Tomek w tarapatach

Seria powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego na różnych kontynentach. Między innymi chłopiec bierze udział w wyprawie łowieckiej na kangury w Australii i przeżywa niebezpieczne przygody w Afryce, żyje wśród czerwonoskórych Nawajów i Apaczów. W te niezwykłe przygody wpleciona jest historia odkryć dokonywanych przez polskich podróżników.

Akcja tej części rozpoczyna się po II wojnie światowej, w Nowym Jorku. Trzynastoletni Tomek, pochodzący z polskiej rodziny, urodzony w Ameryce, postanawia spełnić swoje marzenie i odwiedzić Polskę. Używając podstępu ukrył się na statku, który po długiej podróży przybił do wybrzeży Afryki. Jeden z pasażerów, pan Brown, członek ekspedycji naukowej, zaopiekował się Tomkiem i zabrał go na wyprawę w głąb kontynentu, gdzie przeżywają wiele fascynujących, ale też niebezpiecznych przygód.

Informacje dodatkowe o Tomek w tarapatach:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2022-03-30

Tagi: Klasyczna beletrystyka dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Tomek w tarapatach

Tomek w tarapatach - opinie o książce

To chyba najsłabsza część z przygód Tomka. I tak naprawdę to taka próbna, na podstawie, której powstało potem 9 tomów przygód już właściwych.Tomek ucieka z domu, jedzie do Afryki i tam przeżywa swoje pierwsze przygody. Czytajac tą cześć miałem wrażenie, że to nie jest ten sam chłopak co w pozostałych tomach serii. Był zdecydowanie zbyt dziecinny niż Tomek chociażby z Krainy kangurów.
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2015-11-13,
Zdecydowanie książki nie można zaliczyć do serii z Tomkiem Wilmowskim. Owszem, główny bohater nosi takie samo imię, ale jak już napisano na początku powieści, był on bardziej inspiracją dla serii, taką pierwszą próbą. Ten Tomek jest zdecydowanie bardziej dziecinny, ma 13 lat, mieszka w USA i pewnego dnia postanawia sprawdzić gdzie giną paczki, które maja dotrzeć do Polski. Zakrada się więc na statek i po kryjomu odpływa w siną dal. Nie spodziewa się wcale, że celem jego podróży nie jest kraj jego przodków, lecz dzika Afryka. Więc na miejscu czeka go niezłą niespodzianka. Pozycję tą poleciłabym dla młodszego czytelnika i lepiej przeczytać ją zanim sięgnie się po inne książki Szklarskiego inaczej w ogóle może się nie spodobać. Jest zdecydowanie gorsza. Ale pomimo to czyta się ją lekko i przyjemnie, można się uśmiać z naiwności bohatera. Dobra na relaks.
Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2019-03-09, Ocena: 3, Przeczytałam,

Uzupełnienie przygód Tomka Wilmowskiego, którego pokochałam w dzieciństwie. A może raczej pierwowzór tej postaci, niedopracowany ale zachęcający. Wiele fragmentów tej książeczki można odnaleźć w II tomie "Tomek na Czarnym Lądzie". Dla miłośnika twórczości autora ciekawe uzupełnienie.

Avatar użytkownika - pawelorman
Przeczytane:2014-08-23, Przeczytałam,
Tomek u źródeł Amazonki
Alfred Szklarski0
Okładka ksiązki - Tomek u źródeł Amazonki

Naszych bohaterów odnajdujemy w Brazylii. Jan Smuga pracuje w kompanii eksploatującej kauczuk w dorzeczu Amazonki. Indianie, wynajęci przez konkurencję...

Tajemnicza wyprawa Tomka wyd.2007
Alfred Szklarski0
Okładka ksiązki - Tajemnicza wyprawa Tomka wyd.2007

Cykl powieści Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego obejmuje kilkanaście pozycji przedstawiających barwne przygody głównego bohatera...