Tajemnica Hipka Wariata

Szemrana spowiedź króla zbrodni.

Mariusz Gadomski – autor inspirowanych faktami książek o retrozbrodniach, takich między innymi, jak „Gdzie diabeł nie może. Morderczynie i filutki”, „Jak zabijać, to tylko we Lwowie” czy „Z Lublina donoszą. Ohydny mord”. Interesuje się przede wszystkim historią Lublina i dawnych Kresów. Miłośnik turystyki rowerowej, mocnych thrillerów i równie mocnej kawy.

Informacje dodatkowe o Tajemnica Hipka Wariata:

Opinie o książce - Tajemnica Hipka Wariata

Avatar użytkownika - booksitsmypassio
booksitsmypassio
Przeczytane:2024-04-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Tytuł : Tajemnica Hipka Wariata. Autor : Mariusz Gadomski Wydawnictwo Oficynka Data premiery : 02.12.2022r. #współpracareklamowa #współpracabarterowa #współpracarecenzencka   Opis książki : Szemrana spowiedź króla zbrodni Oparta na faktach powieść o Hipolicie Rytterze, pseudonim Hipek Wariat, słynnym międzywojennym gangsterze i mordercy, działającym w Warszawie, Lublinie i Charkowie. W 1929 roku Hipolit Rytter na łożu śmierci w więziennym szpitalu opowiada warszawskiemu adwokatowi Zygmuntowi Hofmoklowi-Ostrowskiemu swoją historię. Jego życie to ciągłe balansowanie między zbrodniami, pobytami w więzieniu a tęsknotą za żoną. Wie, że jest bestią, a jego historia to podróż przez morze krwi. Nietrudno zgadnąć, jak się ona skończy.   " W początkowym okresie przestępczej działalności Hipek Wariat specjalizował się w " piechociarstwie". W slangu złodziejskim piechociarzami nazywano złodziei drobiu.[...] "Piechociarstwo" wymagało od złodzieja sprytu, dobrej orientacji w terenie, sprawnych nóg, a także "gadanego". "   Ta książka to dla mnie odskocznia od romansów mafijnych. Książka z historią w tle, oparta na faktach. To historia słynnego gangstera i mordercy z okresu międzywojennego.- Hipolita Ryttera. Książka sama w sobie jest ciekawa, zwłaszcza, że opowiada ją sam bohater na łożu śmierci w więziennej celi. Słynny adwokat Zygmunt Hofmokl-Ostrowski, który jest zainteresowany życiem Hipka prosi go o opowiedzenie historii

Ciekawią Was drastyczne historie oparte na faktach? Jeśli tak, to dobrze się składa, bo akurat dzisiaj mam dla Was recenzję biografii o Hipolicie Rytterze, czyli „Tajemnica Hipka Wariata” Mariusza Gadomskiego. Kim był ten człowiek o tak o tak dziwnym pseudonimie i jaką historie skrywało jego życie? Zapraszam na recenzję!

Jest rok 1929. Wtedy to Hipolit Rytter, zwany inaczej Hipkiem Wariatem, na łożu śmierci opowiada warszawskiemu adwokatowi Zygmuntowi Hofmoklowi-Ostrowskiemu historię swojego życia. Z tej opowieści wynika, że był słynnym międzywojennym gangsterem oraz mordercą, który działał w Warszawie, Lublinie i Charkowie. W jego życiu przewijało się wiele zbrodni, nie raz siedział w więzieniu, ale też w międzyczasie ciągle tęsknił za swoją żoną. Hipek Wariat zdawał sobie z tego sprawę, że był okrutnym mordercą, który zdolny jest do wszystkiego...

W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Rozdziały są bardzo długie, jest w nich wiele opisów, co nie każdemu może się podobać, bo czasami były one dla mnie nużące. W książce tej występuje wiele drastycznych scen opisanych bardzo szczegółowo, więc nie polecam jej zbyt wrażliwym osobom. Czytając, sama musiałam ominąć kilka akapitów opisujących mordowanie kotów przez bohatera, które są dla mnie najukochańszymi stworzeniami na świecie, bo niestety moja wrażliwość nie pozwoliła mi ich czytać. Oczywiście główny bohater miał swój powód, żeby nienawidzić kotów, ale to go nie usprawiedliwia, żeby dopuszczać się tak okropnych czynów. Znacznie więcej było opisów mordowania ludzi, co też podczas czytania wywoływało u mnie wstręt. Najbardziej mi było szkoda służącej Franciszki, której historia zabójstwa była opisana w ostatnim rozdziale. Ogólnie nie znałam wcześniej człowieka, jakim był Hipolit Rytter, więc cieszę się, że dzięki tej książce dowiedziałam się o jego istnieniu, mimo że był on okrutnym mordercą, ale był też ciekawą i bardzo przebiegłą osobą. Podczas czytania, tak jak w dobrym kryminale, było czuć mroczny klimat, a międzywojenne czasy tylko go nasilały. Bardzo lubię Lublin, więc te wątki, w których akcja toczyła się w tym mieście, czytałam z wielkim zainteresowaniem, bo dzięki tej książce mogłam sobie wyobrazić, jak wyglądało to miasto na początku XX wieku.

„Tajemnica Hipka Wariata” jest bardzo ciekawą powieścią opartą na faktach, która może zaciekawić wszystkich tych, którzy lubią czytać o autentycznych wydarzeniach oraz postaciach. Myślę, że przypadnie ona również do gustu wielbicielom kryminałów. Cieszę się, że dzięki tej książce wzbogaciłam swoją wiedzę o historię życia Hipolita Ryttera, mimo że nie należał on do dobrych osób.

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2023-12-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam, Przeczytane,

Hipolit Rytter był na ustach mieszkańców całej międzywojennej Polski. Powszechnie znany jako kasiarz, pospolity oszust, wyłudzacz i bezwzględny złodziej, siał niepokój przede wszystkim wśród mieszkańców stolicy i odległego od niej Lublina. Teraz powraca, by podbić serca czytelników na kartach najnowszej powieści autorstwa Mariusza Gadomskiego pt. "Tajemnica Hipka Wariata".

Losy Hipka vel Kociarza poznajemy niemal z pierwszej ręki, kiedy to Nasz strudzony szemranym losem bohater postanawia na łożu śmierci podzielić się swoją historią ze znanym wówczas adwokatem Zygmuntem Homofoklem-Ostrowskim. Ten ostatni wcale nie zamierza ratować Wariata, ale, w zamian za dobrą opowieść, gotów jest spełnić ostatnie życzenie skazańca i sprawić, by Hipolit Rytter przeszedł do historii.

Dzięki dociekliwości wspomnianego prawnika, na kartach powieści poznajemy trudną młodość Naszego rzezimieszka, stajemy się świadkami kolejnych przestępstw z jego udziałem, przyglądamy się temu, w jaki sposób odbierał ludziom życie i wraz z samym Hipkiem spędzamy czas w niejednej tiurmie. Po tym wszystkim, wcale nie zrobi na Nas wrażenia fakt, że to, czego się dowiedzieliśmy, to ledwie inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia. Wariat podbije Nasze czytelnicze serca i stanie się Nam tak bliski jak kolega z podwórka, z którym przed laty polowaliśmy na bezpańskie koty. Dzięki jego opowieści przekonamy się, jak trudno być gazeciarzem, kraść drób, napadać na furgony, rozbrajać sejfy czy zostać politykiem w czasach II RP. Kto by pomyślał, że od przestępcy tak wiele możemy się nauczyć?

Mój zachwyt nad powieściową kreacją głównego bohatera w trakcie lektury tej książki nie miał końca. Z prawdziwym zaciekawieniem śledziłam losy Ryttera, ale z jeszcze większym zainteresowaniem czytałam o realiach społeczno-politycznych międzywojennej Polski i wyczekiwałam kolejnych aluzji do innych utworów literackich, wydarzeń historycznych czy postaci wspominanych przez narratora niby mimochodem, dla ubarwienia narracji, które pobudzają uważność czytelnika i potęgują przyjemność czerpaną z lektury. A to wszystko w ciemnych zaułkach Lublina i Warszawy, gdzieś pomiędzy Kercelakiem z bandą Taty Tasiemki na czele a ulicami Powiśla, po których chadzać miał słynny kupiec Stanisław Wokulski.

"Tajemnica Hipka Wariata" to moje pierwsze i z pewnością nie ostatnie spotkanie z twórczością Mariusza Gadomskiego. Zainteresowania kryminalne autora, dbałość o chronologię wydarzeń, skłonność do ironii i występujące w powieści liczne nawiązania do historii, kultury i literatury dwudziestolecia międzywojennego zdecydowanie skradły moje serce. Jeśli dodać do tego niespiesznie prowadzoną narrację i pokaźną liczbę kunsztownie splecionych ze sobą wątków powieściowych, to otrzymacie przepis na bardzo udaną powieść kryminalną, która, choć osadzona w realiach II RP, nie traci na aktualności i pochłania czytelnika bardziej niż nie jeden współczesny kryminał. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy, a z Hipkiem Wariatem naprawdę trudno się rozstać...

Tę wspaniałą powieść polecam wszystkim miłośnikom twórczości autora, fanom kryminałów retro, pasjonatom historii społeczno-politycznej II Rzeczpospolitej oraz wszystkim, którzy chcą poznać beletryzowaną autobiografię Hipolita Ryttera, gangstera, którego sława sięgała aż do Charkowa.

"Tajemnica Hipka Wariata" autorstwa Mariusza Gadomskiego to niezwykła opowieść o jednym z najbardziej tajemniczych i brutalnych przestępców międzywojnia. Historia Hipolita Ryttera, znanego jako Hipek Wariat, jest pełna mrocznych sekretów, zbrodni i tęsknoty.

Gadomski zgrabnie opowiada historię Hipka Wariata poprzez szemrane wspomnienia samego Ryttera, który na łożu śmierci w więziennym szpitalu w 1929 roku opowiada swoją historię adwokatowi Zygmuntowi Hofmoklowi-Ostrowskiemu. Choć życie Ryttera było pełne zbrodni, więzień i cierpienia, to jego opowieść rzuca nowe światło na jego postać, ukazując człowieka zmagającego się z własnymi demonami.

Narracja prowadzona w trzeciej osobie pozwala przyjrzeć się losom Hipka Wariata z bliska, uczestnicząc w jego trudnej młodości, przestępczych machinacjach i pobytach w więzieniach. Gadomski zręcznie miesza fakty z fikcją, tworząc inspirowaną na faktach historię, która przykuwa uwagę i prowokuje do refleksji.

Hipolit Rytter, choć bezwzględny w swoich czynach, staje się postacią bliską, a jego opowieść o życiu na marginesie społeczeństwa jest zarazem fascynująca i przerażająca. Gadomski nie tylko przedstawia zbrodnie Wariata, ale również ukazuje jego ludzką stronę, co sprawia, że można zacząć go rozumieć i nawet współczuć.

"Tajemnica Hipka Wariata" porusza nie tylko tematykę kryminalną, ale również ludzkiej natury i moralności. Poprzez historię przestępcy Gadomski zmusza do refleksji nad granicą dobra i zła oraz nad tym, co skrywa się za fasadą tajemniczych postaci.

Warto sięgnąć po tę książkę, by poznać historię jednego z najbardziej kontrowersyjnych przestępców międzywojnia oraz realiów tego okresu i zanurzyć się w mrocznym światku kryminalnych intryg i ludzkich dramatów. "Tajemnica Hipka Wariata" to nie tylko opowieść o zbrodniach, ale również o człowieczeństwie i walce ze własnymi demonami.

Jak zabijać to tylko we Lwowie
Mariusz Gadomski0
Okładka ksiązki - Jak zabijać to tylko we Lwowie

Ze względu na najpiękniejsze pogrzeby ludzie specjalnie przyjeżdżali do Lwowa, aby tam umierać - mawiał znany XIX-wieczny pisarz i satyryk Jan Lam. Zaś...