Rzym to ja

Po Juliuszu Cezarze świat już nigdy nie był taki sam.

Starożytny Rzym. Namiestnik Macedonii Dolabella zostaje oskarżony o korupcję. Mając po swojej stronie skład sędziowski i najlepszych obrońców, jest pewny wygranej. Nikt nie chce oskarżać w tym procesie... Wreszcie na scenę wkracza młody śmiałek: Gajusz Juliusz Cezar.

Pierwszy tom fascynującej serii o niezwykłym człowieku, który zmienił bieg historii.

Santiago Posteguillo jest filologiem, językoznawcą i autorem powieści historycznych. Obecnie pracuje na Universitat Jaume I w Castellón jako wykładowca języka angielskiego oraz lingwistyki. Zasłynął powieściami o starożytnym Rzymie, zwłaszcza trylogią ,,Africanus". Za książkę ,,Yo, Julia" otrzymał nagrodę Planeta Prize, a za dotychczasową pracę pisarską został uhonorowany nagrodą Premio Internacional de Novela Histórica Barcino.

Informacje dodatkowe o Rzym to ja:

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2023-10-11

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Rzym to ja

Rzym to ja - opinie o książce

Przez większość książki miałam wrażenie, że od czasów starożytnych tak naprawdę niewiele się zmieniło. Te wszystkie intrygi, dylematy, manipulacje, cała polityka jednym słowem, to przecież wciąż bardzo trudna, brutalna i niebezpieczna gra.

Różne zawiłości historyczno-polityczne trochę mnie spowalniały w lekturze, ale jeśli ktoś właśnie w takich powieściach się lubuje, to na pewno jego ocena będzie wyższa. Od pierwszych stron czuć powagę sytuacji, łatwo uwierzyć w ten świat i przenieść się wyobraźnią do dawnego Rzymu. Widać przede wszystkim pasję autora wobec tego tematu.

Polecam czytelnikom, którzy żyją historią i polityką. Posteguillo zręcznie żongluje wiadomościami, przeplata przeszłość z przyszłością, trzyma odbiorcę w napięciu.

Juliusz Cezar, legendarny dowódca legionów, Cesarz Rzymski, bohater sztuki Shakespeare'a ,,Juliusz Cezar", a nawet bohater komiksów i filmów z dzielnymi Galami Asterixem i Obelixem.

Ale zanim Cezar został ,,tym Cezarem", zanim stał się sławnym, był dzieckiem, nastolatkiem, młodzieńcem. Już jako młody człowiek, Juliusz Cezar zostaje oskarżycielem w procesie przeciwko Gnejuszowi Korneliuszowi Dolabelli - namiestnikowi Macedonii. W trakcie procesu musi udowodnić, że jego młody wiek nie jest przeszkodą do zostania mężem stanu.

I to właśnie o tym okresie życie opowiada ,,Rzym to ja", nie skupiając się tylko na postaci samego Juliusza, ale również na osobach z jego otoczenia.

Autor w niezwykle barwny i przystępny sposób opisuje otoczenia bohatera, kontekst kulturowy, polityczny czy społeczny. Czytając powieść, przenosimy w czasie, miałam wrażenie, jakby opisywane wydarzenia rozgrywały się przede mną. Pełnokrwiści i wyraziści bohaterowie, z których większość to historyczne postaci, wszyscy przedstawieni nader realistycznie, ale bez zbędnego ,,zadęcia".

Intrygi, walka o władzę i o wpływy. Opisywane wydarzenia mogłyby się wydarzyć wczoraj, gdyż jak się okazuje żądza pieniądza i władzy jest ponadczasowa. Podobnie ma się sprawa z korupcją i ,,kupowaniem sprawiedliwości". Chyba jedyne co różni nasze czasy od czasów Cezara, jest to, że nie możemy usunąć przeciwnika za pomocą miecza czy sztyletu (mamy na to dużo bardziej wyrafinowane metody).

,,Rzym to ja" Santiago Posteguillo to powieść historyczna o początkach kariery Juliusza Cezara, pokazująca go jako sprawiedliwego męża stanu, niebojącego się ryzyka i stawiającego prawdę ponad wszystko. Mimo obszerności powieści czyta się ją niezwykle szybko, akcja wciąga, a kolejne intrygi i zwroty akcji tylko podtrzymują zainteresowanie. Jeśli kogoś przeraża, że akcja dzieje się w Rzymie, a tam używano łaciny, to śpieszę uspokoić, iż autor zadbał o słowniczek zamieszczony na końcu książki, dzięki czemu szybko można znaleźć wytłumaczenie nieznanego słowa lub zwrotu. Jakby moich zachwytów nad powieścią było mało, to pozwólcie mi na kilka słów o samym wydaniu: twarda oprawa (to już wielki plus) i dodatki: nota historyczna, z której możemy dowiedzieć się, co jest prawdą, a co fikcją (uwaga, notę historyczną należy czytać po zakończeniu powieści, inaczej pozbawicie się frajdy z czytania, a naprawdę warto przeczytać tę powieść), wspomniany już wcześniej słowniczek, często z obszernymi wyjaśnieniami, drzewo genealogiczne rodziny Juliusza Cezara (łącznie z zaznaczeniem osób, które występują w powieści), mapy historyczne, łącznie z mapami strategicznymi bitew. Czegóż chcieć więcej?

Jeśli tak jak ja, uwielbiacie powieści historyczne, to serdecznie polecam wam tę powieść i już wypatruję kolejnego tomu, przecież powieść kończy się w roku 77 p.n.e, a jak mówi sam Cezar ,,ten proces to jest żaden koniec, lecz początek wszystkiego. Początek czegoś wielkiego".

No to czekam, na te wielkie czyny, opisane w kolejnym tomie/tomach?

Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-10-05, Ocena: 5, Chcę przeczytać,

"Rzym to ja" to pierwszy tom serii o Juliuszu Cezarze. Jest to dosyć obszerna lektura, gdyż książka ma ponad sześćset stron, jednak czyta się ją bardzo szybko.

Nie sądziłam, że tak bardzo wciągnę się w ten tytuł. Podobała mi się forma, która również sprawiła, że książka mimo tematu, jest bardzo przystępna.

To naprawdę świetna pozycja. O Cezarze słyszał każdy. Ale raczej nie wiele osób wie o nim coś poza słynnymi cytatami, romansem z Kleopatrą i o tym jak został zabity. Tutaj poznajemy młodego mężczyznę, który dopiero pokaże do czego jest zdolny.

Nikt o nim nie słyszał, jednak podejmie się oskarżania namiestnika Macedonii podczas procesu, choć wszyscy uważają, iż jest skazany na porażkę.

Sądziłam, że ta książka będzie ciekawa (i jest), że może mi się spodobać (podobała i to bardzo) i że może być to ciężka lektura (nie była), ale nie spodziewałam się, że może mnie tak zachwycić.

Ten tytuł jest zdecydowanie warty lektury i myślę, że może po niego sięgnąć każdy, nie tylko miłośnik historii! Polecam!

Africanus. Wojna w Italii
Santiago Posteguillo0
Okładka ksiązki - Africanus. Wojna w Italii

To druga część porywającej historii o jednym z największych wodzów w dziejach świata – Scypionie Afrykańskim, której początek opowiada książka Africanus...

Africanus. Syn konsula
Santiago Posteguillo0
Okładka ksiązki - Africanus. Syn konsula

Africanus. Syn konsula to porywająca historia o jednym z największych wodzów w dziejach świata. Młody oficer legionów szybko osiąga godność trybuna. Jego...