Spróbuj jeszcze raz, Adelko

Tom 3 cyklu Cykl o Adelce

Adelka ma wreszcie rower, okazuje się jednak, że wcale nie jest jej łatwo nauczyć się jeździć. Wiązanie sznurowadeł też nie jest proste, a nauka czytania idzie okropnie wolno, choć Adelka tak bardzo chciałaby już umieć czytać. Rodzice mówią, że trzeba wytrwałości, czasu i ćwiczeń. Ale ile można próbować, gdy nic nie wychodzi…

Opowieść o wytrwałości i poczuciu własnej wartości. I o tym, że czasami mała porażka jest tak naprawdę dużą wygraną.

Informacje dodatkowe o Spróbuj jeszcze raz, Adelko:

Spróbuj jeszcze raz, Adelko - opinie o książce

Avatar użytkownika - Marigolds216
Marigolds216
Przeczytane:2023-03-08, Ocena: 6, Przeczytałem,

To napewno trudne - przyznaje mama. - Wszyscy czasami się zniechęcamy. Ale każda próba, nawet nieudana, tak naprawdę jest wygraną.
- Wcale nie. Jak przegrana może być wygraną?
- dziwi się Adelka.
Tata głaszcze ją po głowie.
- Jeśli się czegoś uczysz, to właśnie tak jest, bo z każdą, nawet najmniejszą próbą umiesz i wiesz więcej.- A poza tym, gdyby wszystko od razu się udawało, na pewno wiele mniej byś się z tego cieszyła - dodaje".

Adelka to mała, rezolutna dziewczynka, która chciałaby się nauczyć samodzielnie czytać, wiązać buciki i oczywiście jeździć na rowerze. Ale jak to zwykle w życiu jest, początki bywają trudne. Przychodzi pierwszy upadek, niepowodzenia się mnożą a entuzjazm znika. Wszystko staje się dla Adelki zbyt trudne i problematyczne. Wtedy z pomocą przychodzą rodzice. Pokazując zdjęcia z dzieciństwa, opowiadają o swoich początkach. Tłumaczą czym jest cierpliwość i jaką wartość może mieć przegrana. Uczą dostrzegać małe sukcesy i zwracają uwagę na postępy jakie poczyniła Adelka. Wsparcie, które od nich otrzymuje niewątpliwie pomaga jej zdobyć upragnione umiejętności.
Książka napisana jest prostym, trafiającym do dziecka językiem. Zaś perypetie Adelki dotyczą większości dzieci w tym wieku. Myślę, że przedstawione tu sposoby pomogą niejednemu rodzicowi w zażegnaniu kryzysu. Nam napewno będzie towarzyszyć podczas wiosennych lekcji jazdy na rowerze aby odzyskać utracony entuzjazm.

Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2023-10-18, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jazda na rowerze, czytanie i wiązanie sznurowadeł to ważne umiejętności, które każde dziecko chciałoby jak najszybciej opanować. Potrzebna im do tego jest masa cierpliwości i wytrwałości. Każdy kilkulatek radzi sobie z tymi wyzwaniami inaczej.

Adelka to dziewczynka pełna zapału, ale gdy pojawiają się niepowodzenia, poddaje się i twierdzi, że nigdy się nauczy wymienionych sprawności. Odczuwa cały wachlarz negatywnych emocji, jednak bliskość rodziców działa tu cuda, aby ona w końcu mogła uwierzyć w siebie. Mama i tata wiernie jej towarzyszą oraz darzą ciepłem i wsparciem. Przypominają Adelce, jak wiele już osiągnęła w życiu od czasów maleńkości, opowiadają o swoich zmaganiach, wzlotach i upadkach. Podoba mi się pomysł na wspólne oglądanie zdjęć rodzinnych i rozmowa o wspomnieniach. Gwarantuję Wam, że sami się chętnie do tego zabierzecie po przeczytaniu tej książki.

Autorka doskonale rozumie obawy i dążenia najmłodszych oraz ich walkę z przełamywaniem lęku.

Przepiękne ilustracje i niebanalna historia z życia Adelki udowodnią dzieciom, że warto wierzyć w siebie i marzenia oraz to że praktyka czyni mistrza.

Opowieść o Adelce udowodni dorosłym, jak ważna jest ich bliska relacja z dziećmi, obecność i bezwarunkowa wiara w dziecięce siły. Uwielbiam to, że w historii pojawia kotek Kreska, który towarzysz dziewczynce w trudnym czasie.

To nasza pierwsza styczność z Adelką i na pewno uzupełnimy biblioteczkę o brakujące tomy. To już trzecia część! Jeśli szukacie otuchy, tu ją znajdziecie, a podpowiadam, że będzie tu dobre zakończenie.

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-02-21, Przeczytałem,
Nauka samodzielności jest elementarną częścią rozwoju dziecka. Bywa trudna, wymaga skupienia, zaangażowania, wielokrotnych powtórzeń, a także wsparcia ze strony dorosłych. Nasze ambitne pociechy, stojąc przed nowym wyzwaniem, czują podekscytowanie i radość z odkrywania nowych umiejętności. Te pozytywne emocje popychają je do podjęcia próby: pierwszej, drugiej i kolejnej, a kiedy zadanie okazuje się niezbyt proste, podobnie jak i u nas dorosłych, frustracja bierze górę. Wtedy nieoceniona jest dodatkowa motywacja. Nakładem Wydawnictwa BIS ukazała się kolejna część przygód Adelki. Anna Bichalska w swej książce pt. "Spróbuj jeszcze raz, Adelko" opisuje właśnie takie pierwsze próby: jazdy na rowerze, wiązania sznurowadeł, czytania. Początkowy zapał głównej bohaterki Adelki szybko gaśnie, pojawiają się nawet łzy. Nauka jazdy na rowerze nie jest taka prosta, jak się dziewczynce wydawało, sznurowadła się plączą i zamiast pięknych kokardek pojawiają się supły, a próby samodzielnego czytania "idą jak po grudzie". Ważną rolę w osiągnięciu przez dziewczynkę sukcesu odgrywają jej bliscy. Oferują swoją pomoc, zachęcają, wskazują różne sposoby. Dalecy są od krytyki, nie porównują Adelki do innych dzieci, za to przedstawiają historie z własnego dzieciństwa. Nie straszą dziewczynki konsekwencjami niezaradności: upadkiem czy bólem z nim związanym, a tym samym nie utwierdzają jej w przekonaniu, że nie warto próbować, gdy ryzyko porażki jest wysoce prawdopodobnie. Wspierają dobrym słowem, motywują do działania i pomagają dziewczynce poradzić sobie z negatywnymi emocjami. Dzięki temu zniechęcenie Adelki szybko mija i próbuje po raz kolejny. Cierpliwie i wytrwale dąży do celu. Niezwykle ważna to książka. Pokazuje najmłodszym, że każdy nasz upadek może być zalążkiem późniejszego sukcesu - wystarczy tylko się zbyt wcześnie nie poddawać i zawsze wierzyć w siebie.
Wzgórze Niezapominajek
Anna Bichalska0
Okładka ksiązki - Wzgórze Niezapominajek

Miał być piękny ślub i szczęśliwe życie we dwoje, ale plany rozwiały się w kilka godzin. Lena wyjeżdża do rodzinnej miejscowości nad jeziorem, by w bezpiecznym...

Kufer tajemnic
Anna Bichalska 0
Okładka ksiązki - Kufer tajemnic

Magdalena odkrywa na strychu zakurzony i zapomniany kufer. W środku znajduje list od dawno zmarłej matki. Okazuje się, że kufer niegdyś należał do Stefanii...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;