Sixteen Souls

Młodzieżowa powieść grozy i romans fantasy w jednym.

Połączenie zapierającej dech w piersiach przygody i romantycznych uniesień serca!

W nawiedzonym Yorku nawet śmierć ma się czego bać.

Szesnastoletni Charlie ma w życiu same problemy. Jest jasnowidzem w Yorku, najbardziej nawiedzonym mieście w Europie, a wszyscy jego przyjaciele są duchami. W sferze uczuć też nie idzie mu najlepiej – obiekt jego westchnień znów spotyka się z kimś innym.

Jakby tego było mało, sławne zjawy zaczynają znikać w tajemniczych okolicznościach z ulic i zaułków Yorku. Charlie nie chce się w to mieszać, ale Sam, nowy – i okropnie irytujący! – jasnowidz w mieście, koniecznie chce, by razem sprawdzili, kto, lub co, za tym stoi.

Gdy duch, któremu Charlie wiele zawdzięcza, także znika bez śladu, chłopak nie ma wyboru, musi stawić czoła cieniom. I rodzącemu się uczuciu do Sama. Chłopcy powinni być gotowi, by zaryzykować wszystko dla duchów Yorku, bo ich przeciwnik nie zawaha się przed niczym, by wcielić w życie swój mroczny plan. Stawką jest życie pozagrobowe, a czasu jest coraz mniej…

Informacje dodatkowe o Sixteen Souls:

Sixteen Souls - opinie o książce

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2023-12-13, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nie sięgam często po książki młodzieżowe, ale opis „Sixteen Souls” i jej wysokie oceny na goodreads zachęciły mnie, by zrobić dla niej wyjątek. „Młodzieżowa powieść grozy i romans fantasy w jednym” jest dla niej bardzo trafnym określeniem i trudno zawyrokować, który z tych wątków przeważa.

Bohaterem powieści jest młody chłopak, Charlie, który prócz zmagania się ze zwykłymi problemami nastoletniego wieku, zostaje obarczony o wiele poważniejszym brzemieniem. Mianowicie ma dar, a może przekleństwo widzenia duchów. Nie jest to temat, o którym mógłby rozmawiać z rodziną i znajomymi bez posądzenia go o szaleństwo, więc przyjaźni szuka tam, gdzie może być sobą, właśnie wśród duchów.

Jednak i w ich świecie nie dzieje się dobrze, a kolejne niepokojące zdarzenia prowadzą do odkrycia mrocznej i niebezpiecznej tajemnicy. Charlie, który początkowo unika angażowania się, nie może od niego uciec, gdy zagrożenie dotyka bezpośrednio jego przyjaciół i osobę, którą zaczyna dążyć silniejszym uczuciem.

Akcja prowadzona jest bardzo dynamicznie, nie dając chwili na zaczerpnięcie oddechu. Nie wszystko jest tu podane od razu na tacy, więc przyjemnością jest odkrywanie kolejnych warstw tej historii tworzących spójną fabułę. Autorka wyjaśnia stopniowo czytelnikowi, ale i bohaterom choćby przyczynę daru pozwalającego widzieć i rozmawiać z duchami, czy mroczną tajemnicę znikania niektórych z nich. Duży plus za tą spójność, bo nie ma tu urwanych wątków i niewyjaśnionych spraw.

Bohaterowie, jak na nastolatków przystało nie zawsze postępują rozsądnie, reagując czasem z przesadą, innym razem wykazując się naiwnością, ale właśnie to czyni ich takimi prawdziwymi. Autorka zgrabnie wplata tematykę niepełnosprawności i radzenia sobie z nią, queer i transseksualizmu, ale również pozytywnej zmiany, jaką może przynieść otwarcie się na drugiego człowieka.

To zdecydowanie powieść dla starszej młodzieży ze względu na sporo scen dość brutalnej przemocy, ale dostarczająca nie tylko mrocznej rozrywki, ale i wartościowych, niosących nadzieję treści. Ukazująca wagę przyjaźni, tolerancji i współpracy. Już dałam ją do przeczytania mojemu synowi i ciekawa jestem jego opinii.

Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2023-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2023, Fantastyka i sci-fi,

,,Sixteen Souls" to niezwykle ciepły, queerowy romans fantasy z dodatkiem powieści grozy i kryminału, w którym czytelnik odnajdzie reprezentację osób z niepełnosprawnościami. Jest to przepiękna historia o przyjaźni, miłości, odkrywaniu siebie i akceptacji.

Opowieść skupia się na postaci Charliego Firtha, z pozoru przeciętnego, brytyjskiego nastolatka, który jako dziecko zyskał dar widzenia duchów. Główny bohater stara się nie angażować w sprawy zmarłych, a kiedy to tylko możliwe udaje, że nie dostrzega snujących się po ulicach miasta widm mogących stanowić dla niego zagrożenie. Widzący bowiem nie tylko dostrzegają duchy, ale mogą nawiązywać z nimi także kontakt fizyczny.

Z pozoru poukładane życie Charliego wywraca się do góry nogami, kiedy w mieście pojawia się drugi widzący. W przeciwieństwie do bohatera, Sam traktuje widzenie jako dar, który pragnie wykorzystać do pomocy zmarłym.

Kiedy z ulic Yorku zaczynają w tajemniczych okolicznościach znikać rezydujące w mieście dusze, Sam postanawia skontaktować się z Charliem i poprosić go o pomoc w rozwiązaniu sprawy.

Kiedy ofiarą zniknięcia poda jeden z zaprzyjaźnionych z głównym bohaterem duchów - choć niechętnie - decyduje się on zewrzeć szyki z Samem. Nastolatkowie, wspomagani przez zmarłych i żywych przyjaciół Charliego rozpoczynają śledztwo, które może zaprowadzić ich prosto w ramiona śmierci...

,,Sixteen Souls" Rosie Talbot to powieść, w której podobało mi się absolutnie wszystko. Pisarka napisała świetną książkę przygodowo-kryminalną z duchami w roli głównej. Autorka wykreowała niesamowicie różnorodne i ciekawe postacie (żyjących i duchów). Uwielbiam to, jak zostali przedstawieni Charlie, jego rodzina i przyjaciele oraz łączące ich relacje. Jestem zachwycona rozmaitością wykreowanych w utworze postaci - znajdziemy tu bohaterów z niepełnosprawnościami, reprezentantów różnych orientacji i narodowości, co czyni tę książkę niezwykle inkluzyjną.

Szalenie cieszę się, że głównym bohaterem swojej powieści Rosie Talbot uczyniła chłopca z niepełnosprawnością. Uwielbiam obecność takich motywów w literaturze, bo z jednej strony ukazują na przykładzie fikcyjnych postaci, że niepełnosprawność nie definiuje człowieka , a pewne ograniczenia fizyczne nie powinny mieć wpływu na jego ocenę i wartość. Ta historia według mnie przepięknie ukazuje na czym polega tolerancja.

Cieszę się, że współcześni pisarze coraz częściej decydują się na kreowanie bohaterów reprezentujących różne, do tej pory często marginalizowane i wykluczane grupy społeczne, że coraz większa rzesza czytelników odnajduje w literaturze bohaterów, z którymi mogą się w końcu utożsamić.

Myślę, że ,,Sixteen Souls" to doskonała propozycja dla nastolatków, ale i starsi czytelnicy doskonale będą bawili się w trakcie lektury. W tej książce znajdziecie niezwykłą przygodę ze zwrotami akcji, dreszczykiem emocji i grozy, tajemnicę, prawdziwą przyjaźń i niezwykle subtelny romans queer. Choć od dawna nie jestem już nastolatką, to cudownie spędziłam czas, czytając o perypetiach Charliego i jego bliskich.

Opinia opublikowana w ramach współpracy barterowej w Wydawnictwem Albatros.

Avatar użytkownika - silwana
silwana