Trudne drogi adaptacji

Stereotyp „wiecznych dzieci” wciąż wpływa na traktowanie populacji niepełnosprawnych intelektualnie z przymrużeniem oka, mało poważnie, jakby sugerując, że to zabawa w dorosłość, że i tak nie uda się tym jednostkom osiągnąć szacunku i godności przynależnych dojrzałym osobom.

Niniejsza książka stanowi efekt realizacji projektu badawczego, którego celem była analiza obecnej sytuacji dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce. Jako myśl przewodnią wybrałam adaptacje społeczną. Uznałam, że należy ja rozumieć procesualnie, gdyż trwa przez całe życie, polega na ciągłej interakcji między człowiekiem a otoczeniem społecznym i przyrodniczym, na budowaniu doświadczeń umożliwiających rozwój i doskonalenie. Adaptacji społecznej człowieka towarzyszą oddziaływania, które mają ułatwić jej przebieg. Z perspektywy osób z niepełnosprawnością intelektualną są to nauczanie, wychowanie i terapia. Wspomniane działania są wyznaczane lub wręcz wymuszane przez kulturę, politykę, ekonomię danego kraju. Analiza sytuacyjna pozwoliła na uchwycenie procesu adaptacji osób z niepełnosprawnością intelektualna w jego trwaniu, tu i teraz, jednak z ukazaniem kontekstu zarówno osobistego badanych osób, jak i społeczno-historycznego.

Wiedzę o tym, że adaptacja społeczna osób z niepełnosprawnością intelektualna nie przebiega zbyt łatwo, posiada każdy, kto towarzyszy im w tej drodze, i wszyscy, którzy znają utrudnienia wynikające z tego typu niepełnosprawności.

"Mam nadzieję, że niniejsze wprowadzenie daje wstępny ogląd całej dysertacji i ułatwi orientację w poszczególnych częściach pracy; pracy, która jest wynikiem interpretacji badacza konstruującego opis i analizę zebranego materiału według własnego pomysłu. Co prawda w pisaniu prowadziły mnie dane ubrane w kategorie i wynikające z nich kody, jednak całość stanowi rezultat konstruowania teorii ugruntowanej, w której starałam się przedstawić wszystkie punkty widzenia i ich implikacje – zarówno własne, jak i – przede wszystkim – innych uczestników badań. Nie chodziło o zdanie relacji ze zdarzeń i wypowiedzi z pozycji zewnętrznego obserwatora, lecz o konstruowanie interpretacji badanych światów (za: Charmaz 2009a)."

Autorka

Informacje dodatkowe o Trudne drogi adaptacji:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2012-05-11
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 978-83-7587-900-1

Kup książkę Trudne drogi adaptacji

Trudne drogi adaptacji - opinie o książce

Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2013-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 2013, Mam, Recenzenckie/Autorskie,
Na wstępie pragnę podziękować Oficynie Wydawniczej Impuls za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Przyznam szczerze, iż ocena tej książki stanowiła dla mnie nie lada kłopot... Tytuł ten jest niezwykle merytoryczny i w związku z powyższym w większości rozdziałów dominuje język naukowy oraz cała masa odwołań do różnorakich teorii psychologicznych i socjologicznych na przestrzeni dziejów... Wyżej wymienione kwestie sprawiają, że dla przeciętnego czytelnika (zaliczam siebie do tego właśnie grona) jest to lektura dosyć trudna w odbiorze co niewątpliwie znacznie spowalnia jej czytanie... Z drugiej strony jednak dla osób mających większą styczność i obycie z używaną w niniejszej publikacji terminologią oraz zawartymi w niej założeniami przytaczanych autorytetów zapewne może okazać się niezwykle cennym źródłem informacji na temat obecnej sytuacji osób dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną w naszym kraju... Mnie osobiście najbardziej zainteresowały te rozdziały, w które wplecione są fragmenty wywiadów z w/w osobami oraz ich terapeutami, pracodawcami, rodzicami/opiekunami, a oprócz nich autorka dodaje swoje spostrzeżenia wynikające z przeprowadzonych przez nią w obrębie poruszonej w tematyce książki badań... Dla wszystkich potencjalnych czytelników chciałabym zaznaczyć, iż moja ocena jest wyłącznie subiektywna, a każdy wyrobi sobie własne zdanie sięgając po te rozważania Beaty Cytowskiej...
Beata Cytowska0
Okładka ksiązki - Specjalne potrzeby edukacyjne uczniów z niepełnosprawnościami. Charakterystyka, specyfika edukacji i wsparcie

Autorzy publikacji: Gładyszewska-Cylulko Joanna, Cytowska Beata, Drzazga Agnieszka, Jagoszewska Iwona, Plichta Piotr i Szczupał Bernadeta Niniejsze opracowanie...