Singapur azjatycki tygrys edukacyjnych reform. Fenomen makropolityki oświatowej

Książka zatytułowana Singapur - azjatycki tygrys edukacyjnych reform. Fenomen makropolityki oświatowej zwraca uwagę na niewielki kraj na mapie świata - określany często w mediach jako ,,Mała czerwona kropka" (Little red dot). Termin ten został szybko przyjęty zarówno przez singapurskich polityków, jak i obywateli, którzy za pomocą tego określenia wyrażają dumę z sukcesu własnego narodu pomimo jego fizycznych ograniczeń. Singapur jest bowiem małym krajem o powierzchni nieco ponad 700 kilometrów kwadratowych. Tworząc kulturowy tygiel, zamieszkuje go ponad 5,5 miliona ludzi o różnym pochodzeniu i wyznawanej religii.

Prezentowana polskim czytelnikom książka może stanowić ramy dyskusji nad singapurskim systemem edukacji, realizowaną skutecznie polityką edukacyjną i przyszłymi kierunkami rozwoju. Jednak lektura publikacji może również być cenną lekcją w procesie uczenia się od najlepszych. Nie chodzi tu o bezkrytyczne kopiowanie elementów czy całości rozwiązań formalnych wypracowanych przez Singapur. Książka wskazuje bowiem na niebezpieczeństwa związane z przyjmowaniem systemu singapurskiej edukacji jako modelu dla reszty świata, bez wcześniejszego zrozumienia jego kontekstu, wyłącznie jako pokłosia atrakcyjności międzynarodowej. W dorobku pedagogiki porównawczej nie brakuje argumentów na uzasadnienie takiego stanowiska.

Informacje dodatkowe o Singapur azjatycki tygrys edukacyjnych reform. Fenomen makropolityki oświatowej:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2022-07-11
Kategoria: Socjologia, filozofia

Kup książkę Singapur azjatycki tygrys edukacyjnych reform. Fenomen makropolityki oświatowej

Szkoła i nauczyciel w obliczu zmian społecznych i edukacyjnych
Inetta Nowosad0
Okładka ksiązki - Szkoła i nauczyciel w obliczu zmian społecznych i edukacyjnych

Przeobrażenia, jakie dokonują się w każdym obszarze życia człowieka, wymagają zmodyfikowanego podejścia: kształcenia i wychowania, młodych ludzi, które...

Codzienność szkoły. Nauczyciel
Inetta Nowosad0
Okładka ksiązki - Codzienność szkoły. Nauczyciel

Zainteresowanie problematyką codzienności szkoły wynika z potencjału, jaki tkwi w jej warunkach oraz w doświadczeniach głównych podmiotów...