Śmiertelny Żart

Grupa przyjaciół, studentów ostatniego roku Uniwersytetu Warszawskiego, zostaje uwikłana w dramatyczne wydarzenie, które na zawsze zmienia ich życie. Niewinny, jakby się mogło wydawać żart, zrobiony podczas dużej imprezy zorganizowanej z okazji zakończenia studiów, kończy się śmiercią jednej z osób. Pod wpływem szoku uczestnicy feralnego przyjęcia pozbywają się ciała i próbują zapomnieć o tym tajemniczym zajściu.

Po latach echo tamtego zdarzenia zbiera śmiertelne żniwo, ujawniając nowe, przerażające fakty. Jeden ze świadków tragicznego incydentu, Radek Rozbicki, zostaje wciągnięty w wir nieprzewidywalnych i brzemiennych w skutki wydarzeń.

Podjęte na własną rękę śledztwo wciągnie go w przerażającą otchłań kłamstw i niebezpiecznych odkryć. Czy uda mu się ujawnić pogrzebaną przed laty prawdę?

Informacje dodatkowe o Śmiertelny Żart :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2024-03-20

Kup książkę Śmiertelny Żart

Śmiertelny Żart - opinie o książce

Grupa przyjaciół wybiera się nad Zalew Zegrzyński, by uczcić zakończenie studiów. Dwoje z nich wpada na pomysł żartu, który niestety ma tragiczny finał. Uczestnicy feralnej imprezy pozbywają się ciała i próbują zapomnieć o całym wydarzeniu. Jednak przeszłość ma to do siebie, że lubi wracać jak bumerang w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Przekonaje się o tym Radek, który brał udział w tamtym przyjęciu... Zostaje uwikłany w śledztwo pełne niebezpiecznych odkryć. Czy uda mu się poznać prawdę tak skrzętnie ukrywaną od lat?

Autor przyzwyczaił swoich czytelników do dość brutalnych historii, ale tutaj serwuje nam coś zgoła odmiennego. Absolutnie nie oznacza to, iż ta książka była w jakiejkolwiek sposób gorsza. W tej pozycji króluje suspens, który pisarz skrupulatnie buduje od samego początku. Narracja została poprowadzona pierwszoosobowo, a sam prolog zwiastuje kryminał z przytupem. Akcja rozwija się dynamicznie, rośnie napięcie, wzmaga się poczucie zagrożenia, graniczące wręcz z paranoją, a odbiorca zostaje porwany przez mroczną otchłań wypełnioną kłamstwami oraz brudnymi sekretami. Zakończenie zaskakuje i obnaża brutalną prawdę o otaczającym nas świecie.

Twórca w tej powieści zawarł dwa ważne aspekty psychologiczne pierwszym z nich jest efekt podczepienia, który często określany bywa mianem owczego pędu. Ludzie mają tendencję do podążania za tłumem, bez oceniania rzeczywistych zalet danego zachowania. Zasada to nie ma bardzo duże znaczenie w polityce, ale także w różnych dziedzinach naukowych, co można śmiało tutaj wychwycić.

Kolejnym zagadnieniem okazuje się efekt silniejszego. Jest to mechanizm polegający na tym, że człowiek niejednokrotnie kieruje się zachowaniami czy opiniami większości. Społeczeństwo wierzy, iż jeśli jakaś grupa zachowuje się w podobny sposób, takie zachowanie musi być słuszne. Dlatego nie raz i nie dwa ignorowane bywają podszepty umysłu negujące pokazywane nam wzorce bądź postępowanie, co może prowadzić do błędnych decyzji lub przykrych konsekwencji.

Oczywiście to nie jedyne kwestie, które poruszył pan Krzysztof. Mamy tu do czynienia także z kliką wpływowych osób, której macki sięgają naprawdę wysokich stanowisk, wyrachowaniem, zazdrością, manipulacją coraz większym apetytem na kasę czy narkobiznesem. Aczkolwiek chyba najistotniejsza konkluzja wyłania się z finału tej książki... Pieniądze mogą dać naprawdę wiele... domy, samochody czy inne dobra materialne, jednak nie kupimy za nie czegoś naprawdę bezcenne go – zdrowia. Są choroby, w obliczu których dzisiejsza medycyna w dalszym ciągu jest bezsilna i żadna bogactwo nie sprawi, iż uda nam się pokonać daną przypadłość.

Jeśli lubicie kryminały, których mocną stroną są suspens, motywy psychologiczne oraz misternie utkana intryga koniecznie musicie sięgnąć po "Śmiertelny żart". Przez chwilę możecie się nawet poczuć jak niezłym filmie szpiegowskim. Polecam!!!

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2024-04-24, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 ksiązki 2024, Wypożyczone, Posiadam,

Kolejna książka Krzysztofa Jóźwika i kolejne pozytywne zaskoczenie.

Autor zaczyna książkę niekonwencjonalnie,ponieważ już na samym początku wiemy co się stało,kto został zamordowany a dopiero póżniej w miarę czytania bedziemy otrzymywać odpowiedzi na nurtujące nas pytania.

Siedmioro przyjaciół wybiera się na mały wypad by zorganizować imprezę z okazji ukończenia studiów.Niestety pozornie udana impreza i żart dówjki uczestników kończy sie śmiertelnie.Przerażeni przyjaciele postanawiają ukryć zwłoki a sami w pośpiechu uciekają.

Mija kilka lat kiedy jedna z uczestniczek -Marta-składa wizytę Radkowi i wywraca jego życie do góry nogami...Od tego momentu akcja nabiera tempa.Radek,który jest tu narratorem w całej historiii stanie przed trudnym wyborem pomiędzy tym czy zapomieć o całej sprawie ,czy chęcią poznania prawdy.

Autor doskonale buduje napięcie,wplata elementy z przeszłosci,które są głównym elementem do zrozumienia dlaczego nastąpuje efekt domina. Jest to doskonały kryminał pełen napięcia i tajemnic gdzie macki sięgają wysokich stanowisk a pieniądze są wyznacznikiem wartości człowieka.

Jeśli lubicie kryminały,gdzie autor misternie utkał intrygę to gorąco polecam "Śmiertelny żart"

Klatka
Krzysztof Jóźwik0
Okładka ksiązki - Klatka

UPAJAŁ SIĘ ŚWIADOMOŚCIĄ, ŻE JEST PANEM ŻYCIA I ŚMIERCI, ŻE OD NIEGO ZALEŻY LOS CZŁOWIEKA. W Puławach w tajemniczych okolicznościach giną ludzie. Śledczy...

Skrawki
Krzysztof Jóźwik0
Okładka ksiązki - Skrawki

Czy ktoś mógł go jeszcze uratować? Czy nie lepiej byłoby skończyć te cierpienia i pozwolić swojemu okaleczonemu ciału odejść z tego świata? W okolicach...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;