Rówieśniczki

Trzy przyjaciółki z podstawówki spotykają się po latach w Sztokholmie. Joanna jest znudzoną żoną polskiego dyplomaty, który łączy w sobie cechy zastraszonego urzędnika i opętanego żądzą władzy karierowicza. Zofia to uciekająca przed sobą samą emigrantka, której niemal udało się zostać Szwedką. Jej obecne życie jest na pozór idealne, jednak narasta w niej poczucie obcości, a przemilczane wydarzenia z przeszłości i krzywda wyrządzona w dzieciństwie przez najlepsze przyjaciółki coraz mocniej wpływają na teraźniejszość. Sabina jest konserwatywną i przekonaną o wyższości swoich racji dziennikarką katolickiego pisma, której świat rozsypał się właśnie na kawałki z powodu wyborów życiowych jej ukochanego syna.

Nowa powieść Katarzyny Tubylewicz opowiada o trudnej, kobiecej przyjaźni i ludzkich grach o władzę. W opisanym przez nią świecie odbijają się istotne zagadnienia współczesności takie jak problemy relacji między płciami, rasizm i brak tolerancji. Pomimo tego, iż większość akcji toczy się w Sztokholmie, jest to także ironiczna opowieść o współczesnej Polsce.

Katarzyna Tubylewicz o Rówieśniczkach:

W literaturze, zwłaszcza polskiej, mamy dużo więcej skomplikowanych i niejednoznacznych portretów mężczyzn niż kobiet. Dlatego w ,,Rówieśniczkach" jest dokładnie na odwrót."

,,Interesuje mnie odwieczne pytanie: na ile jesteśmy sobą, a na ile tworzy nas i zmienia sytuacja. Jak wpływają na nas wstydliwe tajemnice, jak zmienia nas władza i co może z nami uczynić wytrącające z równowagi i poczucia oczywistości zetknięcie z osobami zupełnie innymi, niż my sami.

Katarzyna Tubylewicz jest kulturoznawczynią, publicystką, wieloletnią współpracowniczką ,,Gazety Wyborczej" i tłumaczką literatury szwedzkiej (przełożyła m.in. kilka powieści Majgull Axelsson i Jonasa Gardella). W roku 2005 debiutowała powieścią Własne miejsca, jest także redaktorką i współautorką antologii Jestem mamą. W latach 2006-2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Od kilkunastu lat mieszka w Szwecji, ale bardzo często bywa w rodzinnej Warszawie. Od lat ćwiczy też intensywnie jogę (zwłaszcza Ashtangę i Jivamukti) i wierzy w jej zbawczy wpływ na ciało i duszę.

Informacje dodatkowe o Rówieśniczki:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2014-04-23

Kup książkę Rówieśniczki

Rówieśniczki - opinie o książce

Zawiodłam się na książce. Akcja nie była ani trochę wartka, cała opowieść ciągnęła się jak flaki z olejem. Żadnego z bohatera nie da się polubić, wręcz irytują. Poznajemy historię 3 przyjaciółek z dzieciństwa. Przyjaźń ciężka, toksyczna. W dorosłym życiu spotykają się w Sztokholmie. Dziwne relacje, chore problemy.

Książka ani trochę nie przypadła mi do gustu, a szkoda. Potencjał był.

Własne miejsca
Katarzyna Tubylewicz0
Okładka ksiązki - Własne miejsca

"Emigrant w polskiej literaturze ma miejsce szczególne, emigrantka w zasadzie nie ma go wcale. Katarzyna Tubylewicz we "Własnych miejscach"...

Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie
Katarzyna Tubylewicz0
Okładka ksiązki - Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie

To nie jest książka o cynamonowych bułeczkach. Szwecja była przez lata niedoścignionym wzorem państwa dobrobytu. Mitem. Gdyby nie istniała,...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska