Skunks i Borsuk

Nikt nie chce mieszkać ze skunksami. Wiadomo dlaczego... Do tego ten akurat Skunks jest najgorszym możliwym towarzyszem dla Borsuka, cichego mineraloga i samotnika. Kiedy ekstrawertyczny i towarzyski Skunks zostaje jego współlokatorem, wszystko wywraca się do góry nogami. Czy ta dziwaczna i niedopasowana para ma szansę na spokojne życie i może nawet na... przyjaźń? I co z tym będzie miało wspólnego stado kur i gronostaj?

,,Skunks i Borsuk" autorstwa laureatki Newbery Honor Amy Timberlake, zilustrowany przez genialnego ilustratora nagrodzonego Caldecott Medal to przepełniona humorem klasyczna historia pary przyjaciół, która nie mogłaby się bardziej różnić, którą chce się czytać i czytać na nowo - na głos i po cichu (za to głośno się śmiejąc).

,,Zabawa ze słowami, skrzące się dowcipem dialogi - ta książka przekracza podziały wiekowe. Każdy, kto kiedykolwiek musiał z kimś dzielić przestrzeń życiową (z rodzeństwem, kolegami i koleżankami z klasy, z dorosłymi), odnajdzie w niej swoje doświadczenia. Przy lekturze uśmiechną się miłośnicy skał i kur i wszelkiej maści odmieńcy. Subtelne ilustracje Jona Klassena dodają ciepła temu i tak już przesympatycznemu tekstowi". The New York Times Book Review

Informacje dodatkowe o Skunks i Borsuk:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2021-04-05
Tytuł oryginału: Skunk and Badger

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i młodzieży bóg

Kup książkę Skunks i Borsuk

Skunks i Borsuk - opinie o książce

Opatulona w koc, siedzę w fotelu z kubkiem gorącej herbaty, obserwując padającą mżawkę, w ponury piątkowy wieczór. Nie mogłam wymarzyć sobie lepszych okoliczności do zatopienia się w lekturze kolejnej książki dla młodszych.

A więc zatapiam się, uciekam w słowa Amy Timberlake, która stworzyła Skunksa i Borsuka, jedną z najprzytulniejszych i radujących serce opowieści, które ostatnio czytałam. Opowieść do miłowania, ot tak, zwyczajnie. I niby ta historia to nic nowego, zrzędliwa postać uczy się żyć, zaprzyjaźniając się z młodą, energiczną postacią. A jednak jest w niej coś wyjątkowego, że chce się je widzieć w tej rodzinie opowieści. Jest w niej ten urok najbardziej nieprawdopodobnej przyjaźni, niecodzienna cudowność i zabawa, której nie da się oprzeć. I jestem pod ogromnym wrażeniem, że to książka, która została napisana w zaledwie dwa lata temu, bo jej urok i wyjątkowość sprawiają, że przywodzi na myśl klasyki gatunku. Jej czar przywodzi na myśl moich ukochanych autorów z dzieciństwa, w tym, A.A. Milne, czy Kennetha Grahama. Ta filuterna przygodna odkrywa radość w czytelniku, odkrywa zagadki przyjaźni oraz cud przekraczania nowych horyzontów. Ale to czym podbija serce najbardziej, to postacie, które mają swój charakterystyczny głos. Charyzmatyczny Skunks i zrzędliwy, ale kochany Borsuk, to bohaterowie, których można pokochać od pierwszej strony. W których można widzieć też siebie. A głębi całej powieści dodają grafiki Klassena, oszczędnie rozsiane po całej książce w sposób, który wzmacnia narrację, ale jej nie przytłacza, tworzą niepowtarzalny nastrój i nadają jej wyjątkowy ton. To wszystko wywołuje niczym nie zmąconą radość i uśmiech. To wszystko ma do zaoferowania dorosłemu czytelnikowi tak wiele, chociażby przesłanie akceptacji i postawienia się w czyjejś sytuacji. Z radością będę wracać do tej książki wielokrotnie. Tylko chyba muszę pamiętać, by uważać na odrzutowego ziemniaka i kurczaki z ich kwantowym skokiem.

Miejsce oznaczone jest jajkiem
Amy Timberlake0
Okładka ksiązki -  Miejsce oznaczone jest jajkiem

Skunks i Borsuk powracają! Seria autorstwa laureatki Newbery Honor Amy Timberlake, zilustrowana przez genialnego ilustratora nagrodzonego Caldecott Medal...

Szczerbata śmierć
Arkady Saulski