Szkoła za lasem. Program kształcenia starszyzny Harcerstwa Podziemnego

Seria wydawnicza ,,Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprinty: Paris, Les Presses Rapides, [1945]. "Szkoła za lasem", Program kształcenia starszyzny Harcerstwa Podziemnego.

Z książki: "Szkoła za lasem" -- to kryptonim kursów podharcmistrzowskich podziemnego Związku Harcerstwa Polskiego, tak zwanych Szarych Szeregów. Powstała ona w Chorągwi Warszawskiej wiosną 1942 roku: jako pierwsi, kursy te przechodzili późniejsi bohaterowie ,,Kamieni na szaniec"). Przez całe lato wyjeżdżały ,,piątki" drużynowych i hufcowych do lasów podwarszawskich -- do Podkowy Leśnej i do Zalesia -- gdzie odbywały się kursy podharcmistrzowskie Chorągwi Warszawskiej. Na wiosnę 1943 roku program ,,Szkoły za lasem" obowiązywał w całej Polsce, docierał wszędzie tam, dokąd mogli dotrzeć wizytatorzy Głównej Kwatery Harcerzy -- do chorągwi Częstochowskiej, Kie­leckiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Mazowieckiej, Poznańskiej, Łódzkiej, Bydgoskiej, Zagłębiowskiej i wielu innych ośrodków. Właśnie w czasie wojny, w czasie gdy Polska była rozdarta między różne okupacje, gdy życie narodowe musiało toczyć się zupełnie inaczej w Polsce zachodniej, inaczej w środkowej, a jeszcze inaczej we wschodniej -- właśnie wtedy Harcerstwo dążyło zdecydowanie do kształtowania jednego typu instruktora harcerskiego w całej Polsce.

Informacje dodatkowe o Szkoła za lasem. Program kształcenia starszyzny Harcerstwa Podziemnego:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-04-01
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Szkoła za lasem. Program kształcenia starszyzny Harcerstwa Podziemnego

Szkoła za lasem. Program kształcenia starszyzny Harcerstwa Podziemnego - opinie o książce

System zastępowy podług Rolanda E. Philippsa THE PATROL SYSTEM
Stanisław Sedlaczek0
Okładka ksiązki - System zastępowy podług Rolanda E. Philippsa THE PATROL SYSTEM

Harcerstwo - zarys podstaw ideowych i organizacji. PRÓBY
Stanisław Sedlaczek0