Sekretne życie zwierząt

Poznaj najciekawsze tajemnice zwierzęcego świata.

W życiu codziennym bardzo często posługujemy się epitetami odwołującymi się do nazw zwierząt. Czasem używamy ich niestety w kontekście obraźliwym. Osłem lub baranem nazywamy kogoś upartego. Określenia małpa, suka czy hiena też nie zaliczają się do komplementów. Skojarzenia zwierzęce pojawiają się jednak także w znaczeniu pieszczotliwym. Mamy więc wśród bliskich kotki, pieski, misie, żabki i myszki. Czy takie porównania są zgodne z charakterem zwierząt? Na ile zwyczaje panujące wśród zwierząt możemy odnosić do naszego życia, a zwłaszcza do relacji w rodzinie?

Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ogrodu zoologicznego, jest nie tylko miłośnikiem oraz znawcą zwierząt i ich zwyczajów, lecz także uważnym obserwatorem swoich podopiecznych. Sekretne życie zwierząt to zbiór niezwykle interesujących historii zaczerpniętych ze świata zwierząt. Przeczytamy w nim o zwierzęcych macho, silnych samicach oraz idealnych partnerach, ale także o uwodzeniu, dozgonnej wierności, haremach, miłości macierzyńskiej, ustanawianiu hierarchii w stadzie, a nawet o tym, czy zwierzakom zdarzają się skoki w bok.

Informacje dodatkowe o Sekretne życie zwierząt:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2020-06-02
Kategoria: Popularnonaukowe

Kup książkę Sekretne życie zwierząt

Sekretne życie zwierząt - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2023-02-12,

Bardzo lubię czytać takie zwierzęce poradniki, dlatego gdyż w telewizji nie często tak dokładnie opowiadają przed kamerą o tylu zwierzątkach jednocześnie. Tutaj ich sekretne życie poznaję na spokojnie i z dużą dawką uśmiechu. Autor ma świetne pióro, wie jak zainteresować czytającego, by opowieść go zaciekawiła. Do tego zawiera szkicowniki obrazu niektórych zwierząt, co daje nam pełen schemat kogo to może dotyczyć i jak dane zwierzę wygląda. Sam autor opisał, że wydaje wiele książek po to, by każdy laik mógł odnaleźć się w tych wiadomościach, a nie czytał naukowy slogan, który ciężko jest zrozumieć. I za to ma u mnie dużego plusa:-)
W książce przeczytamy o tym na jakiej podstawie zwierzęta łączą się w pary. U ptaków liczy się bogate ubarwienie, które ma być chwytem reklamowym na samice. U goryli duże pośladki i opiekuńczość. U żab największą uwagę samic przyciąga donośny, głęboki i niski ton głosu. Jeśli dodatkowo wibruje, oznacza duże rozmiary samca. U lwów natomiast może być inaczej. Z książki dowiedziałam się, że mogą żyć w związku homoseksualnym. Zdarza się, że żyją jako para, pokrywają się, a nawet razem obejmują przywództwo w stadzie. Potrafią okazywać sobie czułość i szacunek. Niesamowite, prawda?
Kolejną nowością była dla mnie informacja, że płód zebry jest czarny i białe paski pojawiają się dopiero później. Albo goryle, które kojarzą nam się z agresywnością, wcale takie nie są. Bywają łagodne nawet dla innych macho. Wiąże się z tym opisana historia dwóch samców- M'Tonge i Aziziego, którą poznamy. Jeszcze większy zasób wiedzy w tym temacie poznacie w dziale pierwszym. W drugim zaś przeczytamy o zwierzęcych kobietach, które rządzą:-) Poznamy tu życie surykatek, słoni, orki, lemury katta, bonobo czyli szympansów, hien i innych. W innych rozdziałach przeczytamy o wierności i skokach w bok, zwierzęcych podróżach, zalotach i innych ciekawostek. Oj książka was bardzo wciągnie, gdyż całość jest klarowana na kształt opowieści, nie reportażu, czy poradnika. Polecam zajrzeć tez do innych książek z tej serii:-)

Avatar użytkownika - MonikaOlga
MonikaOlga
Przeczytane:2022-07-31,

Mam mały dylemat z tą książką. Tak, jest ciekawa, ale...

Zamysł autora był taki, aby naukowe zagadnienia przybliżyć laikom. Stąd pewnie język potoczny, a nie naukowy.

Odnoszę jednak wrażenie, że sam autor nieco pogubił się w tej kwestii i ostatecznie nie dostosował odpowiedniego poziomu językowego do odbiorcy. Książka napisana jest językiem dedykowanym raczej dla młodszych czytelników, jednak treść (a przynajmniej jej 80%) dozwolona od lat 18 :)

Niemniej z lektury jestem zadowolona.

„Sekretne życie zwierząt” to opowieść o zwierzętach przeróżnych. Podzielona jest na 10 krótkich rozdziałów, które dotyczą władzy, atrakcyjności, rodziny, wierności i niewierności, podróży i życia seksualnego.

Ciekawe są dygresje na temat zwierząt żyjących w warszawskim zoo. Niewątpliwe pan Kruszewicz wie o czym pisze, wszak jest dyrektorem tego zoo od wielu, wielu lat.

Mimo tego, że autor przybliża nam wiele gatunków, także tych żyjących w odległych zakątkach świata mnie najbardziej zainteresowały wilki. Ich hierarchia w watasze. Kim jest wadera, a kim basior? Kto tu tak naprawdę rządzi? Samiec alfa czy samica alfa? Jakie zwyczaje panują w wilczej rodzinie? Tych pytań mogę mnożyć, a na wiele z nich odpowiedzi można znaleźć właśnie w tej książce.

Ciekawostek jest dużo. Niektóre z nich są zaprezentowane w formie bardziej obszernej, inne są jedynie zasygnalizowane. Ktoś mógłby uczynić z tego zarzut dla autora, gdyż niektóre tematy potraktowane są bardzo pobieżnie.

To zarzut bezpodstawny, ponieważ (i taki był zamysł) to nie jest wyczerpująca publikacja naukowa. To jest książka popularnonaukowa, która może być świetnym punktem wyjścia do dalszych poszukiwań już bardziej skonkretyzowanych. To my sami decydujemy, co zainteresowało nas na tyle, aby dowiadywać się więcej i więcej z innych już źródeł. Ta książka ma nas pobudzić do dalszego poszukiwania wiedzy. I w tej kwestii swoje zadanie spełnia.

Jeśli lubicie poznawać świat zwierząt, to spokojnie możecie sięgnąć po tę publikację.

Avatar użytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2022-07-24,

Bardzo lubię zwierzęta. Lubię im się przyglądać. Potrafię godzinami oglądać filmiki ze zwierzętami w roli głównej. Na telefonie posiadam kolekcję zdjęć zwierząt na wypadek gorszego dnia, aby móc go trochę polepszyć. Z chęcią też poznaję różne fakty o zwierzętach i ich świecie. Nic więc dziwnego, że w momencie, gdy zobaczyłam książkę „Sekretne życie zwierząt”, uznałam że to idealna pozycja dla mnie. Zapowiadało się, że dowiem się wielu ciekawostek o zwierzętach.

Już kilka pierwszych stron książki „Sekretne życie zwierząt” pokazało mi, że ona jest dla mnie. Okazała się być pełna ciekawostek o przeróżnych gatunkach. Autor postawił na bardzo prosty język, który powinny zrozumieć nawet dzieci. Z tej książki bardzo dużo dowiedziałam się o godach, o tym jak to różne gatunki łączą się w pary, o tym które zwierzaki są wierne jednemu partnerowi do końca życia, a także o tym które gatunki potrafią wykorzystać seks dla swoich korzyści. Książka jest wprost naładowana ciekawostkami o życiu seksualnym zwierząt aż ciekawi mnie czy w innej książce tego autora, czyli „Sekrety życia seksualnego zwierząt” znajdę jeszcze coś nowego.

„Sekretne życie zwierząt” to książka, w której znalazłam ogromną ilość ciekawostek o różnych gatunkach zwierząt. Lekki styl autora i prostota użytego języka sprawiły, że połknęłam książkę w jeden wieczór. Po jej zakończeniu miałam ochotę dzielić się nowo zdobytą wiedzą. Z wielką radością przyglądałam się wyrazom zdziwienia, które były reakcją na opowiedziane przeze mnie historie. Polecam tę książkę wszystkim fanom zwierząt, a ja na pewno niedługo sięgnę po kolejną książkę autora.

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Moja przygoda z twórczością autora zaczęła się od "Sekretnego życia kotów" i byłam pod ogromnym wrażeniem. Z tego powodu zdecydowałam się na wcześniej wydaną publikację. "Sekretne życie zwierząt" jest wypełnione po przysłowiowe brzegi ciekawostkami i anegdotami. Przy tej książce po prostu nie da się nudzić. Jak się okazało w trakcie lektury, nie obeszło się bez pikantnych szczegółów, ale i takich momentów, że nie mogłam powstrzymać śmiechu. W moim przypadku wyglądało to tak, że ciągle zapisywałam jakieś interesujące fragmenty, by móc później zgłębić temat. Myślę, że ta książka mogłaby nawet nosić tytuł "Nie tylko seksualne życie zwierząt". Niefortunnie się złożyło, że mój niespełna czterolatek domagał się, by mu czytać po fragmencie przed zaśnięciem - w końcu to książka o zwierzątkach - więc poznał parę tajemnic...

Trochę mi przeszkadzało, że autor wracał po kilka razy do niektórych zwierząt (np. wilków, pająków, goryli), co w zasadzie wynikało z podziału treści na rozdziały typu "Macho w zwierzęcej skórze", "Kobiety rządzą", "Wierność i skoki w bok" itp., ale chyba wcześniej przeczytana pozycja o kotach sprawiła, że oczekiwałam uporządkowania pod względem gatunków.

Andrzej Kruszewicz (dyrektor warszawskiego zoo) niewątpliwie mnóstwo czasu poświęcił na obserwowaniu swoich podopiecznych, ale zdecydowanie nie zadbał o "prywatność" tych zwierząt (okazało się, że dyskrecja nie jest jego mocną stroną!). Zdradził sekret bonobo, sprawił, że na światło dzienne wyszła wstydliwa tajemnica pająków (bywają oszustami matrymonialnymi!). No dobra, wątki nieseksualne też wystąpiły - dowiedziałam się m.in. o tym, że samica sidlisza piwnicznego wabi swoje potomstwo do siebie i pozwala się pożreć żywcem(!), albo że młode kangurzątko przychodzące na świat ma ok. 25mm (moja córka - starsze dziecko - nie chciała uwierzyć jak jej o tym powiedziałam i musiała zweryfikować informację). Przeczytałam również o tym, jakie znaczenie dla alpak ma zapach, a także czym jest takin i nahur (może i wstyd się przyznać, ale nie znałam ich). A jak dojdziecie do historii nosorożca Kuby to koniecznie dajcie znać w komentarzu jak Wam się podobała jego historia z młodzieńczych lat ;)

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2020-06-28,

Jeśli śledzicie mojego bloga dość uważnie, możecie zauważyć, że nie po drodze mi z literaturą naukową. Sama to przyznaję, że nie jest to nurt literatury, po który sięgam. Zwyczajnie nie interesują mnie te książki. Jednak w oczy rzuciła mi się okładka Sekretnego życia zwierząt i coś we mnie drgnęło - co jeśli będzie to ciekawa lektura i nareszcie z własnej woli sięgnę po książkę naukową? Tak więc oto jestem ja, po lekturze tej pozycji i mogę w tej krótkiej opinii śmiało napisać o swoich przemyśleniach i odczuciach po jej skończeniu.

Jak głosi opis tej pozycji, w życiu codziennym wielokrotnie używamy porównań zwierzęcych. Mówimy, że ktoś zachowuje się jak małpa w cyrku, jest leniwcem czy też, że ze strachu ktoś chowa głowę w piasek jak struś. Jednak należałoby teraz zastanowić się: ile tak naprawdę zwierzęta mają wspólnego z ludźmi? Czy nazywanie kogoś nazwą danego zwierzęcia jest obraźliwe, czy niekoniecznie? Sekretne życie zwierząt to zbiór ciekawostek, faktów naukowych oraz spostrzeżeń samego autora, który jest dyrektorem warszawskiego ZOO.

Gdyby była to powieść fabularyzowana, mogłabym zacząć od omówienia głównych bohaterów. Tutaj jednak takowych nie ma niestety. Chociaż, mogłabym głównymi postaciami nazwać właśnie omawiane zwierzęta, jednak jest ich zbyt dużo, a ja z drugiej strony nie potrafiłabym powiedzieć, co myślę o, dajmy na to, takiej małpie. Brzmi to komicznie, wiem! Dlatego krótko napiszę o tym, co czuję po przeczytaniu tej pozycji.

Zdecydowaną zaletą tej pozycji jest fakt, że Andrzej G. Kruszewicz zrezygnował z naukowego, profesjonalnego słownictwa na rzecz języka potocznego. Dzięki temu tę książkę czyta się przyjemnie, łatwo, a ja miałam wręcz wrażenie, że te ciekawostki i wszelkie spostrzeżenia są opowiadane mi przez kolegę. Na mój przyjemny odbiór tej pozycji wpłynęły również wplecione żarciki słowne, anegdotki oraz zabawne historyjki z życia autora.

W Sekretnym życiu zwierząt nie mogło zabraknąć i ciekawostek na temat przeróżnych zwierząt. O niektórych słyszałam nawet pierwszy raz w życiu, więc jak widać, czytanie nie tylko bawi, ale i uczy! Znalazło się tu miejsce dla gadów, dzikich kotów oraz ogólnie: dzikich zwierząt. Nie zabrakło też zwierząt domowych, choć autor raczej skupił się na żyjątkach spotykanych w ZOO. Zapomniałam jeszcze o pająkach i innych owadach, które mnie czasem przerażają, ale dzięki tej pozycji dowiedziałam się o nich sporo ciekawych rzeczy.

Co ciekawe, książka podzielona jest na kilka części. Rozdział poświęcony zwierzęcym "macho", rozdział poświęcony walecznym samicom oraz rodzinom zakładanym przez zwierzęta to tylko kilka z tych wszystkich, jakie można znaleźć w tej pozycji. Najbardziej zainteresowała mnie część mówiąca o życiu rodzinnym zwierząt, bo wierzcie lub nie, ale można w tym znaleźć wiele wspólnego ze światem ludzi.

Skoro tyle się napisałam, to może w końcu zdradzę, czy jestem na tak. Oczywiście! Książka autorstwa Andrzeja G. Kruszewicza to istna kopalnia wiedzy, która nie jest napisana typowym naukowym żargonem, ale tak, by odbiorca spoza środowiska zoologów był w stanie zrozumieć całą treść. Szczerze mówiąc, jestem zafascynowana tą pozycją i z chęcią przeczytam w przyszłości inne publikacje tego pana.

Czasami zdarza się, że ludzie chcąc skomentować zachowanie innych posługują się odniesieniem do konkretnego zwierzęcia. Czy jednak zdajemy sobie sprawę na ile zwyczaje panujące w królestwie zwierząt możemy odnosić do ludzi? Czy wiemy jak żyją wszystkie gatunki należące do ziemskiej fauny? Dzięki książce możemy dowiedzieć się m.in. o tym, które ze zwierząt są prawdziwym macho oraz gdzie rządzą kobiety, dzielnych samicach, prawdziwej władzy, atrakcyjności, zalotach i rodzinie oraz wierności ( a także zdradach). Oprócz tego przeczytamy się o zwierzęcych podróżach, zabawie, lenistwie i pracy. Jednym słowem to co znajdziemy w książce pozwoli nam lepiej poznać świat nieco tajemniczy a przez to fascynujący.
Sekretne życie zwierząt to książka, która przybliża czytelnikowi fascynujący i troszeczkę tajemniczy świat zwierząt. Pokazuje, że istoty żyjące obok ludzi nie są tak bezmyślne jakby wydawało się wielu ludziom. Wręcz przeciwnie. Dzięki lekturze tej książki możemy docenić ich różnorodność odnoszącą się m.in. do ich zachowania, upodobań oraz stylu życia. W środku znajdziemy szereg ciekawostek, które czasami mogą nas zaskoczyć. Sam autor nie szczędzi anegdot z życia zwierząt znajdujących się w warszawskim zoo. Niemal każda przedstawiona historia została przedstawiona w sposób obrazowy a przez to nie sposób nie zapamiętać wielu przeczytanych informacji. Dodatkowym walorem jest lekkie pióro i wyważony dowcip.
Sekretne życie zwierząt to barwna opowieść pozwalająca poznać różnorodność istot, które wraz z nami zamieszkują ziemski glob. Moim zdaniem to idealna książka dla każdego kto zechce poszerzyć swoją wiedzę o szereg ciekawostek z życia fauny świata.

Poznajemy ptaki drapieżne.Przewodnik do plecaka
Andrzej G. Kruszewicz0
Okładka ksiązki - Poznajemy ptaki drapieżne.Przewodnik do plecaka

Fascynują Cię ptaki drapieżne? Lubisz aktywnie spędzać czas? Interesuje Cię świat dookoła? Z naszego przewodnika dowiesz się jakie gatunki ptaków drapieżnych...

Ptaki Polski. Encyklopedia ilustrowana.
Andrzej G. Kruszewicz0
Okładka ksiązki - Ptaki Polski. Encyklopedia ilustrowana.

Następca bestsellera "Ptaki Polski" dr. Andrzeja G. Kruszewicza. Jednotomowa encyklopedia ilustrowana zawiera zdjęcia i opisy wszystkich gatunków...