Świat finansjery

Tom 36 cyklu Świat Dysku

Była to propozycja nie do odrzucenia... Kto by nie chciał zarządzać Królewską Mennicą w Ankh-Morpork i sąsiadującym z nią bankiem? To posada na całe życie. Ale były oszust, Most von Lipwig, odkrywa, że niekoniecznie znaczy to: na długo.

Główny kasjer jest prawie na pewno wampirem. W piwnicy kryje się coś bezimiennego (a i sama piwnica jest raczej bezimienna). Okazuje się też, że Królewska Mennica przynosi straty. Trzystuletni mag zaczepia jego dziewczynę, a jemu samemu grozi ujawnienie mrocznej przeszłości, choć Gildia Skrytobójców może załatwić go wcześniej. Prawdę mówiąc, bardzo wielu ludzi chciałoby widzieć go martwym. Aha... I codziennie musi wyprowadzać prezesa na spacer. Gdzie nie spojrzy, pojawiają się nowi wrogowie. Czy znajdzie swoje miejsce w tym nowym ŚWIECIE FINASJERY?

Informacje dodatkowe o Świat finansjery:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009-08-20
ISBN: 978-83-7839-273-6
Tytuł oryginału: Making Money
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Kup książkę Świat finansjery

Świat finansjery - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2023-03-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

Prostolinijny jak korkociąg, kłamca, oszust, złodziej - Moist znowu to zrobił i zrobił to dobrze, tym razem uratował bank. Uwielbiam go. Mówiłam kiedyś, że Marchewa jest moim ulubionym bohaterem ze Świata Dysku, ale dawno już ustąpił miejsca Moistowi.

"Świat finansjery" to oryginalna i ciekawa fabuła, powrót ukochanych bohaterów, wartka akcja i spora dawka humoru. W mojej ocenie przygody Lipwiga to najlepszy cykl z całego uniwersum. Z tymi postaciami chce się przebywać jak najdłużej. Polecam każdemu fanowi fantastyki.

Ubawiłam się, jak zwykle przy książkach Pratchetta. Moist, były Oszust, a obecnie szanowany obywatel i podpora społeczeństwa, zostaje obarczony odpowiedzialnością za prowadzenie banku i mennicy miejskiej. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, nawet dla tak przedsiębiorczej osoby jak on. Niebezpieczeństwo czai się za każdym rogiem, a wizja szubienicy jest coraz wyraźniejsza. Szczególnie rozśmieszył mnie wykaz kosztów produkcji pieniędzy w mennicy oraz tańczące brwi Cosmo Lavisha. Zdecydowanie polecam na nudne wieczory.
Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2018-02-09, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2018,

Drugie spotkanie z Moistem van Lipwigiem nie bylo juz tak udane jak poprzednie (PS. nie mam polskich znaków spod klawiatury wychodzi: aábc©deéfghijklømnñoóprsßtuwyzæ). Moist przejmuje tym razem bank, choc tak naprawde prezesem zostaje Pan Maruda - pies... Nadal czyta sie przyjemne, choc przyznam - liczylem na znacznie wiecej.

Avatar użytkownika - amrr
Przeczytane:2016-12-02, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Piąty elefant
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Piąty elefant

Sam Vimes jest uciekinierem. Wczoraj był diukiem, komendantem policji i ambasadorem w tajemniczej, bogatej w tłuszcz krainie Uberwald. Teraz nie ma nic...

Nomów księga kopania
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Nomów księga kopania

Drugi tom sagi o kosmicznych ludkach z supermarketu. Dla nomów, po opuszczeniu sklepu, rozpoczął się Nowy Czas w kamieniołomie. Wkrótce zaczęły się dziać...