Strzały w Stonygates

Agatha Christie stworzyła oryginalne postacie, które na trwałe weszły do literatury: niezwykle bystrą i uroczo staroświecką pannę Marple oraz ekscentrycznego Belga, Herkulesa Poirot - najsłynniejszego detektywa od czasu Sherlocka Holmesa. Bohaterką Strzałów w Stonygates jest panna Marple. Spełniając obietnicę złożoną przyjaciółce z ławy szkolnej, przyjeżdża odwiedzić jej siostrę w wiejskiej posiadłości. Atmosfera jest gęsta, wszyscy wiedzą, że coś musi się wydarzyć, no i w końcu pada strzał. O dziwo, ofiara jest zupełnie niespodziana. Sprawę utrudnia fakt, że w rezydencji poddawanych jest resocjalizacji kilkudziesięciu młodocianych przestępców.

Informacje dodatkowe o Strzały w Stonygates:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: b.d

Kup książkę Strzały w Stonygates

Strzały w Stonygates - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Autorka przenosi nas i swoją bohaterkę do zaniedbanej, choć imponującej posiadłości, gdzie obecnie mieszka przyjaciółka z młodości panny Marple. Spotykamy się z gronem ludzi, którzy są jednocześnie normalni i nienormalni. Dziwna atmosfera komplikuje się, gdy padają strzały i na horyzoncie pojawia się trup. Zaczyna się śledztwo, podejrzanych jest kilkoro, a ktoś ewidentnie próbuje zmylić trop policji. Panna Marple będąca przyjaciółką pani domu, w między czasie dostrzega to i owo, łączy wszystkie fakty i w konsekwencji pomaga znaleźć sprawcę. Jest to postać, która się nie wyróżnia, wtapia w tłum i wygląda na zwykłą staruszkę.

Strzały w Stonygates to kryminał, który ma w sobie zagadkę, drugie dno i sporo podejrzanych. Mamy tu klimat tamtych czasów i spokojne tempo oraz dedukcję. Autorka w książce porusza takie tematy jak pokora czy dobro. Bawi się portretami bohaterów i skomplikowanymi relacjami, jakie je łączą. To, co z pozoru jest czarne, może okazać się białe. Wszystko połączone ze smakiem naprawdę wciąga. Spokojnie można delektować się tą książką.

Jak zawsze niezawodna panna Marple. Ciekawa zagadka, książkę pochłonęłam w jeden wieczór.
Avatar użytkownika - Florentynka
Florentynka
Przeczytane:2015-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek w 2015 roku,
Fenomenalna! Fantastyczna! Jestem mega zaskoczona zakończeniem. Oczywiście pomyliłam się i typowałam nie tę osobę co trzeba :( Choć prostota rozwiązania jest tak duża, to szokuje mnie nadal. Polecam.
Avatar użytkownika - katarzynajanoszek
katarzynajanoszek
Przeczytane:2014-03-02, Ocena: 4, Przeczytałem, 52, Kryminały, Mam,
Bardzo dobre odwrócenie uwagi w odpowiednim momencie. Prawie idealnie zaplanowana zbrodnia, jednak J. Marple czuwa :)
Avatar użytkownika - Okularnica
Okularnica
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek - 2013 ,
Uwielbiam kryminały Christie :) Przeczytałam w oka mgnieniu. W jej książkach podoba mi się to że trzyma w napięciu do ostatniej chwili, autorka specjalnie podsuwa pewne rozwiązania, motywy aby potem je całkiem obalić. Nieustanna gra :)
Avatar użytkownika - teano
teano
Przeczytane:2013-08-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie - 52 książki 2013,
No po prostu - Christie. Do połknięcia w jeden dzień.
Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2023-10-19, Ocena: 4, Chcę przeczytać, 52 książki 2023,

Nie jest to może Agatha Christie w najlepszej formie, jednak jej miłośnicy niewątpliwie znajdą to, co najbardziej kochają: angielską rezydencję, zamieszkałą przez bardzo barwne osobowości, połączone bardzo skomplikowanymi relacjami rodzinnymi i uczuciowymi; ciekawe charaktery; błyskotliwe dialogi. Za to sama zbrodnia jest dośc bezbarwna, podopnie jak panna Marple, której równie dobrze mogłoby nie być. Nie sposób się domyślić, kto i dlaczego zabił, dopóki się tego nie dowiemy. Jednym słowem, miłe choć niekonieczne.

Klasyka kryminału. Panna Marple odwiedza swoją przyjaciółkę. W posiadłości mieści się dom dla młodocianych przestępców, którzy są poddawani resocjalizacji. Podczas zamieszania padają strzały. Ginie jeden z właścicieli domu opieki. Trwa śledztwo, podczas którego nasza bohaterka nie próżnuje. Okazuje się, że wszyscy padli ofiara przedstawienia. Polecam.

Avatar użytkownika - Mirania
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Halloween Party
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Halloween  Party

The guests include ghouls, ghosts, gremlins . . . and one murderer. A little girl says she witnessed the grisly act, but no one listens--until she's found...

Kurtyna
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Kurtyna

Akcja powieści, wydanej w 1975 roku, już po śmierci autorki, zamyka cykl książek o genialnym małym Belgu, który zawsze powtarzał, że nie popiera zbrodni...