Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski

We wrześniu 1939 roku alianci decydują się wesprzeć Polskę w jej walce z Niemcami. Brytyjskie samoloty bombardują niemieckie miasta. Francuska armia przekracza linię Maginota i uderza na niechronioną Nadrenię niczym rozpędzony walec. W pierwszych dniach listopada Wojsko Polskie maszeruje przez Berlin w triumfalnym pochodzie. Pytanie: co dalej?

"Słodkie zwycięstwo" to próba pokazania takiej historii Polski, która nie miała okazji się wydarzyć. Jak, w świetle przedwojennych planów i przewidywań, sytuacji politycznej i gospodarczej oraz opinii historyków, mogły wyglądać nasze losy bez okupacji i bez radzieckiego „wyzwolenia”? Jak wyglądałaby Polska po zwycięstwie w II wojnie światowej? Jaka byłaby jej rola w Europie i jak żylibyśmy dzisiaj – w II Rzeczpospolitej AD 2013?

Ziemowit Szczerek przedstawia wizję kontrowersyjną i przekorną, a jednocześnie opartą na twardych podstawach. Serwuje czytelnikowi unikalne połączenie historycznej wiedzy, literackiego polotu i nowoczesnej political fiction. To pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika II Rzeczpospolitej. I dla każdego, kto choć raz zadał sobie pytanie: co by było gdyby?

Informacje dodatkowe o Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski:

Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski - opinie o książce

Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Autor dokonuje ciekawej analizy przedwojennej Europy, rzuca pomysł na inny przebieg konfliktu we wrześniu 1939 roku i na tej bazie tworzy historię alternatywną Europy z Polską jakie nowe powojenne mocarstwo. Wszystko podparte jest na dokładnych, ale ogólnie mało znanych informacjach o stanie gospodarczo-polityczno-narodowościowym II RP. Książka "trzyma się kupy"; dochodzimy w tej alternatywnej RP do czasów dzisiejszych, gdzie autor ukazuje obraz Polski i czego dokonaliśmy w tym czasie.
Ta książka znalazła się na liście książek koniecznych do przeczytania w czasie jesieni. I taka właśnie jest.
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-08-28, Ocena: 5, Przeczytałem,
„Rzeczpospolita zwycięska” jest ambitną próbą zmierzenia się z mocarstwowymi zapędami II RP. Ziemowit Szczerek przedstawia alternatywną historię Polski, poczynając od wybuchu II wojny, a kończąc na współczesności. Wizja snuta przez Szczerka jest tylko jedną z nieskończenie wielu możliwych, co nie jest równoznaczne z tym, że nie warto sięgnąć po jego książkę. Szczerek podszedł do tematu nadzwyczaj poważnie, nie popada ani w tromtadrację, ani w emocjonalny ton, zamiast tego bazuje na historii i wyciąga z niej przekonujące wnioski. To książka, która nie tylko pozwoli popatrzeć inaczej na naszą historię, ale również na nas samych i nasze narodowe cechy.
Siódemka
Ziemowit Szczerek0
Okładka ksiązki - Siódemka

Dziennikarz przemierza mizerny, rozpadający się „krajobraz kulturowy”. Poddaje wiwisekcji „Polskę najpolstszą”, samo jej serce...

Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion
Ziemowit Szczerek0
Okładka ksiązki - Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion

Europa, połowa XXI wieku. Mniej więcej. Polski, jaką znamy, już nie ma. Jest kilka Polsk, a każda inna. Unia Europejska przeszła do historii, a w jej...