Świadkowie – zapomniane głosy. D-Day

Zapoczątkowane zrzutem jednostek powietrznodesantowych i poprzedzone zmasowanym bombardowaniem z powietrza i morza lądowanie w Normandii było najambitniejszą powietrzno-morską operacją desantową, jaką kiedykolwiek podjęto. Jej sukces stał się początkiem końca nazistowskiej Rzeszy.

Książka „Świadkowie – zapomniane głosy. D-Day” opowiada tę historię ze szczególnej perspektywy – a raczej z ponad stu perspektyw świadków i uczestników opisywanych wydarzeń, przede wszystkim żołnierzy brytyjskich. Często będą to relacje skrajnie subiektywne, momentami nawet sprzeczne z ogólnie przyjętymi interpretacjami. Ale przez to właśnie obraz znanej nam z filmów i licznych opracowań operacji „D-Day” staje się niezwykle osobisty.

Książka została oparta na ogromnej liczbie niepublikowanych dotąd materiałów. Autor - Roderick Bailey, wykorzystał przede wszystkim dokumenty dźwiękowe z archiwów londyńskiego Imperial War Museum. Wśród nich znalazły się wspomnienia spadochroniarzy i komandosów, pilotów szybowców i załóg łodzi desantowych, ludzi pełniących służbę w lotnictwie i w marynarce. Z pierwszej ręki dowiadujemy się, co czuli, gdy czekali na wkroczenie do akcji, gdy zbliżali się do plaż i stref zrzutu oraz gdy lądowali i spotykali wroga. W relacjach odnajdziemy zarówno strach i niepewność, jak i... typowo brytyjskie poczucie humoru.

„Świadkowie – zapomniane głosy. D-Day” to doskonała propozycja dla każdego miłośnika historii XX wieku.

Informacje dodatkowe o Świadkowie – zapomniane głosy. D-Day:

Wydawnictwo: RM