Świąteczny układ. Opowiadania

Autorki bestsellerów New York Timesa przedstawiają cztery seksowne opowiadania pod choinkę!

"Świąteczny Uber"
Była najpaskudniejsza Wigilia, jaką można sobie wyobrazić. Meredith musiała jechać do sądu. Raczej nie miała szans na pomyślne zakończenie sprawy. Aby zaoszczędzić, zamówiła dzielony przejazd Uberem. Wspólna podróż zaczęła się fatalnie. Później było tylko gorzej. Może nie powinna była go uderzyć w twarz. Adam był nieziemsko przystojny i chyba... Nieważne. Pomógł jej. A potem się rozeszli, każde w swoim kierunku.

"Świąteczna wpadka"
Zamiast kupować drogie prezenty pod choinkę, zrób dobry uczynek w imieniu obdarowanego. Piper uznała, że to świetny pomysł. Dobrym uczynkiem miało być nakarmienie bezdomnego, którego spotkała obok domu. Tylko że bezdomny okazał się bogatym przystojniakiem, a rozmowa zakończyła się kłótnią. Niedługo potem Piper znalazła pod swoimi drzwiami „prezent”, który najwyraźniej świadczył o tym, że niechęć przystojniaka trwa...

"Świąteczny pocałunek"
Kiedy wszystko wokół jest beznadziejne, pozostaje zrobić coś szalonego. Na przykład pocałować nieznajomego w nowojorskiej kawiarni. Margo chciała udowodnić sobie, że wciąż ma chęć na przygody i nie boi się wyzwań. Zaczepiony mężczyzna wyglądał jak grecki bóg, a w jego oczach błysnęło zainteresowanie. Odwzajemnione zresztą. Zaiskrzyło. W Margo powoli wzbierała nadzieja na więcej... jednak perfidny los chciał inaczej.

"Świąteczny układ"
W każde święta Riley Kennedy przypominała sobie, że nie powiodło jej się równie dobrze jak rodzeństwu. Niczego nie osiągnęła. Z ogromną niechęcią myślała o obowiązkowej firmowej imprezie świątecznej. Zwłaszcza że miał się na niej pojawić Kennedy Riley, jej współpracownik, którego znała jedynie z omyłkowo otrzymywanych e-maili i dosadnych komentarzy, na jakie sobie pozwalał. Czas przygotować się na kolejne upokorzenia?

Cztery historie. Cztery świąteczne nadzieje. Czy tym razem magia świąt przyniesie upragnione rozwiązanie?

O co poprosisz Świętego Mikołaja w tym roku?

Informacje dodatkowe o Świąteczny układ. Opowiadania:

Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2020-11-17
Kategoria: Opowiadania
ISBN: 978-83-283-7120-0
Tytuł oryginału: Scrooged. The Chrismast Pact
Tłumaczenie: Edyta Stępkowska

Tagi: rumunia boże narodzenie sąd bezdomny Prezent rozwód e-mail porada

Kup książkę Świąteczny układ. Opowiadania

Świąteczny układ. Opowiadania - opinie o książce

Avatar użytkownika - Moniskaczyta
Moniskaczyta
Przeczytane:2020-11-30, Ocena: 4, Przeczytałam,

Vi Keeland i Penelope Ward w wydaniu świątecznym. Po prostu bomba. Niezawodne jak zawsze. Czytanie ich twórczości to czysta przyjemność. Lekkie i świąteczne opowiadania, które wprowadzą Was w cudowny nastrój. 4 opowiadania, które wchłonęły mnie niesamowicie. Każde wyjątkowe, zabawne i przede wszystkim świąteczne. Aż żal było je kończyć, bo były cudowne. A ja chcę więcej.

Mam bardzo mieszane uczucia co do tego zbioru opowiadań. Ogólnie fabuły mi się podobały – ciekawe pomysły, troszkę inne spojrzenia na święta. W końcu to wersja amerykańska – wielkie miasto i wielki świat. Autorki wplotły w akcje zwyczajne życie – problemy dnia codziennego, spotkanie z przyjaciółką, rozprawa w sądzie, wesele, pomoc sąsiadowi. Ten ostatni motyw najbardziej mi się spodobał i najlepiej wpisał się w atmosferę i klimat świąt, ukazując samotność i bezbronność starszych i niepełnosprawnych ludzi, którzy mają do przekazania młodszym wiele ciekawych rzeczy i rad.

Wiadomość, że od tak dawna żaden samiec nie zatknął flagi na planecie Riley…. (s. 147)

Dobre uczynki zawsze są w cenie, choć w przypadku „prezentu” pana bezdomnego autorki przesadziły. Dla mnie to nie tylko było wulgarne, ale i nie na miejscu. Jakby zupełnie inna osoba dopisała do opowiadania ten fragment, który psuje całość. Czasami trafiały się takie zdania, sformułowania, które raziły mnie poziomem językowym, ordynarnością i wulgarnością oraz niedopracowanym stylem, choć nie wykluczam możliwości złego przekładu z języka angielskiego. Życzenia od autorek zamieszczone pod drugim opowiadaniem były w mojej ocenie żenujące. Trochę irytował mnie standardowy wygląd bohaterów. Tu każda Amerykanka jest piękna, a Amerykanin wysoki i przystojny, do tego bogaty, na stanowisku. Tu każdemu szczęście sprzyja, choć autorki skumulowały pulę nieszczęść i wielu bohaterów obdarzyły trudnymi osobistymi doświadczeniami. Zapewne i magia świąt miała wpływ na taki, a nie inny przebieg wydarzeń. Szczerze pisząc, to spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Poza tym za dużo tu chorób.

Nie powinienem był oceniać jej zachowania, nie znając powodów. (s. 149)

Cztery świąteczne historie są lekkie w odbiorze, lecz niepozbawione przesłania, by być dobrym człowiekiem i żyć w zgodzie z sobą, by kochać i być kochanym. Trudna przeszłość bohaterów motywuje ich do zmian, realizacji własnych marzeń i planów, podjęcia ryzyka. Los pokazuje, że miłość można spotkać wszędzie. Rozbawiła mnie wyjaśnienie, dlaczego należy kłamać z wysokiego C, jeśli już musimy skłamać. Coś w tym jest.

Wesołych świąt dla wszystkich naszych czytelników! Mianujemy was do zrobienia czegoś impulsywnego i szalonego w nowym roku. (s. 121)

Świąteczny układ to zbiór romantycznych opowiadań pod choinkę, okraszonych nutą humoru i erotyki, napisanych lekko i potocznie, ale bardzo przeciętnie. Na pierwszym planie są relacje międzyludzkie i miłość oraz proza życia, a Boże Narodzenie i sylwester stanowią tło. Pozycja dla zainteresowanych.

Stuck-Up Suit
Vi Keeland, Penelope Ward0
Okładka ksiązki - Stuck-Up Suit

It started out like any other morning on the train. Until I became mesmerized by the guy sitting across the aisle. He was barking at someone on his phone...

MIłość w zamkniętej kopercie
Vi Keeland, Penelope Ward0
Okładka ksiązki - MIłość w zamkniętej kopercie

Birdie Maxwell miała na pieńku ze Świętym Mikołajem. Cztery lata temu poprosiła go o coś naprawdę ważnego, ale zawiódł. Mama nie wyzdrowiała. Po namyśle...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;