Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy

Fantasy jest czytana. Czy to się komuś podoba, czy nie, popularność tego rodzaju fantastyki w wątpliwość poddawana być nie może. Od czasu, gdy w roku 1960 wydana została w Polsce napisana przez Johna Ronalda Reuela Tolkiena książka "Hobbit, czyli tam i z powrotem", gdy w latach 1961-63 wydany został tegoż autora trzytomowy cykl "Władca Pierścieni", gdy w roku 1983 ukazał się "Czarnoksiężnik z Archipelagu" Ursuli K. Le Guin, a w roku 1985 "Silmarillion" Tolkiena, dobra passa fantasy trwa. Mając to właśnie na uwadze, ośmieliłem się napisać i ośmielam się zaprezentować światu niniejszą książkę. Pomyślaną i wykoncypowaną jako przewodnik, baedeker. Jako nić Ariadny, pięknej córy króla Minosa, dzięki której Tezeusz, syn Egeusza, nie zbłądził w czeluściach labiryntu Krety. Albowiem fantasy jest Labiryntem. Labiryntem mrocznym, zawiłym i groźnym. Groźnym, albowiem czyha w nim monstrum, Minotaur. Ecce Minotaurus vorat omnes quos labirinthus implicat... Minotaur, który grozi wchodzącym do Labiryntu, to Potwór Niewiedzy i Niezrozumienia! Ale niestraszny ten Potwór tym, którzy widzą przed sobą świetlistą nić, rozwijaną z toczącego się czarodziejskiego kłębka. Śmiało tedy, Do góry wznieśmy skroń. Oto wejście do Labiryntu. A oto nić. Andrzej Sapkowski ode mnie (zgłaszającej): pozycja obowiązkowa dla każdego, kto nazywa się fanem fantastyki. Nieocenione źródło wiedzy, okraszone charakterystycznymi komentarzami samego Sapkowskiego.

Informacje dodatkowe o Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy:

Wydawnictwo: SuperNowa
Data wydania: 2001 (data przybliżona)
Kategoria: Encyklopedie, słowniki, leksykony
ISBN: 83-7054-147-X

Kup książkę Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy

Rękopis znaleziony w smoczej jaskini. Kompendium wiedzy o literaturze fantasy - opinie o książce

Kompendium wiedzy o fantasy "dla zachowania atmosfery naszpi­kowane też cytatami i sentencjami łaciń­skimi". Nieco ponad miarę naszpi­kowane, ale hej to przecież Sapkowski. Sam autor twierdzi, że "szło o utrzymanie stylu, maniery i niepowtarzalnej aury."

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2006-04-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Narrenturm
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Narrenturm

Koniec świata w Roku Pańskim 1420 nie nastąpił. Nie nastały Dni Kary i Pomsty poprzedzające nadejście Królestwa Bożego. Świat nie zginął i nie spłonął...

Pani Jeziora
Andrzej Sapkowski0
Okładka ksiązki - Pani Jeziora

Andrzej Sapkowski, arcymistrz światowej fantasy, zaprasza do swojego Neverlandu i przedstawia uwielbianą przez czytelników i wychwalaną przez krytykę...