17 stycznia 1913 r. sytuacja Douglasa Mawsona, kierownika Australazjatyckiej Ekspedycji Antarktycznej, była nie do pozazdroszczenia - z całego zespołu został tylko on, groziła mu śmierć głodowa, a na dodatek wszystkie psy padły, musiał więc samodzielnie ciągnąć sanie w drodze powrotnej do głównej bazy. Kiedy zarwał się pod nim most śnieżny i Mawson zawisł nad przepaścią na uprzęży sań, życie uratował mu zapamiętany fragment wiersza, dzięki któremu wykrzesał z siebie siły, by wspiąć się z powrotem na powierzchnię.

Momentami poruszał się na czworakach, a pewnego wieczoru z przerażeniem stwierdził, że spód stopy całkowicie się od niej oderwał. Kiedy 8 lutego dowlókł się do bazy, przypominał żywy szkielet. Pierwszy z towarzyszy, który go ujrzał, zawołał ze zgrozą: ,,Wiem, że jesteś jednym z nich. Ale którym?!".

Fascynująca i niewiarygodna historia przywraca Mawsonowi należne mu miejsce pośród największych polarników i kierowników ekspedycji antarktycznych. Książka zawiera słynne zdjęcia Antarktydy wykonane przez Franka Hurleya - wiele z nich nigdy nie było dotychczas publikowanych.

Informacje dodatkowe o Samotność polarnika. Najwspanialsza historia o przetrwaniu w dziejach wypraw odkrywczych:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2021-12-08
Kategoria: Przygodowe
Tytuł oryginału: Alone on the Ice. The Greatest Survival Story in the History of Exploration

Kup książkę Samotność polarnika. Najwspanialsza historia o przetrwaniu w dziejach wypraw odkrywczych

Samotność polarnika. Najwspanialsza historia o przetrwaniu w dziejach wypraw odkrywczych - opinie o książce

Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość
David Roberts0
Okładka ksiązki - Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość

Prawdziwa i inspirująca historia nieustraszonych kobiet i mężczyzn, którzy ramię w ramię walczyli o uzyskanie praw wyborczych przez kobiety. Poruszająca...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;