Symbolika domu. Literatura i etnografia

Symbolika domu to poprawione i uzupełnione wznowienie książki Dom w tradycji ludowej – pozycji klasycznej na gruncie polskiej antropologii kultury i etnografii, ale istotnej także dla pogłębionego myślenia o literaturze i ważnej dla artystów.

Danuta i Zbigniew Benedyktowiczowie pokazują etnograficzne zaplecze figury domu oraz pracę tego symbolu w konkretnych analizach tekstów kultury. Pokazują również, że symbol wciąż daje do myślenia, a jego moc opisu i interpretowania ludzkiej rzeczywistości nie uległa wyczerpaniu.

Zadomowienie i bezdomność – kluczowe kwestie Symboliki domu – to doświadczenia leżące u fundamentów naszego bycia w świecie. Na wiele sposobów zakorzenione w tradycji i uobecniane w sztuce łączą ludzi różnych miejsc i czasów. Opisują też egzystencję każdego z nas – tutaj i teraz. Ważna książka o domu, której zrąb powstał przed laty, warta jest więc lektury także dzisiaj – lektury uważnej i aktualizującej.

Informacje dodatkowe o Symbolika domu. Literatura i etnografia:

Tagi: antropologia Dom symbolika

Kup książkę Symbolika domu. Literatura i etnografia

Elementarz tożsamości. Antropologia współczesności - Antropologia kontekstowa
Zbigniew Benedyktowicz0
Okładka ksiązki - Elementarz tożsamości. Antropologia współczesności - Antropologia kontekstowa

Peryferia jako najżyźniejsza gleba sztuki? W ,,Elementarzu tożsamości" Zbigniew Benedyktowicz, antropolog kultury, sięga po dzieła mistrzów kina: Federico...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;