Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic

NAUCZ DZIECKO, JAK CZUĆ SIĘ DOBRZE W ŚWIECIE PEŁNYM RÓŻNIC!

Razem z przedszkolakami Kubą i Lenką oraz ich przyjaciółmi poznajcie historie, które pokazują, że każdy jest inny. I choć w pierwszej chwili może to wywoływać niepokój, nie musi utrudniać porozumienia.

Różnice między dziećmi, związane z ich temperamentem, etapem rozwojowym, upodobaniami, sytuacją rodzinną czy zdrowotną, wywołują emocje. To naturalne. Warto pomóc najmłodszym zrozumieć istotę tych różnic i pokazać im świat z perspektywy innych. To pomoże im akceptować, szanować oraz doceniać różnorodność i się jej nie obawiać.

Opowiadania pokazują, jak można radzić sobie w codziennych sytuacjach, w których dzieci odczuwają trudne emocje wywołane:

- nowymi, nieznanymi sytuacjami społecznymi,

- niezrozumiałymi zachowaniami innych dzieci,

- odmiennymi upodobaniami i zainteresowaniami rówieśników,

- różnicami uwarunkowanymi temperamentem lub etapem rozwojowym.

Opowiadania uzupełnione są o części dla dorosłych opiekunów. Powstały one we współpracy z dr Jagodą Sikorą, psycholożką dziecięcą i facylitatorką podejścia Self-Reg. Pomogą dorosłym zrozumieć, skąd biorą się trudności dziecka, i wesprzeć najmłodszych tak, aby radzili sobie coraz lepiej i rozwijali zdolność do samoregulacji (ang. self-regulation), czyli przywracania równowagi w obliczu stresorów.

Po ogromnym sukcesie książki Self-Regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę czas na nowe wyzwania i nowe wskazówki!

Agnieszka Stążka-Gawrysiak - coachka, coachka kryzysowa, trenerka, facylitatorka podejścia Self-Reg, autorka bloga dylematki.pl. Wysoko wrażliwa osoba, żona, mama trzech synów. Pracuje z matkami, które zmagają się z nadmiernym stresem, złością, kryzysem. Pomaga im odzyskać emocjonalną równowagę i zbudować piękną codzienność, a dzięki temu - podarować dzieciom szczęśliwe dzieciństwo.

Od dłuższego czasu nosiłam się z zamiarem napisania książki o dzieciach, które są pod jakimś względem ,,inne". Wiem, że odmienność dziecka w wielu sytuacjach sprawia, że czuje się ono gorsze od rówieśników. Także owi rówieśnicy nierzadko dają mu odczuć, że nie pasuje, nie przynależy do grupy. A przecież różnorodność sprawia, że nasza rzeczywistość jest ciekawsza i bogatsza! Marzę o świecie, w którym odmienność budzi nie strach i niechęć, lecz życzliwość i zaciekawienie, a ,,inni" są nie tylko tolerowanymi, ale i w pełni akceptowanymi i docenianymi członkami społeczności. Swoją książką chcę dołożyć małą cegiełkę do budowy takiego właśnie świata.

Agnieszka Stążka-Gawrysiak

Informacje dodatkowe o Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2023-05-17

Tagi: Publikacje z wiedzy o świecie dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic

Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic - opinie o książce

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-06-06, Ocena: 6, Przeczytałem,
Odmienność, inność, różnorodność często bywa powodem drwin, odrzucenia czy nawet nękania ze strony rówieśników. Różnice rozwojowe czy też społeczne wywołują wiele skrajnych emocji. Nigdy nie powinny być jednak powodem braku akceptacji i należnego nam szacunku. I tu ważną rolę odgrywają rodzice i nauczyciele, którzy mają możliwość mogą nauczyć dzieci owe różnice zrozumieć i zaakceptować. Nieocenioną pomocą w tej kwestii będzie z pewnością książka Agnieszki Stążki-Gawrysiak ,,Self-Regulation. Jak się lubić w świecie pełnym różnic. W sześciu opowiadaniach autorka porusza kwestie dotyczące: - akceptowania różnorodności na przykładzie coraz częściej diagnozowanego schorzenia, jakim jest spektrum autyzmu, - nierozwiniętego w pełni u najmłodszych systemu samoregulacji, - trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z rówieśnikami, - nadmiernego lęku przed nieznanym - mutyzmu wybiórczego - wysokiej wrażliwości. Książka dedykowana jest dzieciom w wieku 4-8 lat oraz ich rodzicom bądź opiekunom. Każde opowiadanie zakończone jest częścią przeznaczoną dla dorosłych, w której zawarte są podpowiedzi ułatwiające spojrzenie na sprawę oczyma dziecka zmagającego się z nowymi sytuacjami i nieznanymi dotąd emocjami. Dzięki tej lekturze możemy pokazać dzieciom świat widziany z innej perspektywy. Ta cenna lekcja uczy respektu, akceptacji i zrozumienia. Pomaga oswoić inność i pokonać wstyd związany z odmiennością, a także stawia szacunek wobec siebie i innych na pierwszym miejscu.

Czy różnice są dobre? A może powinniśmy nieustannie porównywać nasze dzieci do ich rówieśników? Jeśli Wy lub Wasze dzieci zastanawiacie się nad tym pytaniem, to jest to książka dla Was.

Mieliście już okazję poznać książki z serii "self-regulation"? Przyznam, że chociaż słyszałam o nich niż wiele, to dopiero najnowsza część jest tą książką, która wpadła w moje ręce.

To czego spodziewałam się od początku to pewnego rodzaju podział. W środku znajdziemy historie dedykowane dzieciom jak i swojego rodzaju podsumowanie dla dorosłego. Bardzo często pewne sprawy nam umykają albo zwyczajnie nie wiem jak w danych sytuacjach powinniśmy się zachować. W końcu nikt nie uczył nas bycia rodzicem i często życie pisze scenariusze gdzie czujemy się niezbyt pewnie. Dzięki fragmentowi, który przeznaczony jest dla dorosłego czytelnika możemy z ulgą sięgnąć po pomoc uzyskaną w książce.

Oprócz wstępu i wprowadzenia do samoregulacji (to część dla dorosłego) znajdziemy 6 łączonych rozdziałów. Każdy z nich omawia odrębny temat, w historyjce przeznaczonej dla dzieci, a bezpośrednio po nim możemy przejść do tekstu dla rodzica.

Poruszono tu tematy, które dla dzieci mogą być bardzo niejasne. Między innymi dowiemy się nieco o autyźmie, lękach, oczekiwaniach, trudnościach z "wpasowaniem się w normy społeczne", dziecięcych konfliktach oraz wiele innych.

Same teksty dla dzieci nie są zbyt długie, za to przekaz jest dość jasny. Ilustracje sprawiają, że czytanie staje się przyjemniejsze. Myślę, że jeśli chodzi o część dla dorosłego to powinniśmy zacząć od niej nim postanowimy przeczytać jedną z historii z naszym dzieckiem. Uważam, że w trakcie czytania może pojawić się wiele tematów do dyskusji, a chyba warto być przygotowanym na wszelakiego rodzaju pytania ?.

Self-Regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę
Agnieszka Stążka-Gawrysiak0
Okładka ksiązki - Self-Regulation. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Naucz swoje dziecko, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach! Razem z przedszkolakami, Kubą i Leną, poznajcie proste sposoby na opanowanie się, gdy emocje...

Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę
Agnieszka Stążka-Gawrysiak 0
Okładka ksiązki - Self-Reg. Opowieści dla dzieci o tym, jak działać, gdy emocje biorą górę

Naucz swoje dziecko, jak radzić sobie ze stresem! Razem z przedszkolakami, Kubą i Leną, dowiedzcie się, jak odzyskać spokój w codziennych, pełnych...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;