Tragedia Lusitanii

Fascynująca opowieść o zatopieniu ,,Lusitanii" pióra mistrza literatury faktu i autora bestsellerów ,,New York Times", Erika Larsona

1 maja 1915 roku, w dziesiątym miesiącu pierwszej wojny światowej, ,,Lusitania",  luksusowy liniowiec oceaniczny, którego bogaty wystrój przywodził na myśl angielską posiadłość wiejską, wypłynął z Nowego Jorku, kierując się do Liverpoolu. Na pokładzie znalazła się rekordowa liczba dzieci. Pasażerowie wykazywali zaskakującą niefrasobliwość, choć zdawali sobie sprawę, że Niemcy ogłosiły wody wokół Wielkiej Brytanii strefą wojny, a niemieckie U-booty od miesięcy polują na statki na Północnym Atlantyku. ,,Lusitania" była jednym z wielkich transatlantyków tej ery - i najszybszym wówczas liniowcem - a jej kapitan, William Thomas Turner, wierzył głęboko w dżentelmeńskie zasady prowadzenia wojny, które przez ostatni wiek chroniły przed atakami cywilne statki.

Jednakże Niemcy postanowili zmienić reguły gry, a Walther Schwieger, kapitan Unterseeboot-20 był gotów do czynu. A choć supertajna brytyjska jednostka wywiadowcza wyśledziła jego U-boota, nie poinformowała o tym fakcie nikogo. Gdy U-20 i ,,Lusitania" zmierzały do Liverpoolu, wiele czynników wielkich i całkiem drobnych - takich jak buta, przelotna mgła, czy pilnie strzeżona tajemnica - doprowadziło wspólnie do jednego z największych nieszczęść w historii wojny na morzu.

Ta opowieść wydaje się dobrze znana, ale Erik Larson udowadnia jak bardzo się mylimy, sądząc, że wiemy na ten temat wszystko. Narracja, prowadzona na przemian z punktu widzenia myśliwego i zwierzyny, odmalowuje portret Ameryki u szczytu Ery Postępowej i przypomina wiele barwnych postaci takich jak sławny bostoński księgarz Charles Lauriat, Theodorate Pope, pionierka wśród kobiet-architektów, czy  pogrążony w żałobie prezydent Woodrawa Wilsona, który obawiał się rozszerzenia światowego konfliktu na Stany Zjednoczone a równocześnie upajał się perspektywą nowej miłości.

To ważna i świetnie napisana książka, która przypomina zapomniane szczegóły i wymowę wielkiej  tragedii.

Informacje dodatkowe o Tragedia Lusitanii:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2016-03-30
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Tragedia Lusitanii

Tragedia Lusitanii - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2016-09-07, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Bardzo rzeczowa, skrupulatnie przedstawiona historia. Wielowątkowość, rozmach a jednocześnie tak skonstruowana fabuła, że "pochłonęła mnie w całości" i starałam się każdą wolną chwilę przeznaczyć na lekturę.
W ogrodzie bestii
Erik Larson0
Okładka ksiązki - W ogrodzie bestii

Rok 1933. Serce hitlerowskiego Berlina. Wielki, epicki spektakl życia i śmierci widziany oczyma amerykańskiej rodziny dyplomatów. Amerykański...

Diabeł w Białym Mieście
Erik Larson0
Okładka ksiązki - Diabeł w Białym Mieście

Prawdziwa historia dwóch mężczyzn, architekta i seryjnego mordercy, których losy połączyła ze sobą największa wystawa w amerykańskiej historii:...