Stefan Grabiński. Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje

STEFAN GRABIŃSKI. WOKÓŁ TWÓRCZOŚCI to niezwykła książka, prawdziwa gratka dla fanów i badaczy jego literatury.

W pierwszej znalazły się teksty teoretycznoliterackie i krytycznoliterackie napisane przez Stefana Grabińskiego, a także jego miniatury poetyckie. W drugiej przedrukowujemy wywiady z Grabińskim. Część trzecia natomiast zawiera omówienia twórczości Grabińskiego, recenzje jego utworów oraz wspomnienia o autorze DEMONA RUCHU. Wśród twórców trzeciej części znaleźli się między innymi Karol Irzykowski, Jan Lechoń, Jan Parandowski i Tadeusz Boy-Żeleński.

STEFAN GRABIŃSKI. WOKÓŁ TWÓRCZOŚCI to efekt wieloletniej pracy redaktorskiej i edytorskiej Krzysztofa Grudnika, który zebrał i opracował teksty w większości niedostępne do tej pory w wydaniach książkowych. Tym samym jest to uzupełnienie jedynej luki w twórczości Stefana Grabińskiego, jaka pozostała jeszcze na współczesnym rynku wydawniczym.

Informacje dodatkowe o Stefan Grabiński. Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje:

Wydawnictwo: Wydawnictwo IX
Data wydania: 2023-03-31
Kategoria: Popularnonaukowe

Kup książkę Stefan Grabiński. Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje

Stefan Grabiński. Wokół twórczości. Eseje - wywiady - recenzje - opinie o książce

Wiedzieliście, że Stefan Grabiński pisał także teksty teoretycznoliterackie i krytycznoliterackie? Jeśli nie, to się dobrze składa, bo mam tu coś, co może zupełnie zmienić Wasze postrzeganie na jego temat.

Książka, którą tu widzicie to fenomen i prawdziwa perła nie tylko fanów Grabińskiego, ale i badaczy jego literatury. To publikacja, która pozwoli Wam odkryć Grabińskiego na nowo, dotrzeć do ukrytej cząstki jego duszy.

"Wokół twórczości" to teksty nie tylko o Grabińskim, ale i napisane przez niego. Powyższe stwierdzenie o ukrytej cząstce duszy nie był na wyrost, ponieważ dzięki takim tekstom możemy poznać jego sposób myślenia.

"Na początku było zdumienie"
"Gdyby się zapytano, co uważam za dominantę własnej twórczości, odpowiedziałbym, że jest nią uczucie wielkiego zdumienia, pełnego czci i uwielbienia zarazem, zdumienia nad życiem i jego tajemniczością."

Dodatkowo, to prawdziwa kopalnia ciekawostek o naszym ulubionym "demonie" z kolei. Redaktor tomu, Krzysztof Grudnik wykonał ogrom pracy w zebraniu artykułów dzięki, którym możemy zanurzyć się w głosach z czasów Grabińskiego. Przejść się w butach wszelkiego rodzaju recenzentów i kolegów po piórze.

Co tu znajdziemy?

- w pierwszej części znajdziemy teksty teoretycznoliterackie samego Grabińskiego, dzieje powstania noweli "Maszynista Grot", psychologii tworzenia, tematyka oryginalności w sztuce, o twórczości fantastycznej i roli jaką odgrywa. Ciekawą rzeczą są tu przeróżne sylwetki literackie i recenzje publikowane w okresie międzywojennym, gdyż sporo tu wątków biograficznych, zwłaszcza w autoreferacie. Za najciekawszą opisaną tu sylwetkę uważam: "Książę fantastów (E.A. Poe). Studium literackie". Na koniec pierwszej części znajdziemy miniatury  poetyckie, które mocno skłaniają do refleksji.

- w drugiej części znajdziemy cztery wywiady ze Stefanem Grabińskim. Co sądził o współczesnej literaturze polskiej?
Kto z literatury światowej był mu bliski? Jak się zapatrywał na polską powieść fantastyczną? Które swoje dzieła uważał za najdojrzalsze? Na te i wiele pytań znajdziecie odpowiedzi.

- w trzeciej części mamy recenzje o twórczości Grabińskiego napisane nie tylko przez jego przyjaciół. Warto tu także zajrzeć na sylwetki, aby zobaczyć Grabińskiego oczami innych. Ponadto są tu varia.

Jak widzicie, warto! "Wokół twórczości" jest publikacją, która niesamowicie skłania do refleksji nie tylko nad jego twórczością, ale i poglądami.

"Obłąkańcy miewają nieraz wielką, smutną rację. Czyny i słowa wariatów sprawiają niekiedy wrażenie zastygłych symboli, pod których sztywną powłoką bije życie swoiste, oryginalne a straszne zarazem."

Należy wspomnieć, że lektura nie jest łatwą przeprawą, wymaga skupienia. Dobrze jest sobie jej lekturę dawkować.
Mocno polecam fanom Grabińskiego.

Katooola patronuje tylko sztosom!