Siostra

Moja siostra nigdy by się nie zabiła, moja siostra nigdy by się nie zabiła, moja siostra nigdy… – rozpaczliwie powtarza Beatrice, odkąd poznała potworną prawdę. Rzeczywistość jest gorsza od koszmarnego snu. Zaginięcie, dni gorączkowych poszukiwań, wreszcie – ciało dziewczynki znalezione w śniegu. Policja, przyjaciele, nawet matka – wszyscy wierzą w hipotezę „samobójstwo”. Ale nie Beatrice. Nie bacząc na niebezpieczeństwo, na własną rękę szuka przyczyn tragedii. Prawda okazuje się bardziej bulwersująca od najgorszych podejrzeń. A ta powieść – ostra jak brzytwa, zaskakująca nawet dla tych, którzy myśleli, że o thrillerach wiedzą już wszystko. [Weltbild, 2011]

Informacje dodatkowe o Siostra:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011 (data przybliżona)

Kup książkę Siostra

Siostra - opinie o książce

Na świecie istnieją miliony książek. Kiedy się dużo czyta, siłą rzeczy czasami trafia się na takie, które są do siebie podobne.  Podobni bohaterowie, podobna fabuła, zakończenie, wątek kryminalny.  No nie ma cudów- rzadko trafia się coś naprawdę jedynego w swoim rodzaju. Ale ja nie o tych „perełkach”; ja o książkach podobnych.

Fabuła debiutanckiej „Siostry” Rosamund Lupton jest zgrana do cna. Pewnego zimowego dnia w Nowym Jorku Beatrice odbiera telefon.  Matka informuje ją, że zaginęła jej młodsza siostra, Tess. Beatrice wsiada w samolot, wraca do Londynu i szuka siostry. Powoli odkrywa nieznane fakty z jej życia i zastanawia się , czy tak naprawdę znała swoją siostrzyczkę. W końcu policja znajduje Tess. Tyle że martwą. Policja  orzeka samobójstwo. Beatrice  jednak w to nie wierzy. Usiłuje dowieść, że młodszą siostrę zamordowano.

Znacie to? Zaczyna wam dzwonić słynny dzwonek „już to gdzieś czytałam?” Na pewno, przecież pisałam, że temat zgrany jak stara płyta Stonesów. Autor ma dwa wyjścia- albo brnąć w banały, albo… Albo dowieść swojego talentu do opowiadania historii. Debiutantce się udało. Na karcie tytułowej pisze :”mroczny, wzruszający i zaskakujący thriller”. O dziwo, tym razem wszystko się zgadza! Po pierwsze- mroczny jest, bo oprócz wymienionej denatki są jeszcze inne „ofiary”; po drugie- wzrusza, bo książka pisana jest w formie listu do zmarłej siostry; po trzecie- zaskakujący też jest, bo to, co zapowiadało się na kryminał zmienia się w medyczny dreszczowiec. Lupton pióro ma całkiem niezłe, nie ma dziur fabularnych, wszystko się ze sobą logicznie wiąże, a na dodatek nie jest typowym kryminałem, ale też kawałkiem niezłej prozy . Jest tu próba radzenia sobie pozostałej przy życiu siostry z wyrzutami sumienia, smutkiem , żałobą, stratą. Może nie jest to proza na miarę Doris Lessing czy Donny Tartt, ale jak na czytadło na długie, jesienne wieczory sprawdza się idealnie. Nie za długa, nie za krótka, wciągająca na tyle, żeby nie odłożyć, ale też nie na tyle, żeby umrzeć z pragnienia  (tak, zdarza mi się przy czytaniu zapomnieć o jedzeniu i nie chce mi się odkładać lektury po to, żeby zrobić sobie coś tak trywialnego jak herbata…). A na dodatek, jeśli komuś się spodoba, to Lupton napisała też drugą książkę- „Potem”. Tak, czytałam i powiem wam, ze jest nawet lepsza.

Jeśli więc lubicie skulić się w fotelu pod lampą, przy kubku herbaty (można zaparzyć wcześniej, tak dla pewności) i chcecie poczytać coś, co was nie odmóżdży, można sięgnąć po „Siostrę”.  Może mniej szałowa niż „Gra o tron”, ale przynajmniej ręki wam nie urwie, bo lżejsza.

Avatar użytkownika - tymbarkowax3
tymbarkowax3
Przeczytane:2016-07-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Według mnie bardzo średnia. Wzruszająca, to na pewno. Jednak trochę mnie nudziła, nie porwała mnie jakoś szczególnie.
Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2016 , Mam,
"Jesteś moją siostrą w każdym włóknie mojego istnienia". "Siostra" jest thrillerem niejako przy okazji, bo grozy jest w niej niewiele. W rzeczywistości jest to piękny hołd złożony siostrzanej miłości. Głęboko emocjonalny i poruszający. Rosamund Lupton zachwycająco skrupulatnie rozpisała więzi łączące zżyte ze sobą dorosłe rodzeństwo. Narratorką w książce jest Beatrice, której siła, determinacja, a przede wszystkim miłość do zaginionej siostry są motywacją, by szukać, by walczyć wbrew całemu światu, by się nie poddawać. Polecam.
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książek 2016, Przeczytane,
Trafiłem na tę książkę zupełnie przypadkowo. Jest to thriller, ale nie poruszający się w dotąd znanych schematach. Całość to obszerny list, sprawozdanie siostry dla siostry, która padła ofiarą morderstwa. Dość zaskakujący finał.
Avatar użytkownika - anka920
anka920
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Książka wciągająca, pisana ciekawym stylem. Główna bohaterka poszukuje prawdy o śmierci siostry nie wierząc w ustalenia policji. Książka ukazuje wielką siostrzaną więź a zaskakujące zakończenie jest jej ogromnym atutem.
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2014-10-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Bardzo ciekawa i wciągająca powieść. Aż prawie do ostatniej strony nie wiadomo czy Bee wyjaśni przyczynę śmierci swojej siostry Tess.Jej upór prawie że doprowadził do kolejnej tragedii...
Avatar użytkownika - patsi
patsi
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 5, Przeczytałam, czytam regularnie w 2014 roku,
Genialnie opowiedziana historia, zwroty akcji umieszczone w odpowiednich momentach. Do tego genialnie nakreślone tło akcji. Polecam i z chęcią sięgnę po inne książki tej autorki.
Avatar użytkownika - gocha
gocha
Przeczytane:2014-01-13, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014,
Świeża i nowatorska historia kryminalna, miejscami wzruszająca. Lupton udało się w debiutanckiej powieści stworzyć wciągająca historię, rozegraną między pełnowymiarowymi bohaterami, do statniej strony trzymającą w napięciu.Oryginalny sposób prowadzenia narracji dodatkowo stanowi o atrakcyjności książki.
Avatar użytkownika - gabigor
gabigor
Przeczytane:2013-10-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Na odwrocie książki widnieje informacja, że jest powieść debiutancka, dlatego nie spodziewałam się po niej niczego niezwykłego, ot zwykły kryminał. Teraz po przeczytaniu jestem zmuszona zmienić swoje zdanie. jeśli ta książka to debiut to boję się pomyśleć jakie będą inne książki Pani Lumpton. Książka jest genialna (!), przerażająca i wzruszająca, pełna ciepła i przeraźliwego chłodu. Z informacji na temat autora wiem, że wcześniej autorka pisała scenariusze, widać to doskonale. Powieść jest skonstruowana właśnie w taki sposób - jak scenariusz doskonałego filmu, akcja toczy się normalnie, jak to w kryminałach, ale nagle bach! I zmiana o 180 stopni i wszystko co do tej pory przeczytaliśmy nabiera zupełnie nowego sensu i sprawia, że inaczej patrzymy na główną bohaterkę. Książka na prawdę godna polecenia! Gwarantuje przeżycie całej gamy emocji.
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-08-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Z własnej biblioteczki,
Bardzo, bardzo dobra książka sensacyjna? , bardziej thriller. Beatrice dowiaduje się o zaginięciu siostry Tess. Wraca ze Stanów do Wielkiej Brytanii, w których próbowała sobie ułożyć życie. Wkrótce okazuje się, że siostra nie żyje. Koroner stwierdza,że popełniła samobójstwo. Dla Beatrice jest to sytuacja niewiarygodna. Za wszelką cenę próbuje udowodnić, że Tess została zamordowana. Tropy, za którymi podąża, zmieniają nasz ogląd sytuacji i do ostatnich stron nie wiadomo kto jest winien. Super.

Książka napisana w pierwszoosobowej narracji. Opowiadająca o siostrzanej więzi i miłości której nie jest w stanie rozdzielić nawet śmierć jednej z sioatr

Avatar użytkownika - AnnaBook
Przeczytane:2018-10-02, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2018,
Sister
Rosamund Lupton0
Okładka ksiązki - Sister

What would you do if your sister disappeared without a trace? This is an emotionally fraught and at some times terrifying story about two sisters and the...

Barwa ciszy
Rosamund Lupton0
Okładka ksiązki - Barwa ciszy

Yasmin Alfredson przybywa wraz z głuchą córką Ruby na Alaskę, by spotkać się tam z mężem Mattem, dokumentalistą, który przebywa na północy...