Salve Femina

Salve Femina to ilustrowana książka, która pokazuje, że feminizm to nie impuls, ani produkt współczesności. Znajdziemy tu portrety ponad stu Polek, które odegrały ważną rolę w historii Polski i na zawsze weszły do historii polskiego feminizmu. Na portretach znajdują się wizerunki prekursorek walczących piórem, słowem i czynem, m.in. Marii Konopnickiej, Narcyzy Żmichowskiej, Kazimiery Bujwidowej, Marii Dulębianki, Marii Jaremy, Anny Świrczyńskiej, Ireny Sendlerowej ale także współczesnych bohaterek, pisarek, poetek, publicystek, akademickich ,,siłaczek", polityczek oraz tych działających na rzecz kilkuset działających w Polsce organizacji kobiecych, grup nieformalnych i ośrodków, np. uczestniczki Strajku Kobiet. Są wśród nich: Maria Janion, Maria Czubaszek, Olga Tokarczuk, Sylwia Chutnik, Kazimiera Szczuka, Manuela Gretkowska, Krystyna Kofta, , Hanna Bakuła, Kinga Dunin, Wanda Traczyk - Stawska, Ewa Łętowska. Dzięki przytoczonym w książce fragmentom ważnych wypowiedzi niemal każdej z zaprezentowanych w niej kobiet Salve Femina to skarbnica feministycznych cytatów odzwierciedlających najważniejsze, często wyjątkowe, zasługi bohaterek.

Informacje dodatkowe o Salve Femina:

Salve Femina - opinie o książce

Avatar użytkownika - Jojanka
Jojanka
Przeczytane:2021-05-26, Ocena: 4, Przeczytałem,

Otrzymujemy niewielkich rozmiarów książeczkę przypominającą modlitewnik. Czarna okładka z czerwonym kółkiem i krzyżykiem symbolizuje kobietę. Znak ten był używany w starożytnej Grecji i Rzymie.Rozpowszechniony został przez wielkiego szwedzkiego przyrodnika Karola Linneusza.W ten sposób uczony określał płeć  rośliny. Dzisiaj jest symbolem piękna i miłości, symbolizuje także gender. W tej niewielkiej książeczce o czerwonych końcówkach stron znajdziemy portrety polskich feministek  narysowane przez autorkę Magdę Gaładyk. Autorka umieściła też pod krótkimi biogramami zasługi dla feminizmu i  cytaty z różnych dzieł. Żałuję, że zabrakło starannośći, by każda z prezentowanych kobiet mogła być reprezentowana przez swoją wypowiedź.Książeczkę kończy ilustracja z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Znalazło się w niej  miejsce dla krótkiego Kalendarium polskiego feminizmu. Przytoczone są źródła z książek, czasopism, wierszy, piosenek i źródeł internetowych. Warto mieć tę książeczkę na półce nie tylko jako rarytas wydawniczy, ale ze względu na zawartość.Polecam.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;