Strzępki życia

Im więcej dowiadujemy się o grzybach, tym bardziej dociera do nas, że nie ma bez nich życia.

Nie są ani roślinami, ani zwierzętami, ale występują dosłownie wszędzie, także w powietrzu i w naszych ciałach. Mogą być mikroskopijne, ale należą również do największych poznanych organizmów. Dzięki nim na lądzie powstało życie. Mogą przetrwać bez dodatkowej ochrony w kosmosie i rozwijać się w obecności promieniowania jądrowego. Tak naprawdę praktycznie całe życie w ten czy inny sposób zależy od grzybów.

Te wciąż zadziwiające nas organizmy nie mają mózgu, ale potrafią rozwiązywać problemy i manipulować zachowaniem zwierząt z niesamowitą precyzją. Zawdzięczamy im chleb, alkohol i leki ratujące życie – dlatego można powiedzieć, że grzyby ukształtowały historię ludzkości. I nadal będą ją kształtować.

Dzięki swoim właściwościom psychodelicznym niektóre grzyby mogą łagodzić objawy wielu zaburzeń psychicznych. Ich zdolność rozkładania plastiku, materiałów wybuchowych, pestycydów i ropy naftowej jest już wykorzystywana w przełomowych technologiach, a odkrycie, że łączą rośliny w podziemne sieci, diametralnie zmienia sposób, w jaki postrzegamy ekosystemy.

Mimo to ponad dziewięćdziesiąt procent gatunków grzybów pozostaje wciąż nieodkrytych.

Strzępki życia to otwierająca umysł podróż do spektakularnego i tajemniczego świata, która dowodzi, że grzyby stanowią klucz do zrozumienia zarówno funkcjonowania naszej planety, jak i samego życia.

***

Jedna z tych rzadkich książek, które mogą naprawdę zmienić sposób, w jaki postrzegasz otaczający cię świat – Helen MacDonald, brytyjska pisarka i przyrodniczka

Tę książkę czyta się jak powieść przygodową – „Sunday Times”

Cudowna. Otwiera oczy. To podróż do niezbadanego świata – „New Scientist”

Zachwycająca. Tracicie nadzieję w związku z przyszłością życia na Ziemi? Nie przejmujcie się, z nami będą grzyby. Tak czy inaczej – Margaret Atwood, autorka „Opowieści podręcznej”

Błyskotliwa i urzekająca – „The Guardian”

Oszałamiająca. Dogłębnie zmienia nasze rozumienie świata przyrody – Ed Yong, autor książki „Mikrobiom”

Informacje dodatkowe o Strzępki życia:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Entangled Life: How Fungi Make Our Worlds, Change Our Minds & Shape Our Futures
Tłumaczenie: Urszula Gardner

Tagi: Grzyby literatura popularnonaukowa

Kup książkę Strzępki życia

Strzępki życia - opinie o książce

Grzyby według mnie są naprawdę fascynujące, dlatego, kiedy dowiedziałam się o książce pt.: „Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość”, zapragnęłam ją poznać bliżej i ani trochę tego nie żałuję. Według mnie jest naprawdę bogata w wiedzę i można z niej dowiedzieć się wiele na temat grzybów. Autor zabiera nas w podróż do spektakularnego i tajemniczego świata udowadniając, jak one są ważne, a także pokazując, jak niewiele im trzeba do przetrwania.

Książka napisana jest jasno, zrozumiale, a przede wszystkim ciekawie. Sprawiło to, że czytało się ją szybko, z przyjemnością odkrywając każdą kolejną stronę.

Znajdziemy w niej proste, czarno białe ilustracje, które moim zdaniem przyciągają wzrok i zachęcają do poznania treści.

„Strzępki życia. O tym, jak grzyby tworzą nasz świat, zmieniają nasz umysł i kształtują naszą przyszłość” to książka, która zabiera nas w świat grzybów, odkrywając przed nami ich tajemnice. Mnie się podobała i z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

"Strzępki życia" to może nie najlżejsza, ale za to jakże fascynująca lektura. Naprawdę warto skupić się i przebić przez nieraz trudniejszy naukowy język. Przyznam, że dzięki tej książce poczułam duży respekt (i trochę strach!) w stosunku do grzybów. One potrafią rzeczy, które w głowach nam się nie mieszczą, a i tak człowiek posiada póki co tylko ułamek wiedzy na ich temat. "The Last of Us" przestaje być takie śmieszne, kiedy dowiadujesz się, że grzyby-zombie naprawdę istnieją!

Jestem zdania, że obojętnie na jaki temat, jeśli tylko opowiada nam o tym człowiek pełen pasji, to zawsze będzie ciekawa opowieść i tak jest w tym przypadku. Autor z radością wącha ziemię (dosłownie) w poszukiwaniu trufli, gubi się w tropikalnej dżungli i sam poddaje różnym eksperymentom, żeby tylko dowiedzieć się więcej na temat tych przedziwnych istot. Polecam lekturę czytelnikom, którzy interesują się światem przyrody i książkami popularnonaukowymi.

Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-12-10, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Strzępki życia" to niezwykle ciekawa książka, w której autor przybliża czytelnikowi grzyby. Niby wszyscy wiedzą, że są ciekawe i tajemnicze oraz stanowią ważny element ekosystemów, ale mało kto zastanawia się nad tym jak bardzo wpływają na przyrodę.

Autor od lat bada grzyby i w tej popularnonaukowej książce w kilku rozdziałach przybliża nam ich świat. Z treści dowiemy się czegoś o np. zapachu grzybów, budowie grzybni i tym jak się rozrasta, o porostach (ten rozdział szczególnie mi się podobał), o grzybich umysłach i fascynującym gatunku grzyba, który jest w stanie opanować ciało mrówki (na ten rozdział bardzo liczyłam i się nie zawiodłam!), jak starymi elementami przyrody są grzyby i jaki miały wpływ na ewolucję, o tym jak grzyb funkcjonuje jako system i przekazuje informacje, było też co nieco o drożdżach i oczywiście wiele więcej.

Autor posługuje się przyjemnym stylem i książkę bardzo fajnie się czyta, aczkolwiek ilość informacji momentami może przytłoczyć. Mi nie udało się wszystkiego spamiętać i w przyszłości planuję jeszcze raz przeczytać tę książkę, by pozyskać z niej jeszcze więcej wiedzy.

Grzyby są naprawdę fascynujące i niezwykłe jest to, że egzystują obok nas, a tak mało o nich wiemy. Ten tytuł jest jednym z tych, który nie tylko wzbogaca wiedzę, ale również otwiera szerzej oczy na otaczający nas świat. Nawet jeśli nie jesteście koneserami grzybów czy miłośnikami grzybobrania, to warto sięgnąć po ,,Strzępki życia" i dać się zachwycić naturze, ponieważ ten element przyrody na pewno wielokrotnie Was zaskoczy!