Strollowana rewolucja

Wychowany w wierze, że Zachód to ostoja wolności i demokracji, w najbardziej pijanym widzie nie wyobraziłbym sobie, że ledwie trzydzieści lat po tym, jak komunistyczna zaraza haniebnie wygasła w swym kacapskim mateczniku, opanuje ona umysły Zachodu – „wolnego świata”, jak nazywało się go za moich czasów.

Nie sztuka czuć, że świat się psuje czy wariuje, nie sztuka zauważyć, że nadchodzi koniec świata, sztuka ten koniec świata przeżyć, zrozumieć i w świecie kolejnym znaleźć to, co będzie dobre, co da się wykorzystać i co trzeba rozwijać.

W zalewie informacji o rewolucyjnych zmianach, pandemicznych restrykcjach, politycznych przewrotach, ulicznych zamieszkach, obalaniu pomników i stawianiu nowych, potępianiu tego, co do niedawna było święte i uznawaniu za świętości tego, co do niedawna otaczano pogardą albo lekceważeniem – ustalić, co jest skutkiem, a co przyczyną.

Rewolucji, udanych i nie, mieliśmy w dziejach jeszcze więcej, niż końców świata. Wydaje się więc, że z takim materiałem porównawczym intelektualiści powinni tę dzisiejszą rozebrać na czynniki pierwsze i objaśnić bez żadnego problemu, błyskawicznie. A jednak jakoś nie potrafią.

Moi zdaniem dlatego, że tym razem mamy do czynienia z rewolucją, mimo wszelkich pozorów, zupełnie inną, bezprecedensową.

Strollowaną.

Informacje dodatkowe o Strollowana rewolucja:

Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2021-10-13
Kategoria: Publicystyka

Tagi: publicystyka

Kup książkę Strollowana rewolucja

Strollowana rewolucja - opinie o książce

Jakie piękne samobójstwo. Audiobook
Rafał A. Ziemkiewicz0
Okładka ksiązki - Jakie piękne samobójstwo. Audiobook

Kolejna publikacja Rafała Ziemkiewicza, który w oparciu o dokumenty, opracowania historyczne i nowe, przez lata niedostępne opinii publicznej źródła analizuje...

Polactwo
Rafał A. Ziemkiewicz0
Okładka ksiązki - Polactwo

Zdarzało się w historii, że król otaczał się tchórzliwymi dworakami, mówiącymi władcy tylko to, co ich zdaniem chciał usłyszeć. W...