Spiżowy łabędź

Spiżowy łabędź to pierwszy tom cyklu historycznego Kaari Utrio, który przenosi nas w odległy o tysiąc lat, fascynujący świat średniowiecza. Poznajemy losy niezwykłej, obdarzonej magiczną mocą kobiety o imieniu Terhen, która już od dzieciństwa musi walczyć o swe bezpieczeństwo, a potem o prawdziwą miłość. Burzliwy związek Terhen z przyjacielem z dzieciństwa Erykiem Mocnym pełen jest skrajnych namiętności. Kim jest piękna Terhen? Szamanką, królową, morderczynią, czy tylko zagubioną kobietą, która pragnie miłości? Pasjonująca, pełna przygód i zaskakujących zdarzeń opowieść o losach Terhen, przedstawiona z wielką dbałością o realia, to zarazem wędrówka po średniowiecznej Europie, która jest areną krwawych starć jakże różnych światów: pogańskiego i chrześcijańskiego, cywilizowanego Bizancjum i barbarzyńskiego Zachodu. Każdy dzień przynosi nowe wyzwania, ale i nowe niebezpieczeństwa... Dalsze losy bohaterów prezentuje kolejna powieść autorki pt. Waleczny jastrząb.

Kaari Utrio – współczesna fińska pisarka, autorka ponad 70 książek, wśród których są powieści historyczne i dzieła popularnonaukowe. Po mistrzowsku opisuje codzienne życie w dawnych wiekach widziane oczyma kobiety. W swej żywej, pełnej humoru narracji sięga po środki typowe dla skandynawskich sag, mitów i legend, które łączy z rzetelnie udokumentowanymi faktami historycznymi i realiami epoki. Od lat ma ugruntowaną pozycję w literaturze fińskiej, a lista przyznanych jej nagród ciągle rośnie. Jej książki cieszą się ogromnym powodzeniem i są tłumaczone na wiele języków, między innymi na szwedzki, duński, norweski, niemiecki, holenderski, węgierski, czeski, rosyjski i estoński.

Informacje dodatkowe o Spiżowy łabędź:

Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2012-10-02
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-935772-0-0

Kup książkę Spiżowy łabędź

Spiżowy łabędź - opinie o książce

Avatar użytkownika - merikotka
merikotka
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, książki 2017, Mam,
Wspaniała książka o początkach chrześcijaństwa w Europie. Główną bohaterkę, obdarzoną niezwykłymi umiejętnościami, los przenosi z miejsca na miejsce, zmieniają się kraje, języki i ludzie wokół niej, a ona, chcąc przeżyć, musi się szybko dostosowywać do sytuacji. Świetna książka, od jutra szukam następnych tej autorki
Opis zachęca do przeczytania, może się skuszę :)

Finka Terhen rodzi się z niezwykłymi umiejętnościami, niezwykłe też będzie jej późniejsze życie. W wyniku różnych zbiegów okoliczności niechciana dziewczynka trafia na kolejne europejskie dwory i wypracowuje sobie całkiem niezłą pozycję. To czas kształtowania się chrześcijaństwa, ale Terhen nosi w sercu wierzenia przekazane jej w dzieciństwie przez szamana.
Książka jest opowieścią o dziewczynie, ale to też zbiór obrazów z różnych części Europy - różne spojrzenia na religię, na władzę czy rolę kobiet. Napisana ciekawie, ale duża ilość postaci i obcych określeń trochę wpływała na mój odbiór. Niemniej zamierzam sięgnąć po kolejne książki autorki.

Jednorożec
Kaari Utrio0
Okładka ksiązki - Jednorożec

Powieść historyczna jest dla Kaari Utrio przede wszystkim wartką opowieścią, legendą czy wręcz baśnią, co sprawia że jej proza wciąga po cichu czytelnika...