Sześć pięter luksusu

Ocena: 4.8 (5 głosów)
Inne wydania:
Bracka 25 w Warszawie. Dziś adres znanej księgarni, kiedyś największy dom towarowy w Europie Środkowej, przez wielu nazywany polskim Harrodsem. Świat, w którym klienci czuli się jak w bajce. Szarmancki boy witał ich przy drzwiach, podczas zakupów każdy miał osobistego asystenta, a na półpiętrze grała orkiestra. Na początku był niewielki sklepik. Miał pomóc Jabłkowskim podnieść się po spektakularnym bankructwie seniora rodu. Krok po kroku, wspólnymi siłami, udało się stworzyć imperium, w którym skupiło się życie handlowe i towarzyskie przedwojennej stolicy. Historia imperium Jabłkowskich to opowieść niczym z Lalki Bolesława Prusa. Fascynująca podróż przez ubiegłe stulecie — od narodzin kapitalizmu, przez bezprawne odebranie kamienicy przez komunistów aż po trwającą do dziś walkę o odzyskanie majątku.

Informacje dodatkowe o Sześć pięter luksusu:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2013-08-28
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-240-2047-8
Liczba stron: 256

więcej

Kup książkę Sześć pięter luksusu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sześć pięter luksusu - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-10-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Rzetelna pozycja historyczno-reportażowa ukazująca powojenne (i nie tylko) losy słynnego domu towarowego braci Jabłkowskich. Czytelnik zagłębia się przede wszystkim w historię konfliktów na linii państwo-przedsiębiorca, choć nie brak smakowitych odskoczni, m.in. w opisach klienteli słynnego warszawskiego sklepu, jego asortymetu czy technik sprzedaży i typów kupujących. Wartościowa publikacja.
Link do opinii
Avatar użytkownika - TakiGosc
TakiGosc
Przeczytane:2013-10-04, Ocena: 5, Przeczytałem,
Aby odtworzyć historię Domu Braci Jabłkowskich, Cezary Łazarewicz wykonał kawał porządnej roboty. Z relacji potomków Jabłkowskich, żyjących pracowników domu handlowego, spotkań z bezprawnie zajmującymi kamienicę na ul. Brackiej 25, z lektur archiwalnej prasy, ocalałych dokumentów i pism procesowych powstał oryginalny reportaż o pierwszym polskim domu towarowym. „Sześć pięter luksusu” to historia budynku, w którego tle zmieniają się Warszawa i Polska, a wraz z nimi Jabłkowskim przybywa wyzwań. Musieli zmierzyć się z wojnami, nacjonalizacją prywatnych przedsiębiorstw, a od dwudziestu lat z sądową batalią o odzyskanie niesprawiedliwie zagrabionej własności.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Justyna641
Justyna641
Przeczytane:2022-10-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Z informacjami o Domu Handlowym Braci Jabłkowskich zetknęłam się wielu książkach dotyczącej II RP, były to jednak zdawkowe informacje, a bardzo mnie ta tematyka zainteresowała, więc postanowiłam przeczytać pozycję Cezarego Łazarewicza "Sześć pięter luksusu".

Bracia Jabłkowscy stworzyli swój imponujący biznes od zera zaczynając od małego sklepiku w XIX wieku. W 1913 roku rozpoczęli budowę pierwszego domu handlowego w Polsce, który rok później został otwarty na ulicy Brackiej w Warszawie. To największy sklep w całej Europie Środkowej. Jest nowocześnie urządzony według światowych standardów. Podzielony jest na 44 sklepy, a te jeszcze na 300 działów. Sprzedaż towarów odbywa się na parterze, na trzech piętrach i w podziemiu. Na piątym piętrze mieszczą się pracownie sukien, kapeluszy damskich, garniturów i płaszczy męskich, gdzie pracuje 200 krawców, krojczych i projektantów. Jabłkowscy zatrudniają ponad 600 pracowników, których właściciele należycie doceniają. Funkcjonowania sklepu nie przerywa nawet okupacja, choć działa on w ograniczonym zakresie. Budynek ocalał po Powstaniu Warszawskim jednak stał się solą w oku dla nowych władz komunistycznych. 

Smutna to historia i podobna do tej Jana Wedla - właściciela fabryki czekolady, choć w tym przypadku przynajmniej przetrwała nazwa, a nazwisko Jabłkowskich starano się usunąć z pamięci Polaków.

Bardzo polecam tę książkę, choć forma reportażu nie do końca mi w tym przypadku odpowiadała.

Link do opinii
Inne książki autora
Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej

Ta kobieta nigdy nie miała imienia. Gorgonowa - tak mówiła o niej cała Polska, która z zapartym tchem śledziła przebieg najgłośniejszego procesu dwudziestolecia...

Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia
Cezary Łazarewicz0
Okładka ksiązki - Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia

Znakomity reporter tym razem postanowił przyjrzeć się historii Janusza Walusia, który w 1993 roku zamordował Chrisa Haniego, charyzmatycznego działacza...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy