Spiski

Świeża i śmiała to książka. Niewykluczone, że Kuczok długo nie będzie się mógł pokazywać na oczy polskim góralom.
Jan Gondowicz

Nieokiełznany erotyzm, humor, duch pastiszu i groteski - nowa książka Wojciecha Kuczoka.

Spiski. Przygody tatrzańskie potwierdzają klasę jednego z najwybitniejszych młodych polskich prozaików.

Zapraszamy do lektury!

W Tatrach zawsze żyłem żwawiej, folgując instynktom, do coraz to nowych ludzi się zbliżając, na tle górskim i podgórskim, w okolicznościach dziennych i wieczornych. Spiski napisałem z myślą o wszystkich tych, którzy jeszcze nie mieli okazji przedzierać się ze mną przez chaszcze. Tam, gdzie misiołaki zimują.

Wojciech Kuczok

Lato 1982, stan wojenny w pełni i „polski” mundial w Hiszpanii za pasem. Dziesięcioletni chłopak jedzie z rodzicami na wakacje w Tatry. Próbuje zarazić rówieśników pasją futbolową, obserwując alkoholowe spotkania, które z miejscowymi rozgrywa jego ojciec. Podczas kolejnego wyjazdu, wybiera się z gazdą na grzyby i w tatrzańskiej mgle odkrywa świat pogańskiej erotyki. Parę lat później pośredniczy w miłosnej korespondencji pięknej góralskiej pary, Feli i Józusia, i staje się świadkiem wielkiej obławy górali na zakochanego w Feli... niedźwiedzia. W końcu wyrusza w Tatry jako dorosły, po raz ostatni z rodzicami. Chce pomóc ojcu, który przekracza smugę cienia, w odzyskaniu utraconej radości życia. Skutki tej kuracji przejdą najśmielsze oczekiwania naszego bohatera.

Wojciech Kuczok (ur. 1972) – prozaik, krytyk filmowy, scenarzysta. Autor powieści Gnój (W.A.B. 2003) i Senność (W.A.B. 2008) oraz zbiorów opowiadań Opowieści słychane (1999), Szkieleciarki (2002), Widmokrąg (W.A.B. 2004) i Opowieści przebrane (W.A.B. 2005). Powieść Gnój uhonorowano m.in. nagrodą NIKE i Paszportem „Polityki”, przełożono ją na piętnaście języków; na podstawie wybranych wątków autor napisał scenariusz filmu Pręgi, wyreżyserowanego przez Magdalenę Piekorz. Senność została przełożona na język niemiecki i rosyjski; filmową wersję Senności także wyreżyserowała Magdalena Piekorz. Kuczok pisuje ponadto eseje: w 2006 roku nakładem W.A.B. ukazał się zbiór To piekielne kino, w 2009 kolejna książka o filmie – Moje projekcje.

Informacje dodatkowe o Spiski:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-11-18

Kup książkę Spiski

Spiski - opinie o książce

Avatar użytkownika - lemur
lemur
Przeczytane:2016-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Dla mnie cudowna. Fantastyczny język (w tym świetne posługiwanie się gwarą), celne spostrzeżenia, książka inteligentna, trochę złośliwa, przezabawna. Kuczok zaprasza nas do innego świata, gdzie rzeczywistość przeplata się z baśnią. Mamy tutaj wszystko: barwne postacie, górali z krwi i kości, a także śpiących rycerzy czy misiołaka. A wszystko w otoczeniu pięknej przyrody (i tu wielki plus dla autora za doskonałą znajomość topografii). Cóż mogę dodać? - "Żyjmy żwawiej!" .

Ge-nial-ne! Lądują na liście moich ulubionych książek, takich, z których nie mogę spisać ulubionych cytatów, bo musiałabym przepisać niemal całą książkę. Książka doskonale ukazuje zderzenie kultury "ceprowskiej" z góralską, miejskiego życia z tym bliższym naturze (zgadnijcie, które wygrywa...?). Świetnie wykorzystany potencjał gwary podhalańskiej (chyba). Świetne obserwacje - rodziny, kultury, sztuki, prawdziwej ludzkiej natury. Wszystko w doskonałej oprawie tatrzańskiej przyrody. Chcę więcej takich książek.

Avatar użytkownika - Geronimo26
Przeczytane:2013-09-09, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2013, Mam,
Widmokrąg
Kuczok Wojciech0
Okładka ksiązki - Widmokrąg

Po "Gnoju", a przed "Pleśnią" - planowanym domknięciem dylogii piekła rodzinnego, Wojciech Kuczok wraca do krótkich form, a także do ulubionego...

To piekielne kino
Kuczok Wojciech0
Okładka ksiązki - To piekielne kino

W sprzedaży od 23 listopada. Oto Kuczok, jakiego nie znamy. Autor nagrodzonego scenariusza do filmu Pręgi występuje tym razem w roli krytyka filmowego...