Św. Rita. Życie usłane różami

Biografia wielkiej Świętej Kościoła Katolickiego – Rity z Roccaporeny i Cascii, uwzględniająca najnowsze odkrycia historyczne, napisana przez wielkiego znawcę i czciciela Świętej – ks. Zbigniewa Sobolewskiego.

Musiał się on skonfrontować z wielowiekowymi stereotypami na temat Świętej – między innymi z „czarną legendą” jej męża. Święta Rita to najpopularniejsza wspomożycielka w beznadziejnych sprawach od wielu stuleci. Przyszła na świat w średniowieczu, ale w XXI w. dorobiła się własnego profilu na Facebooku. Zanurzona w głębokiej modlitwie żona owianego złą sławą awanturnika, matka równie toksycznych dzieci, siostra zakonna, mistyczka i umiłowana oblubienica Zbawiciela. Papież Leon XIII, pełen podziwu, nazwał Ritę „drogocenną perłą Umbrii”, a św. Jan Paweł II widział w niej objawienie geniuszu kobiety.

Na kilka miesięcy przed śmiercią poprosiła jedną z sióstr z klasztoru w którym mieszkała, aby ta przyniosła jej z ogrodu kwiat róży. Był mroźny i śnieżny – jak na Italię - styczeń Roku Pańskiego 1457. Posłanniczka powróciła z pąsową różą w dłoni. Bo dla Rity nie ma niczego niemożliwego.

Informacje dodatkowe o Św. Rita. Życie usłane różami:

Wydawnictwo: Fronda
Data wydania: 2021-02-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-8079-595-2

Tagi: biografie święta Rita

Kup książkę Św. Rita. Życie usłane różami

Św. Rita. Życie usłane różami - opinie o książce

Oczywiście słyszałam wcześniej o Świętej Ricie, głównie jako patronce od rzeczy niemożliwych i beznadziejnych. Jednak nie miałam aż tak drobiazgowej wiedzy o jej dorastaniu, małżeństwie czy życiu zakonnym. Wydawało mi się, że była w klasztorze, nigdy bym nie powiedziała, że miała normalną rodzinę, była matką i żoną. A jednak coś mnie jest w stanie jeszcze zaskoczyć. Bardzo się z tego cieszę. Poszerzam swoją wiedzę, a przyznam, że zdobyte przeze mnie nowe informacje o Św. Ricie są bardzo ciekawe i interesujące.

Autor, ks. Zbigniew Sobolewski, wtajemnicza nas w tajniki życia Św. Rity. Pochodziła z Roccaporeny i Cascii, gdzie spędziła całe obfite w liczne wydarzenia życie. Dowiemy się, że wychowywana była w bardzo prawej rodzinie, wcześnie wyszła za mąż i miała dwóch synów. Szybko została sama, straciła męża w tragicznych okolicznościach oraz świat doczesny opuścili jej synowie. Żyjąc pragnieniem służenia ludziom wstąpiła do klasztoru, gdzie spędziła resztę swojego życia. Pomagała innym, swoim czystym miłosierdziem obdarowywała chorych, potrzebujących i strapionych. Więcej ciekawostek z życia tej Świętej dowiecie się sięgając po tę lekturę. Ona zapewni wam moc wrażeń i niesamowitych przeżyć. Jestem przekonana, że wiele dobrego wniesienie do waszego codziennego życia, pozwoli inaczej i z dystansem spojrzeć na życie, tutaj na ziemi, uzmysłowi wam, jaką wartość mają rzeczy materialne i co w życiu jest najważniejsze. Pokaże, że można żyć skromnie i pokornie, wyrzekając się wszelkich wygód i dóbr, mając dobre i pełne miłości i łask serce. Serce otwarte na bliźniego i radujące się, gdy sprawi się, że brat się uśmiechnie w dowód wdzięczności za otrzymaną dobroć.

Święta Rita. Życie usłane różami, niech ten tytuł was nie zmyli. Czy jej życie było tak cudowne i piękne jak ten kwiat? Czy miała okazję doświadczyć ból zadany ostrym cierniem róży? Tytuł ma głębszy sens, który jestem przekonana, że poczujecie, jak się wgłębicie w tę cudowną podróż śladami Św. Rity. Jak przesiąkniecie jej naukami i mądrościami, w które obfituje to ważne dzieło.

Czyniła cuda i takim właśnie cudownym darem jest możliwość podążania za jej historią, odkrywania jej prawdziwego oblicza, naznaczonego prostotą, skromnością i pokorą, ciepłem i miłością. Przyznam, że ta lektura skłania do bardzo głębokich i intymnych refleksji, obok niej nie sposób przejść obojętnie. Jej nie można przeczytać i odłożyć, ona jeszcze bardzo długo żyje w nas. Ona zasiała w nas ziarnko dobroci i miłosierdzia, które powoli kiełkuje i za chwilę będzie wydawać dorodne owoce, którymi będziemy obdarowywać bliźnich.

Książką jest pięknie wydana. Zaczynając od nietypowego formatu i dostojnego papieru, w środku znajdziemy kolorowe zdjęcia, które prowadzą nas śladami Św. Rity. Już się marzy, aby jak najszybciej odwiedzić te miejsca i choć na chwilę być blisko niej, poczuć tę woń pięknej róży. Na końcu książki czeka niespodzianka. Nie zdradzę tego sekretu, przekonajcie się sami.

Niesamowita opowieść, pełna nadziei i radości, motywująca do przewartościowania swojego życia i pokazująca, że jeszcze wiele można w życiu zmienić na lepsze, niezależnie od tego, w którym momencie swojej drogi życiowej jesteśmy. Nie warto się ociągać i marnować czasu, który Pan dla każdego z nas przeznaczył.

Idźcie i głoście Ewangelię. Dzieci dla misji
Zbigniew Sobolewski0
Okładka ksiązki - Idźcie i głoście Ewangelię. Dzieci dla misji

Ta niewielka książeczka uświadamia dzieciom, że jako chrześcijanie zostali zaproszeni i powołani do głoszenia wszystkim ludziom Dobrej Nowiny. Szczególną...