Pseudohellenika czyli siedem esejów na siedem dni podróży po Grecji

Ocena: 0 (0 głosów)
„Pseudohellenika” to siedem szkiców, których bezpośrednią inspiracją jest antyczna, bizantyjska i współczesna kultura grecka. Refleksje nad kondycją intelektualną ponowoczesnego Europejczyka splecione są w nich z oryginalnymi opisami różnych zakątków Grecji i anegdotycznymi charakterystykami postaci historycznych i współczesnych Greków. Tytuły esejów: „Abderyci”, „Aleksy Zorba i Markos Vamvakaris”, „Za płotem”, „Ikaria”, „Plaża Plaka”, „Przetrwać Apokalipsę” i „Pochwała syntezy”. Ostatni utwór został uhonorowany główną nagrodą w konkursie „El Greco – przystanek Siedlce”.

Informacje dodatkowe o Pseudohellenika czyli siedem esejów na siedem dni podróży po Grecji:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Psychoskok
Data wydania: 2015-09-15
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7900-425-6
Liczba stron: 92

więcej

Kup książkę Pseudohellenika czyli siedem esejów na siedem dni podróży po Grecji

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Pseudohellenika czyli siedem esejów na siedem dni podróży po Grecji - opinie o książce

Avatar użytkownika - agnieszka3201
agnieszka3201
Przeczytane:2015-08-19, Przeczytałam,

HEROSI W NOWYM STYLU o esejach helleńskich Mariusza Bylińskiego

 

Ironia i filozoficzna refleksja to dwa określenia, którymi krótko można scharakteryzować intelektualną aurę esejów Mariusza Bylińskiego zebranych w cyklu „Pseudohellenika”.  Autor ze swobodą łączy oba elementy przedstawiając czytelnikom długą galerię postaci tradycyjnie kojarzonych z kulturą grecką. Są w tej liczbie mityczni herosi, filozofowie i teologowie, poeci, kompozytorzy i malarze – lista jest naprawdę długa, jednak zasadniczymi bohaterami esejów Bylińskiego zdają się być postaci mniej znane, jak jak choćby muzyk ludowy Markos Vamvakaris, którego życiu i twórczości poświęca autor przynajmniej tyle samo uwagi co samemu El Greco. Galerię helleńskich herosów w nowym stylu prezentowanych przez Bylińskiego dopełniają całkiem anonimowi Grecy, napotkani przez autora  podczas jego greckich peregrynacji. I jak się wydaje to właśnie oni wypowiadają prawdy najbliższe autorowi „Pseudohelleników”. W ich życiowej mądrości, która osadza się na codziennym doświadczeniu szuka Byliński starożytnej „sophia”.

Eseje Mariusza Bylińskiego z pozoru mogą wydawać się zbyt erudycyjne, jednak podczas lektury okazuje się, że do głębi przesycone są ironią i dystansem. Ironia jest wynalazkiem  greckim nic dziwnego, że Byliński właśnie ją  wybrał jako dominantę stylistyczną swoich utworów. Bliski „greckości”  jest autor „Pseudohelleników” jest również w metodzie jakiej używa,  prowadząc swoje wywody.  Czyni to na sposób  sokratejski,  nie narzuca czytelnikowi gotowych odpowiedzi, a poprzestaje na pytaniu i sugestii. W ten sposób  ucieka od koturnowości, która często towarzyszu rozważaniom o kulturze greckiej.

Na osobną uwagę zasługują w esejach Bylińskiego przywołania i cytaty, z których autor korzysta często, wplatając je z w tok swojej narracji. Stanowią one nie tylko dopełnienie  wywodu, ale i same w sobie  są zajmującą lekturą, z tej przyczyny, że wybór poczyniony przez Bylińskiego często zaskakuje. Byliński na równych prawach oddaje głos Homerowi i Fidelowi Castro, Zbigniewowi Herbertowi i Korze Jackowskiej. I jak się zdaje czyni to z rozmysłem prowadząc czytelników przez zakamarki kultury helleńskiej jeszcze niewydeptanymi ścieżkami.

Jak mniemam książka Mariusza Bylińskiego warta jest uwagi i niespiesznej lektury i spodoba się tym, którzy przedkładają  mozolne poszukiwanie mądrości nad jednoznaczne recepty na szczęśliwe życie. I lubią to robić na rozmaite sposoby.

 

Katarzyna Godlewska

Link do opinii
Inne książki autora
Czerwona woda
Mariusz Byliński 0
Okładka ksiązki - Czerwona woda

Na świecie jest wiele miejscowości o nazwie CZERWONA WODA. Tryskają w nich źródła, płyną w nich potoki, strumienie. Mieszkają w nich rozmaici ludzie...

Historia Nie-skończona
Mariusz Byliński0
Okładka ksiązki - Historia Nie-skończona

Czytanie książki zaczynam zazwyczaj od okładki. Tym razem było podobnie. Błękit i ciągi słów okazały się znakomitym wskaźnikiem do treści książki. „Historia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy