory, które z pewnością oczarują każdego dziecięcego odbiorcę. Przede wszystkim jednak ilustracje te tworzą niepowtarzalny, ciepły, ale też i odrobinę metafizyczny, klimat tej komiksowej opowieści, któremu nie można się nie poddać...

Lektura tej opowieści zapewnia nam wspaniałą zabawę, niejednokrotnie wielce rozśmieszy - m.in. licznymi aluzjami i ironicznymi nawiązaniami do spraw z życia dorosłych, jak i też poruszy tą niezwykłą relacją o sile, wartości i pięknie przyjaźni. Oczywiście, tytuł ten należy do grona tych bardziej lekkich i stricte rozrywkowych pozycji, ale znajdziemy tu naprawdę silne emocje i wielką, życiową mądrość, która z kolei może przełożyć się na cenną lekcję wychowawczą dla naszych dzieci. I tu warto zaapelować do rodziców, by zechcieli podarować swym pociechom ten świetny tytuł.

Słowem podsumowania - komiks duetu Jan Koza i "Mykupyku" pt. "Przyjaciele", to znakomita, oparta na ciekawym pomyśle i wielowymiarowa opowieść dla dzieci i dorosłych. Opowieść o przyjaźni, którą wypełnia wielka przygoda, znakomity humor i piękne emocje. Dlatego też oceniam tę pozycję bardzo wysoko, jak i również gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten komiks, który z pewnością was zaskoczy, bardzo pozytywnie zaskoczy. Polecam - naprawdę warto!

Informacje dodatkowe o Przyjaciele:

Wydawnictwo: Kultura gniewu