Sługa

Tom 2 cyklu Wiktor Trak

Są ludzie, którym zabijanie sprawia przyjemność, są też mordercy, którzy w swoim schizofrenicznym świecie słyszą nakaz aby zabić, wykonać polecenie według zaplanowanego klucza… Wiktor Trak ściga wyrafinowanego zabójcę. Metody stosowane przez śledczego są niekonwencjonalne, odbiegają od powszechnie przyjętych w policji, co spotyka się z krytyką zwierzchników. Komisarz musi walczyć z psychopatycznym mordercą, jak i ze skorumpowanymi przełożonymi. Być może nikt nie jest bez winy?

Informacje dodatkowe o Sługa:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Sługa
Tłumaczenie: brak
Ilustracje:brak

Kup książkę Sługa

Sługa - opinie o książce

SPRAWIEDLIWY WŚRÓD GRZESZNIKÓW

,,Sługa" Leona Durki to druga część kryminalnej serii, której bohaterem jest komisarz Wiktor Trak. Nie miałam jeszcze okazji czytać pierwszej części, czyli ,,Daltonisty", jednak w żaden sposób nie przeszkadzało mi to cieszyć się lekturą ,,Sługi".

Komisarz Trak przeżywa trudne chwile w swoim życiu. Rozstanie z kobietą, którą kochał nie pozwala mu normalnie funkcjonować i nieustannie rozprasza myśli. Gdy dochodzi do zabójstwa proboszcza jednej z warszawskich parafii, to właśnie Wiktor zostaje wyznaczony do prowadzenia sprawy. Ku jego zdumieniu pod swoje skrzydła dostaje dwoje stażystów : wygadaną i pewną siebie Natalię i nieśmiałego, niezdarnego Janusza. Tymczasem dochodzi do kolejnych morderstw. Czyżby seryjny morderca ogarnięty religijną manią usiłował prowadzić z policją swoją przedziwną grę? A może rozwiązanie zagadki znajduje się o wiele bliżej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać?

Trzeba uczciwie przyznać, że ,,Sługa" to kawał solidnego kryminału. Znajdziemy tu zagmatwaną i pasjonującą zagadkę, szereg intrygujących postaci i ten dreszczyk, który tak bardzo lubimy. Wiktor Trak, to jeden z tych literackich śledczych, których da się polubić. Słynący z niekonwencjonalnych działań komisarz to postać, która zapada w pamięć. Nie jest wolny od zwykłych ludzkich słabości, a to dodaje mu realizmu. Facet z krwi i kości, który stara się kierować zasadami i nie boi się podążać pod prąd. To bardzo dobrze skonstruowana postać i niewątpliwie jest motorem napędowym tej książki. To taki typ śledczego, który ja osobiście bardzo cenię: naturalny, niepozbawiony wad, ale nie przekoloryzowany. Na pewno można poczuć do niego sympatię, a dzięki temu nasz odbiór powieści jest głębszy.

Leon Durka nie boi się kreować nietuzinkowych postaci. Oprócz wspomnianego Traka, na uwagę zasługują Janusz, Natalia i redaktor gazety. Mocne portrety i dogłębna analiza psychologiczna. Jest także i on - tajemniczy ktoś. Ktoś, kto usłyszał głos i otrzymał misję. W świecie zdeprawowanym kłamstwem i żądzą pieniądza pojawia się mściciel. Ktoś, kto chce ukarać tych, któży nie podążają właściwą drogą. Ludzi, którzy w swoim spojrzeniu na życie dawno już utracili właściwą perspektywę. To czas, by na arenę zdarzeń wkroczył on... Bardzo udana wyprawa w głąb umysłu psychopaty. Przejmująca i straszna. Durka ma taki naturalny dar opowiadania, swoisty talent, który sprawia, że w jego powieści po prostu się płynie. Nic tu nie razi, nie zgrzyta. Wszystko jest spójne, a akcja idealnie wyważona. Plus bohaterowie, o których wspomniałam wyżej. To wszystko składa się na rasowy kryminał, który bezapelacyjnie przypadnie do gustu miłośnikom gatunku. Ja osobiście bawiłam się wyśmienicie w trakcie tej lektury.

To co cenię w literaturze, bez względu na gatunek, to płynność narracji i umięjętność tworzenia na kartach ksiąg niepodrabialnego świata. I Leon Durka tak właśnie pisze. Od pierwszych stron ,,Sługa" przypadł mi do gustu. Imponujące jest to jak wiele wątków pisarz umiejętnie zespaja ! I nie ma w tym niepotrzebnych przejaskrawień : nadmiaru makabry, wydumanych wątków czy odrealnionych osobowości. Dlatego ta książka tak bardzo mnie ujęła. Rewelacyjnie się ją czyta, jest mroczna i intrygująca.

W zalewie nowości wydawniczych z gatunku kryminał/thriller warto sięgnąć głębiej i dać szansę pisarzom tworzącym pod szyldem małych wydawnictw lub publikujących własnym nakładem. Można pośród nich znaleźć prawdziwe talenty. Leon Durka to jeden z nich. Na rynku jest już dostepna kolejna odsłona przygód komisarza Traka zatytułowana ,,Farmer". Postaram się przeczytać ją tak szybko jak będzie to możliwe. Wierzę w potencjał autora. W to, że po raz kolejny mnie zaskoczy, a każda kolejna jego książka będzie na coraz wyższym poziomie skoro już teraz jest tak bardzo dobrze. Zachęcam Was do lektury ,,Sługi" i gwarantuję, że będzie to dobrze spędzony czas. Jeżeli cenicie nietuzinkowe, napisane z pasją i pełne zagadek kryminały, to będziecie ukontentowani. Ja jestem i mimo tych wszystkich dobrych słów, nie przyznam autorowi najwyższej oceny. Jestem przekonana, że stać go na jeszcze więcej, a ja jego literackim działaniom będę się z najwyższą uwagą przyglądać. ,,Sługa" dostaje ode mnie piatkę i gwarancję, że dalsza działalność literacka Leona Durki będzie pod czujnym diabelskim okiem. Serdecznie polecam Wam tę powieść.

Farmer
Leon Durka0
Okładka ksiązki - Farmer

W ,,Farmerze", podobnie jak poprzednio w ,,Daltoniście" oraz ,,Słudze", ukazana została postać bezwzględnego mordercy, którego patologiczny umysł planuje...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;