Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego

Dzięki książce Siedziby wielkich Polaków będziemy mieli wyjątkową okazję odwiedzić miejsca zamieszkania sławnych Polaków, poznać ich życie i losy ich domostw - barwne, piękne, dramatyczne. Odwiedzimy Nagłowice Mikołaja Reja - ojca literatury polskiej, Czarnolas mistrza polskiej pieśni - Jana Kochanowskiego, Mereczowszczyznę na Polesiu, gdzie przyszedł na świat zwycięzca spod Racławic - Tadeusz Kościuszko, ,,kraj lat dziecinnych" Adama Mickiewicza - Zaosie, Nowogródek, jezioro Świteź, Ziemię Wielkopolską - ,,Chrzestną Matkę Pana Tadeusza", Opinogórę - romantyczną siedzibę Krasińskich, miejscowość Suchą na Podlasiu, gdzie urodził się wielki filozof europejskiej sławy - August Cieszkowski, Żelazową Wolę - miejsce narodzin Chopina, Korczew na Podlasiu, o którym marzył Norwid, Lubelski dworek Wincentego Pola - autora ,,Pieśni o ziemi naszej" i Romanów, gdzie ,,zostało serce" Józefa Ignacego Kraszewskiego. Następne Podróże - które ukażą się jeszcze w tym roku - zawiodą nas m.in. do Woli Okrzejskiej i Oblęgorka, do Harendy, Bronowic i Stawiska.

Bogato ilustrowana książka ukazuje urodę architektury dworów i pejzaży polskich, a także unikatową ikonografię z epoki.

Barbara Wachowicz - autorka książek, wystaw, spektakli, programów telewizyjnych i radiowych poświęconych Wielkim Polakom. Obdarzona tytułem ,,Pisarki losu polskiego", laureatka wielu nagród, a wśród nich - Polskiego Nobla - TOTUS, ,,Orderu Uśmiechu" przyznanego przez młodzież z motywacją: ,,To dzięki niej zstępują z piedestału bohaterowie narodowi i najwięksi twórcy literatury, by stać się nam bliskimi". Wybrana przez American Biographical Institute do grona Great Women of the 21th Century.

Informacje dodatkowe o Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego:

Siedziby wielkich Polaków. Od Reja do Kraszewskiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2023-07-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2023,

To mogła być bardzo dobra książka, ale autorka zrobiła wiele, aby tak się nie stało. Sztuką jest o rzeczach ciekawych pisać w sposób nudny i mało angażujący i tak jest w tym przypadku. Autorka przez całą książkę operuje głównie cytatami, bądź fragmentami utworów, czy listów opisywanych pisarzy, czy poetów. Bardzo to mi utrudniało czytanie. Może komuś odpowiada taki sposób narracji, ale dla mnie okazał się męczący.

Są również w tej książce rzeczy, które mi się podobały, a mianowicie znajduje się w niej mnóstwo zdjęć i to zarówno archiwalnych, jak i współczesnych, więc możemy zobaczyć i porównać jak wyglądały domostwa opisywanych w tej pozycji wielkich Polaków kiedyś i obecnie, a także dowiedzieć się co na przestrzeni lat działo się z tymi nieruchomościami i jak są zagospodarowane obecnie (przeważnie są tam muzea).

Miałam ocenić niżej, ale całość uratował ostatni świetny rozdział o Józefie Ignacym Kraszewskim, a o tym płodnym pisarzu niewiele dotychczas wiedziałam. Wiele lat spędził na przymusowej emigracji i nie dane mu było już do śmierci wrócić do swojego ukochanego Romanowa, za którym bardzo tęsknił.

Matki wielkich Polaków
Barbara Wachowicz0
Okładka ksiązki - Matki wielkich Polaków

Książka prezentuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku. Są to: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Tekla...

To "Zośki" wiara! cz.2
Barbara Wachowicz0
Okładka ksiązki - To "Zośki" wiara! cz.2

Druga część gawędy o Harcerskim Batalionie Armii Krajowej "Zośka". Autorka przedstawia kilka sylwetek spośród wielu setek niezwykłych żołnierzy...